با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

پیروزی دموکرات‌ها بر ترامپ سیاست‌های فعلی آمریکا علیه ایران را تغییر نمی‌دهد

اصلاحات نیوز – یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: پیروزی دموکرات ها می تواند بهانه خوبی برای آغاز مذاکرات ایران و آمریکا باشد. اما اینکه استراتژی و اهداف آمریکا نسبت به ایران را تغییر بدهد، باید گفت که اینطور نخواهد بود.

مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با اصلاحات نیوز با اشاره به موضوع برجام و روابط سیاسی بین ایران و آمریکا گفت: ایالات متحده آمریکا در قالب یک توافق نامه بین شش قدرت بزرگ جهان (1+5)، زمینه هایی را به وجود آورد که به هر ترتیب دارای فرصت های مهمی برای تهران نیز بود. فرصت هایی مانند: حق غنی سازی اورانیوم برای ایران شناخته شد و به این ترتیب ایران به جامعه جهانی بازگشت.اما برخورد ایران با برجام برخوردی بود که در آن نوع نگرش متوجه شکلی از توافقی بود که در آن ایران نسبت به دیگر کشورها به خصوص آمریکا، رویکردی سازش کارانه را دنبال می کند. دولت روحانی و شخص ظریف مورد انتقاد قرار گرفتند.

وی افزود: اوباما نام ایران را از لیست دشمنان آمریکا خارج کرده و داعش را دشمن اصلی ایالات متحده خواند ولی با روی کار آمدن دونالد ترامپ، ترامپ ایران را دشمن اصلی آمریکا خواند و در سند امنیتی آمریکا حدود 17 بار ایران به عنوان دشمن ایالات متحده آمریکا مورد توجه قرار گرفت. و لذا از آن زمان آمریکا تلاش کرد جامعه بین المللی را به سمتی سوق دهد که در آن ایالات متحده آمریکا بتواند یک نوع وحدت عمل جهانی بر علیه ایران شکل دهد.

مطهرنیا با اشاره به طرح تحریم تسلیحاتی مطرح شده از سوی آمریکا گفت: از سال گذشته ایالات متحده آمریکا از طریق برایان هوک، پمپئو در بسیاری از مصاحبه ها و سخنرانی ها زمینه های مطرح کردن مجدد تحریم تسلیحاتی ایران را هموار کردند که در برجام نیز آمده است. در برجام آمده است که اگر ایران به همه تعهدات خود عمل کند، از مهرماه سال جاری ایران می تواند به خرید تسلیحات دست یابد.

وی افزود: حال سوال اینجاست که آیا ایران توان خرید تسلیحات بالا را دارد؟ بالطبع باید گفت با وجود اقتصاد ورشکسته ای که در ایران شاهدیم،این توانایی به طور نسبی وجود دارد. و با توجه به رویکرد حاکمیت در ایران در جهت اصالت بخشیدن به امور دفاعی و ارجحیت بخشیدن به آن بر مسائل انقلابی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی، زمینه خرید تسلیحات به وجود خواهد آمد.لذا ایالات متحده آمریکا به محاصره اقتصادی اکتفا نمی کند، بلکه در پی ایجاد فضایی است که بتواند با مطرح کردن ایران به عنوان قدرت اول در بین کشورهای منطقه، به یک نوع مسابقه تسلیحاتی دست یابد و بالطبع فروش تسلیحات خود را در سال آینده با توجه به برجسته نمودن ایران از نظر آزاد شدن ایران در خرید تسلیحات در جامعه جهانی به ویژه بعد منطقه ای مطرح و بدین ترتیب زمینه ساز ایجاد فضایی برای فروش بهتر تسلیحات خود در دورانی شود که به هر تقدیر پس از کرونا جامعه جهانی دچار رشد منفی شدید اقتصادی شده است.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید به انتخابات پیش روی آمریکا و رقابت ترامپ و دموکرات ها افزود: پیروزی دموکرات ها می تواند بهانه خوبی برای آغاز مذاکرات ایران و آمریکا باشد. اما اینکه استراتژی و اهداف آمریکا نسبت به ایران را تغییر بدهد، باید گفت که اینطور نخواهد بود.اوباما هم اگر برجام را پذیرفت بر اساس این استدلال بود که خود بارها بر آن صحه گذاشت که ایران اگر وارد مذاکره شود و در باب هسته ای بپذیرد که در قالب یک توافق نامه بین المللی عمل کند، آرام آرام از رل یک بازیگر سرکش خارج شده و در بین اعضای جامعه بین الملل، مجبور به پذیرش ابعاد دیگر توافق خواهد شد.

مطهرنیا با اشاره به پاره کردن برجام از طرف ترامپ گفت: ترامپ در کمپین انتخاباتی خود بر پاره کردن برجام تأکید کرد که در ایران به عنوان یک شوخی تبلیغاتی از آن یاد شد اما او آن را عملی کرد و ایران که بسیار جدی بیان می کرد که اگر آمریکا برجام را پاره کند، ما آن را آتش می زنیم، علی رغم وجود دلواپسان و انتقادهای وسیع شان، اکنون بعد از گذشت دو سال از پاره کردن برجام توسط ترامپ، اساسأ نه دیگر شاهد جشن هسته ای هستیم و نه تظاهراتی مبنی بر خروج ایران از برجام، و نه گروه های ارزشی خواهان خروج ایران از برجام هستند.

این کارشناس با اشاره به پیروزی احتمالی ترامپ در انتخابات پیش روی آمریکا و احتمال تنش نظامی بین ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: تنش نظامی بین ایران و آمریکا، بیشتر از اراده ترامپ، به وضعیت کنونی و رفتارهای ایران بستگی دارد. از طرفی آمریکا اعلام کرده است که اگر قایق های تندرو سپاه مزاحمتی برای آمریکا ایجاد کند، دستورِ شلیک رئیس جمهور آمریکا را دارند. و از آن شبی که این توییت انجام شده است، خبری از جانب آمریکا در این زمینه مخابره نشده است.

وی در پایان گفت: ترامپ هرآنچه را که تاکنون گفته، عمل کرده است و وعده داده که حاضر نیست جنگی را آغاز کند اما در ورود به جنگ اجباری با ایران درنگ نخواهد کرد. و در موقعیت مقتضی در برابر ایران جواب نظامی جدی را انجام خواهد داد. این مورد را ما می توانیم درمورد ترور نظامی ارشد ایران، سردار حاج قاسم سلیمانی در بغداد ملاحظه کنیم. که بعد از این اقدام ایران اگرچه از انتقام سخن گفت اما آن ضربه انتقامی در حدی که جهان از ایران توقع داشت نبود و هنوز هم صورت نپذیرفته است.در واقع باید عرض کنم که احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا تا قبل از انتخابات آمریکا، بسیار پایین است. ولی درصورت پیروزی ترامپ در انتخابات ما شاهد فشارهای بیشتر آمریکا بر تهران خواهیم بود.

انتهای پیام/

آگهی