با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

فقر و فلاکت مردم؛ اصلی‌ترین علت آتش‌سوزی‌های مناطق زاگرس است

اصلاحات نیوز – یک نماینده مجلس گفت: عدم وجود آب آشامیدنی سالم، جاده های نامناسب و فقر باعث شده که مردم مناطق زاگرس نشین به خاطر تهیه یک گونی زغال 100 هزار تومانی، یک درخت بلوط که از نظر زیست محیطی 3 میلیارد تومان هزینه برداشته را سوزانده و از طریق آن امرار معاش کنند.

یحیی ابراهیمی، نماینده مجلس یازدهم در گفتگو با اصلاحات نیوز؛ در پاسخ به نظر مجلس پیرامون رفع کامل محدودیت های کرونایی مانند قرنطینه و بازگشایی ها گفت: با توجه به اینکه مجلس یازدهم به تازگی آغاز به کار کرده است، هنوز نظر جامعی در این خصوص مطرح نشده ولی بنده به عنوان یک پزشک معتقدم قرنطینه و محدودیت های قبلی می بایست اجرا شوند. با توجه به شروع پیک دوم بیماری و روند افزایشی آمار، باید گندزدایی معابر، رعایت بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و… به طور کامل رعایت شود.

ابراهیمی در خصوص آتش سوزی های زاگرس که هر ساله صدها هکتار جنگل را نابود می کند افزود: عدم توزیع عادلانه ثروت، افزایش فقر و فلاکت باعث شده که مردم منطقه زاگرس به خاطر تهیه زغال و فروش آن قسمت کوچکی را آتش زده و بعد با وزش باد و سهل انگاری، آتش به بقیه مناطق گسترش پیدا می کند. در حال حاضر بیشترین درصد فقر و فلاکت مربوط به استان لرستان است، عدم وجود آب آشامیدنی سالم، جاده های نامناسب و فقر باعث شده که مردم آن منطقه به خاطر تهیه یک گونی زغال 100 هزار تومانی، یک درخت بلوط که از نظر زیست محیطی 3 میلیارد تومان هزینه برداشته را سوزانده و از طریق آن امرار معاش کنند.

وی افزود: متأسفانه اصل محرومیت زدایی که از ابتدای انقلاب تا کنون مطرح بوده، اجرا نشده و تنها در حد حرف زدن باقی مانده. دولت باید به شکل جدی به این مسائل ورود پیدا کرده و در مجلس نیز با تصویب قوانینی در جهت فقر و محرومیت زدایی بتوان این مشکلات را تا حدودی رفع کرد. بسیاری ار روستاهای برف گیر و صعب العبور هنوز گازکشی نشده و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. و ناچار به قطع درختان برای سوخت هستند.

ابراهیمی در پایان گفت: بحث منایع طبیعی باید به صورت علمی پیگیری شود، در بحث آبخیزداری باید سرمایه گذاری بیشتری انجام شود.در بحث حفاظتی نیز دولت باید به شکل جدی وارد عمل شده و با تأسیس پاسگاه هایی در جهت حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی، مانع از بین رفتن و آتش سوزی در این مناطق شود.

انتهای پیام/

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی