با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

رد صلاحیت گسترده، قدم نهادن در مسیر کاهش رونق انتخابات نیست؟

به گزارش اصلاحات نیوز؛ رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی با انتشار یادداشتی از رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد.

در یادداشت محمدصادق جوادی‌حصار که آن را در اختیار ایسنا قرار داده، آمده است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت قهرمان ایران / مردم شریف خراسان رضوی

شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی‌ و جانباختگان‌ سقوط هواپیمای مسافری اوکراین را به شما و دیگر هموطنان مصیبت‌دیده و داغدار خصوصا خانواده‌های معزز ایشان تسلیت گفته و ضمن همدردی با مصیبت‌دیدگان ناشی از سیل در سیستان و بلوچستان و هرمزگان از مردم شریفی که در این شرایط ناگوار در کنار دولت و دیگر امدادرسانان به کمک برادران و خواهران خویش همت گماشته‌اند صمیمانه قدردانی می‌کنم.

روشن است که انتخابات در جمهوری اسلامی تنها راه اعمال اراده ملی و دارای شرایطی است که اگر منطبق با قانون اساسی برگزار شود تضمین‌کننده رشد و توسعه ملی و تامین‌کننده آمال و آرمان‌های ملت رشید و شهیدپرور ایران اسلامی خواهد بود.

در شرایط خطیر کنونی متاسفانه موانع و مشکلاتی بر سر راه تحقق این امر مهم و سرنوشت‌ساز قرار گرفته که باید گفت به صورت معمول و متعارف مرتفع نخواهند شد. فضای یأس‌آلود و تجربه ادوار گذشته و عدم مشاهده کمترین تغییر در روش و منش شورای نگهبان بخش زیادی از نیروهای آزاداندیش، کارآمد و مجرب را از ورود به رقابت‌های انتخاباتی بازداشت و به مصداق سخن «من جرب المجرب حلت به الندامه » رخت از این وادی کشیدند و انزوا طلبیدند، انزوایی که خسرانی بزرگ‌ برای کشور ایران است که امکان بهره‌مندی از دانش و تجربه گران‌سنگ چنین مردان و زنان مفید، موثر ‌و آزاده‌ای را از دست داده است.

افراد دغدغه‌مند و دلسوز دیگری نیز که بر غم همه ناامیدی‌های ساری و جاری در حوزه انتخابات تن به اقدام داده و ثبت نام کردند، متاسفانه در دو مرحله هیات‌های اجرایی و نظارت شورای نگهبان اسیر تنگنای رد صلاحیت شدند؛ آن هم عمدتا به دو اتهام عمومی بندهای یک و دوی ماده ۲۸ یعنی عدم «اعتقاد و التزام عملی به اسلام» یا عدم « التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران».

با این وجود مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران  فرمودند: بنده راجع به انتخابات ان‌شاءالله صحبت خواهم کرد آنچه امروز عرض می‌کنم این است: برادران عزیز، خواهران عزیز، ملّت عزیز ایران! حضور ملّت ایران مهم‌ترین عامل اقتدار است و این حضور در جاهای متعدّدی است؛ یکی از مهم‌ترینش انتخابات است. در انتخابات حضور ملت ایران کشور را بیمه می‌کند، دشمن را مأیوس می‌کند. سعی و تلاش [دشمنان] بر این است که با انواع و اقسام حیل نگذارند که مردم با شوق در انتخابات شرکت کنند. من عرض می‌کنم: مردم با شوق و ذوق باید در انتخابات شرکت کنند. حالا مسائل گوناگونی درباره‌ی انتخابات، تذکراتی هست که ان‌شاءالله در آینده اگر زنده بودیم عرض خواهم کرد. آنچه که امروز خواستم عرض بکنم اصل این قضیّه است؛ مراقبت کنید که مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته‌ خودش را که عبارت است از کم‌رنگ کردن و بی‌رونق کردن انتخابات تحقّق ببخشد.

اگر طبق فرموده رهبری کم‌رنگ کردن انتخابات و بی‌رونق ساختن آن خواسته دشمن است باید از مجریان و تصمیم‌سازان انتخابات پرسید :

الف : آیا رد صلاحیت بیش از ۸۰ درصد کاندیداهای جریان اصلاحات و مستقلین گام نهادن در مسیر کاهش رونق انتخابات نیست؟

ب: آیا متهم کردن بخش اعظم کاندیداهای رد صلاحیت شده به عدم اعتقاد و عدم التزام به اسلام و نظام جمهوری اسلامی، توزیع سم مهلک تردید و یاس در میان جامعه نیست ؟

با این همه چون آنچه از شواهد و قراین برمی‌آید، هیچ نشانی از تغییر رفتار در رویکرد سازمان‌یافته و هدفمند متشکل در پناه هیأت‌های نظارت شورای نگهبان ندارد، برای دست‌یابی به خواسته رهبری مبنی بر حضور اقتدارآفرین از شورای نگهبان می‌خواهیم سریعا تمامی افرادی که به دو اتهام مندرج در بندهای یک و دوی ماده ۲۸ قانون انتخابات رد صلاحیت شده‌اند را تایید صلاحیت کرده و به دیگر اعتراضات نیز بدون فوت وقت پاسخ مکتوب و مستدل ارائه کنند.

اگر این اتفاق رقم نخورد و شرایط همانگونه که هست ادامه یابد متاسفانه امکان حضور موثر و ارائه لیست انتخاباتی از سوی جریان اصلاحات در خراسان رضوی وجود نخواهد داشت، لذا از مردم شریف مشهد برای عدم امکان ارائه لیست پوزش خواسته و از آنها درخواست می‌کنیم خود به بررسی کاندیداهای محترم موجود پرداخته و در صورت امکان کاندیدای خویش را برگزینند. در دیگر شهرهای استان نیز هرجا کاندیدای مورد وثوق حضور داشته باشد لیست داده و در غیر این صورت موضوع را به مردم شریف شهرستان واگذار می‌کنیم.

محمدصادق جوادی حصار 

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی

انتهای پیام

  عارف: اصرار برای حذف جریان ریشه دار اصلاح طلب با برچسب زدن‌های ناروا، چالش‌های جدی در داخل نظام ایجاد کرده است
آگهی
آگهی