با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی متاثر از فضای سال ۸۸ بود

حسن ‌رسولی گفت‌: حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی بدین سبب صورت گرفت که فضای عمومی و سیاسی کشور متاثر از حوادث انتخابات ۸۸ به شدت امنیتی و ناپایدار بود. در آن موقعیت تشخیص این بود که روحانی با توجه به سابقه امنیتی و تجربه‌ای که در مذاکره‌های بین‌المللی دارد‌ می‌تواند کشور را از بن‌بست خارج کند.

اصلاحات نیوز؛ اصلاح‌طلبان و روحانی کمافی‌السابق رابطه‌ای توأم با فرازونشیب‌های بسیار دارند. این جریان که در دهه ۹۰ موفقیت در انتخابات را تجربه کرد، حالا در شرایطی به استقبال انتخابات ۱۴۰۰ می‌رود که حدود ۶ ماه پیش کشور با فضای سرد انتخاباتی مواجه شد تا اصلاح‌طلبان اکنون نگرانی زیادی داشته باشند.

حسن ‌رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی در شرایط ویژه‌ای صورت گرفت. اساساً این حمایت بدین سبب صورت گرفت که فضای عمومی و سیاسی کشور متاثر از حوادث انتخابات ۸۸ به شدت امنیتی و ناپایدار بود. در آن موقعیت تشخیص این بود که روحانی با توجه به سابقه امنیتی و تجربه‌ای که در مذاکره‌های بین‌المللی دارد‌ می‌تواند کشور را از بن‌بست خارج کند. به همین دلیل از ایشان حمایتی بدون چون و چرا به عمل آمد. حالا هم که شرایط به ‌هم ریخته و نارضایتی عمومی به بالاترین حد خود رسیده است، جریان سیاسی اصلاحات باید مسئولانه و صادقانه مسئولیت این حمایت را بپذیرد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: درباره اینکه اصلاح‌طلبان در سال منتهی به انتخابات چه شرایطی دارند و چه نوع نگاهی می‌توانند به رقابت‌های انتخاباتی داشته باشند باید گفت، میزان مشارکت احتمالی نقش زیادی در سرنوشت انتخاباتی اصلاح‌طلبان خواهد داشت. قانونی نانوشته می‌گوید، هر چقدر تعداد رأی‌های بیشتری به صندوق ریخته شود به همان میزان شانس توفیق کاندیداهای اصلاح‌طلب بیشتر خواهد شد. این در حالی است که مشارکت در انتخابات مجلس گذشته نسبت به میانگین انتخابات برگزارشده ۲۳ درصد افت داشت تا مجلس فعلی به خصوص در شهرهای بزرگ با رأی حداقلی تشکیل شود.

او تصریح کرد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و بر اثر مشکلاتی که پیش روی مردم قرار دارد جامعه تصمیم به رأی ندادن بگیرد، اصلاح‌طلبان هیچ شانسی نخواهند داشت. اما اگر گشایشی در وضعیت جامعه به وجود آید و مردم احساس کنند حضورشان در انتخابات می‌تواند گره‌های کور را باز کند، آن وقت است که جریان اصلاحات در انتخابات دست بالا را خواهد داشت. به نظر من اگر تحولی قابل توجه در اوضاع اقتصادی رخ  دهد،‌ مردم مثل سال‌های ۹۲ و ۹۶ در انتخابات شرکت می‌کنند.

حسن رسولی در پایان گفت: باید کمی صبر کنیم و ببینیم فضای انتخاباتی کشور چطور رقم خواهد خورد. با این حال اگر شورای نگهبان که تعیین‌کننده اصلی چگونگی حضور جریان‌های سیاسی در انتخابات است‌ راهبری انبساطی اختیار کند و به نامزدهای باظرفیت اصلاح‌طلبان مجوز حضور بدهد، اصلاح‌طلبان حتماً حضوری جدی و جریان‌ساز در انتخابات ۱۴۰۰ خواهند داشت.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی