با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

تمدن جدید بر پایه‌ی انرژی گاز

اصلاحات نیوز؛ مهندس مجید پورعطار مدیرعامل پیشین شرکت آلومینیوم ایران و از مدیران سابق ایمیدرودر یادداشتی با محاسبات جالب درباره یک تمدن متفاوت نوشت:

ایران امروز ما در کنار چالش‌های گوناگونی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند با سه چالش و تهدید کم‌آبی، بی‌کاری و محیط زیست نیز روبرو است. در عین حال انسان، انرژی و جغرافیا سه مزیت و موهبت بی‌مانند ایران و ایرانیان برای چیرگی بر چالش‌ها و تهدیدهای پیش رو و گام نهادن در راه پیشرفت و آبادانی است. به عبارت دیگر نوشتن هرگونه معادله‌‌ی ریاضی برای توسعه‌ی کشور بدون در نظر گرفتن مقادیر و متغیرهای چهارگانه شامل: مزیت‌ها و نقاط ضعف و نیز فرصت‌ها و تهدیدها، کاری عبث و بی‌فایده است. از اینرو با تکیه بر سه مزیت:

1⃣ نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده

2⃣ موقعیت ممتاز جغرافیایی

3⃣ منابع و ذخایر سرشار انرژی

می‌توان سه چالش و تهدید:

1⃣ کم‌آبی

2⃣ بی‌کاری

3⃣ محیط زیست

را مدیریت و آنها را به فرصت‌هایی برای پیشرفت و آبادانی ایران و سرآمدی ایرانیان تبدیل کرد.

این نوشتار در پی بازتاب دو توییت اخیر اینجانب در فضای مجازی و سایت‌ها و کانال‌های فراگیر پیرامون تبدیل انرژی حرارتی گاز حاصل از میدان مشترک پارس جنوبی موسوم به عسلویه به صورت‌های دیگر انرژی و مواد به ویژه آلومینیوم و سایر محصولات انرژی‌بر و در نتیجه پیدایش تمدنی جدید در سواحل جنوبی کشور بر پایه‌ی گاز، تدوین شد. با این امید که مورد توجه تصمیم‌گیران کشور قرار گیرد.
بدیهی است با در پیش‌گرفتن سیاست تبدیل انرژی و تدوین برنامه‌ای جامع و کلان در این زمینه، شاهد پیشرفت و آبادانی کشور، ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و شکل‌گیری شهرهای جدید و میلیونی و توسعه‌ی پایدار در سواحل جنوبی کشور خواهیم بود.در آن صورت تنش آبی و زیست محیطی و نیز فشار روزافزون بی‌کاری ناشی از خیل عظیم نیروی انسانی تحصیل‌کرده و جویای کار از روی فلات مرکزی ایران برداشته شده و در مقابل، سواحل جنوبی کشور بر پایه‌ی مزیت‌های سرزمینی در مسیر توسعه و پیشرفت قرار خواهند گرفت. در توییت‌های که در این زمینه داشتم به صورت چکیده عنوان کردم که ‏با سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد دلار و تبدیل انرژی گاز دو فاز عسلویه به ۱۰هزار مگاوات برق، ۵ میلیون‌تن آلومینیوم، ۱۰میلیون‌تن آلومینا، ۱۰میلیون‌تن فولاد، ۲میلیون مترمکعب آب در روز و توسعه‌ صنایع پایین دستی، می‌توان ۵ شهر یک‌میلیون نفری از خرمشهر تا چابهار و یک تمدن جدید پایه‌گذاری کرد و این شدنی است اگر بخواهیم و بخواهند

آگهی