با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

کرونا و بازداشت و اضطراب مضاعف!

پزشکان می‌گویند؛ تقویت سیستم دفاعی بدن ویروس کرونا را شکست می‌دهد و اضافه می‌کنند؛ فشارهای عصبی، سبب تضعیف سیستم دفاعی بدن و در نتیجۀ غلبۀ ویروس بر آن خواهد شد!
این روزها، فشارهای عصبی بر مردم ما بیش از هر زمان دیگری است. برخی از این فشارها ریشه‌های طولانی مدت دارد و حتی اگر اراده‌ای هم برای رفع آنها شکل گیرد، پایان دادن به آنها منطقاً امری زمان‌بر است. در مقابل اما، رفع برخی فشارهای عصبی بر روی مردم، به تصمیمی آنی و مقطعی بستگی دارد و به راحتی می توان آنها را خنثی کرد.
از جمله عواملی که این روزهای پر اضطراب، اعصاب مردم را بیش از پیش می‌خراشد و سیستم دفاعی بدن آنها را در مقابل ویروس کرونا تضعیف می‌کند؛ ادامۀ احضارها، بازداشت‌ها، صدور احکام جدید و خودداری از آزادی بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی است!
اگر تصدیق کنیم که حکومت نمی‌تواند یک شبه بر شیوع ویروس کرونا فائق آید و یا بار سنگین و طاقت‌فرسای فشارهای معیشتی را در چشم به هم زدنی از دوش خانوارها بردارد، آیا از کاهش فشار عصبی بر مردم از طریق تعلیق فوریِ امور قضایی مربوط به احضار و بازداشت و صدور حکم و آزادی زندانیان سیاسی دارای محکومیت‌های طولانی هم ناتوان است؟
در چنین شرایطی، بازداشت افراد فقط باید محدود به موارد ارتکاب جنحه و جنایت‌های بسیار شنیع باشد، نه اینکه هر روز به عناوین مختلف جمعی از افراد بازداشت شوند.
برای نمونه در خبرها آمده بود که تعدادی افراد به دلیل “توهین به مردم قم” بازداشت شده‌اند! طبعاً توهین به هر قشر و گروه اجتماعی از جمله مردم قم، امری ناپسند و محکوم است، اما مگر هر اقدام ناپسندی باید به بازداشت منجر شود؟ در مقابلِ توهین ادعایی، مردم قم هم می‌توانند به توهین کنندگان توهین کنند و یا نماینده‌ای از طرف آنها این کار را انجام دهد! مگر امام علی نمی‌گوید: اِنَّمُا هُوَ سَبٌّ بِسَبّ او عَفوٌ عَن ذَنب! پس بازداشت برای چیست؟
یا مثلاً فردی به دلیل تولید و انتشار کلیپی در مورد بارش بادمجان از آسمان تهران به طور موقت بازداشت می‌شود! من نمی‌دانم چه نوع افرادی از دیدن چنین کلیپی ذهن‌شان مشوش شده که بازداشت آن بندۀ خدا ضرورت پیدا کرده است! اینکه سبب تفریح و نشاط است!
یا به عنوان نمونه‌ای دیگر، مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز با گذشت فقط حدود چند هفته از آزادی‌اش، بار دیگر صرفاً به دلیل چند توئیت انتقادآمیز بازداشت و سپس با صدور قرار وثیقه آزاد شده است! یعنی مسئولانی که این روزها “ماندن افراد در منزل” برای در امان ماندن از خطر کرونا، ورد زبانشان شده است، نمی‌دانند که خانوادۀ او با چه اضطرابی، برای تأمین وثیقه و تبدیل قرار بازداشت، مجبور به چه دوندگی‌ها و سر زدن به مراکز مختلف و محل تجمع افراد شده‌اند؟
من حتی با بازداشت معترضان به بسته شدن اماکن زیارتی هم کاملاً مخالف‌ام. نیروی انتظامی می‌توانند چنین جماعت‌هایی را به راحتی متفرق کند بدون آنکه نیازی به بازداشت آنها باشد. صرف نظر از چگونگی شکل گیری و رشد این نوع جماعت‌ها در جامعۀ ما، بازداشت این افراد، دایرۀ وسیعی اعم از خانواده، فامیل و دوستان آنها را در این روزهای سخت و دشوار، درگیر دادستانی و دادگاه و رفت و آمد به مراکز انتظامی و قضایی می‌کند و علاوه بر گسترش تماس آنها با افراد احتمالاً الوده به ویروس، آنها را به لحاظ عصبی نیز فرسایش می‌دهد به طوری که در مقابل ویروس کرونا بی‌دفاع‌تر می‌شوند! و چنانچه خود نیز ناقل ویروس باشند که دیگر واویلا!
به هر حال اگر حکومت برای کاستن از میزان گسترش و تلفات شیوع کرونا واقعاً جدی است، لازم است از سوی دستگاه‌های مربوطه دستورِ صریح و فوری و قاطعی در مورد موارد فوق صادر شود!

احمد زید آبادی

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی