با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

تنش بین چین و آمریکا، شانس امضای توافقنامۀ 25 سالۀ ایران و چین را کمتر می‌کند

به گزارش اصلاحات نیوز؛ احمد زید آبادی فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت:

آیا بالا گرفتن کشمکش بین دو قدرت اقتصادی جهان، به نفع جمهوری اسلامی است و احتمال امضای توافق 25 ساله با چین را بیشتر می‎کند؟

از نگاه مقام‌های جمهوری اسلامی پاسخ به این پرسش مثبت است. آنها ظاهراً با پیش‌بینی تعارضِ منافع روزافزون بین چین و آمریکا، به فکر توافق 25 ساله با پکن افتاده‌اند. از نگاه من اما پاسخ به پرسش فوق کاملاً منفی است! در واقع هر چه اصطکاک بین چین و آمریکا افزایش یابد، شانس امضای توافقنامۀ 25 سالۀ ایران و چین هم کمتر می‌شود!

می‌پرسید چرا؟ خب به این دلیل که چین برای دستیابی به موقعیتی همتراز آمریکا در صحنۀ جهانی، هنوز در میانۀ راه است و تا تکمیل حلقه‌های قدرت خود نمی‌خواهد با هیچ بلوک قدرتی در سطح جهان خود را درگیر کند. دقیقاً به همین دلیل است که آمریکا موضعی تهاجمی در برابر چین در پیش گرفته تا تکمیل برنامۀ آن را ناکام بگذارد و چین نیز در مقابل، موضعی عمدتاً تدافعی اتخاذ کرده تا برنامه‌های خود را قربانی یک زورآزمایی زودرس و پیش هنگام با آمریکا نکند!

از این رو، چینی‌ها در مصاف با آمریکا قاعدتاً محافظه‌کارتر می‌شوند و در صدد برمی‌آیند تا از بهانه دادن به دست کاخ سفید برای افزایش فشار و تنش و درگیری اجتناب کنند!

البته تاریخ روابط چین و آمریکا نشان می‌دهد که این دو قدرت پس از هر دوره بالا گرفتن تنش، دیپلماسی تنش‌زدایی را آغاز می‌کنند تا روند کار از کنترل دو طرف خارج نشود. ظاهراً برای رهبران هر دو کشور کاملاً روشن است که تشدید تنش تا حد احتمال خطر رویارویی نظامی بین آنها اساساً چیزی از کرۀ زمین باقی نمی‌گذارد که کشوری بخواهد بعد از آن، وارث‌اش شود! به عبارت دیگر چین و آمریکا مجبورند با هم کنار بیایند!

  مازنی: نیروی انتظامی و دانشگاه آزاد در مورد ماجرای گشت ارشاد در سوهانک شفاف‌سازی کنند
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی