با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اصلاح‌طلبان لیست بدهند

به گزارش اصلاحات نیوز؛ محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی نوشت:

من در یادداشتی با عنوان «پرشور یا/و پرثمر» نوشتم که انتخابات مجلس برای اصلاح‌طلبان تمام‌شده زیرا بر اثر رد صلاحیت‌ها کاندیداهای قابلی ندارند و اکثریت پایگاه رأی اطلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نمی‌کنند و حتی نمی‌توانند به پرشور شدن انتخابات کمک کنند.

انتخابات پرثمر برای مردم را هم این گونه معرفی کردم: انتخاباتی که روند فساد، تورم، بیکاری، رکود، تخریب محیط‌زیست و … را متوقف کرده و بر گستره و عمق حاکمیت قانون، عدالت اجتماعی، رعایت آزادی‌های قانونی، امید به آینده و … بیفزاید.

انتهای آن یادداشت اما نوشتم که برای پرثمر کردن انتخاباتی که در آن هیچ بختی برای پیروزی ندارند، «#اصلاح‌طلبانلیستبدهند.» سؤال این است که چگونه؟

اصلاح‌طلبان چگونه لیست بدهند؟

«لیست» فقط فهرست تعدادی کاندیدا نیست. لیست‌های دیگر هم هست که اصلاح‌طلبان می‌توانند برای تقویت نهاد انتخابات و پرثمر شدن آن ارائه کنند. به یاد داشته باشید که یک جناح، سلیقه یا بخشی از قدرت مدعی است که همه بدبختی‌های کشور ناشی از حضور اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها در مجلس و دولت است و آن‌ها قادرند با کنش جهادی و انقلابی، مشکلات را حل کنند.

اول، لیست شاخص‌های کلیدی کشور، شامل شاخص‌های تورم، رکود، بیکاری، بنگاه‌های مشکل‌دار، فساد، تراز تجاری، شاخص‌های وضعیت بانک‌ها، نرخ رشد نقدینگی، بودجه، آسیب‌های اجتماعی، علم و فناوری، و همین‌طور ده‌ها و صدها شاخص دیگر که ادعا می‌شود وضعیت نامناسب آن‌ها حاصل عملکرد اصلاح‌طلبان است و صاحبان قطعی کرسی‌های مجلس یازدهم، مدعی بهبود آن‌ها هستند.

دوم، لیست جایگاه ایران در شاخص‌های بین‌المللی فساد، شادی، تجارت خارجی، آزادی اقتصادی، عملکرد محیط‌زیستی، اعتبار پاسپورت، عدالت جنسیتی، علوم و فناوری و حداقل نزدیک به یکصد شاخص دیگری که در سازمان‌های معتبر بین‌المللی سنجیده می‌شوند.

سوم، لیست نقصان‌های قانونی کشور نظیر فقدان قانون مدیریت تعارض منافع، فقدان قانون شفافیت، فقدان قانون مالیات بر درآمدهای شخصی، نقصان جدی قوانین بیمه، فقدان قانون جامع آب، نقصان‌های قانون انتخابات، نقصان‌های قانون احزاب، و مواردی دیگر از مهم‌ترین خلاءهای قانونی که سبب شده‌اند فساد و ناکارآمدی گسترش یابد.

چهارم، لیستی از مشکلات کشور در زمینه توسعه نامتوازن، نابرابری، رعایت حقوق گروه‌های مختلف مردم، نقصان‌های نظام قضایی، ناکارآمدی‌های دستگاه دولت، اصلاحات ضروری در مجلس شورای اسلامی و … که مردم اصلاح آن‌ها به منظور بهبود وضعیت کشور را مطالبه می‌کنند.

پنجم، لیست رانت‌ها – از رانت ارز 4200 تومانی تا رانت سوخت، معافیت‌های مالیاتی، مجوزهای واردات، سهمیه‌های ورود به دانشگاه و … – که مردم انتظار دارند در قالب اصلاحات قانونی، از میان برداشته شوند.

نتیجه‌گیری

اصلاح‌طلبان اگر از موضع کمک به تقویت نهاد انتخابات و پرثمر شدن آن به موضوع نگاه کنند، می‌توانند با ارائه لیست‌هایی از آن جنس که برشمردم، به اهداف زیر کمک کنند:

وضعیت شاخص‌های مختلف کشور در زمان تحویل مجلس به اصولگرایان در بهار سال 1399 را کاملاً روشن کنند، و هر شش ماه و یک سال، تغییر (بهبود یا بدتر شدن) وضعیت این شاخص‌ها را به مردم گزارش کرده و اصلاح‌طلبی بیرون از قدرت را دنبال کنند.

به عنوان جریان سیاسی مدعی دموکراسی، زبان مطالبات اکثریت ایرانیان شوند و خواسته‌های مردم را صریح برای صاحبان کرسی‌های مجلس روشن کنند؛ و نگذارند صاحبان آینده کرسی‌های مجلس با کلی‌گویی و واژه‌های بی‌حاصل، از زیر بار اصلاح قوانین و انجام کار درست شانه خالی نکنند.

اصلاح‌طلبان نشان دهند که خواستار نشستن بر سر کرسی مجلس به هر قیمتی نیستند و به اصلاح کاستی‌ها اهمیت می‌دهند، حتی اگر این اصلاح توسط رقبای سرسخت‌شان انجام گیرد؛ و با این کار به سوی پرثمر شدن حتی اندک انتخابات حرکت کنند.

گامی به سوی بازسازی سرمایه اجتماعی خود به عنوان حامیان اصلاحات واقعی و نه صرفاً طالبان نشستن بر کرسی‌های قدرت بردارند.
بهبود وضعیت شاخص‌هایی که لیست خواهند شد، راه‌های خیلی متفاوتی ندارد.

برندگان کرسی‌های مجلس اگر بخواهند به مطالباتی که اصلاح‌طلبان از جانب طرفداران‌شان لیست می‌کنند پاسخ دهند، کم‌وبیش باید همان راه‌هایی را بروند که اصلاح‌طلبان واقعی پیشنهاد می‌کنند.

نکته آخر

اصلاح‌طلبان اگر لیست‌های مطالبات مردم و خودشان را ارائه کنند، از موضع گروهی سیاسی که خواهان تداوم و تقویت روندهای دموکراتیک است، می‌توانند لیست کاندیداها هم داشته باشند و اعلام کنند در صورت کسب هر میزان از کرسی‌های مجلس، اهداف برآمده از لیست‌های مطالبات را پیگیری می‌کنند.

آگهی