با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اگر مقصر گرانی‌ها، حباب و احتکار و تحریم است؛ پس مسئولین چه وظایفی دارند و چرا مانع این اتفاقات نمی‌شوند؟

به گزارش اصلاحات نیوز؛ علی اکبر شیرخانی، روزنامه نگار طی یادداشتی نوشت:

از اوایل سال 1397 که زمزمه‌های خروج ترامپ از برجام تاثیر روانی عمیقی بر سیاست و اقتصاد کشور گذاشته بود و کم کم نرخ ارز از حدود 3000 تومان به سرعت رشد کرده و رفته رفته سایر بازارها و کالاها هم به سرعت ملتهب شده و تا امروز که در اواخر بهار 1399 هستیم این التهابات و گرانی‌ها همچنان ادامه دارد

در این دوران حدوداً دو ساله، پاسخ مسئولین به علت تورم و گرانی؛ عموماً فشار تحریم‌ها، حباب، دلال‌بازی و احتکار و در نهایت دستگیری سلطان‌هایی با تاج‌و‌تخت گوناگون از سکه و دلار تا همین آخری سلطان آرد بوده است

سوالی که در این میان شکل می‌گیرد آن است که مگر مثلا یک ایتالیایی و یک آرژانتینی و یک ژاپنی نمی‌تواند احتکار کند یا دوست داشته باشد که اجناس و کالاهایی که در اختیار دارد را گران‌تر به فروش برساند؟ آیا این ذات طمع‌کاری و کسب سود بیشتر فقط مختص همین دلال‌های ایرانی است؟ البته که نه! این خصلت‌های غیر انسانی در بسیاری از انسان‌ها وجود دارد و در بهترین جوامع انسانی و با سطح فرهنگ اجتماعی بسیار بالا هم افرادی با این ویژگی‌ها یافت می‌شوند، مساله اما به قوانین و ساختار صحیح و نظارت‌های درست و به‌جا از طرف مسئولین و البته رفتار مردم برمی‌گردد ( مثل ثبت‌نام 6 میلیون نفر برای دریافت 25 هزار خودروی بی‌کیفیت و بشدت گران)

چرا در کشور ما حتی زمین و مسکن هم احتکار می‌شود! (به گفته یکی از مسئولین) ولی در کشورهای دیگر برای پیش‌گیری از وقوع احتکار کالاهایی بسیار کوچکتر از مسکن! هم برنامه ریزی دقیق شده است؟

اصلا چرا باید کالاها و بازارها دائم دچار التهاب شوند؟ پس مسئولین چکاره هستند؟ برای چه حقوق و مزایا دریافت می‌کنند؟ برای اینکه پس از التهاب و گرانی چند برابری، ورود کنند و اندکی از گرانی چند برابری را کاهش دهند؟

متاسفانه مسئولین به‌جای ترسیم برنامه‌های صحیح علمی و اقتصادی و همچنین پشتیبانى از تولیدکنندگان و هدایت نقدینگی به‌سمت تولید که باعث افزایش اشتغال و صادرات و در کنار آن کنترل تورم می‌شود، تلاش می‌کنند با دستور دادن و امر و نهی مشکلات بازار را حل کنند؛ کاش مسئولین نسبت به مسئولیتی که برای این مردم دارند اندکی مسئولیت‌شناس بودند.

انتهای پیام/

  ترامپ از راه حل دو کشوری در مساله فلسطین حمایت می‌کند!
آگهی
آگهی