با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

پروپاگاندای ترامپ برای مردم ایران

به گزارش اصلاحات نیوز؛ محمد قره باغی کارشناس سیاسی نوشت:

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر بار دیگر فضای رسانه‌ای و روانی مردم را به جوش و خروش درآورد. ترامپ در این توئیت گفته است: «‏به مردم شجاع و رنج کشیده ایران: من از ابتدای دوره ریاست جمهوری‌ام با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می‌کنیم. شجاعت شما الهام‌بخش است.»

این توئیت در فضای رسانه‌ای بازخورد‌های متفاوتی را در پی داشت که می‌شود سه بازخورد را برای این موضوع دسته بندی کرد. گروه اول کسانی هستند که موافق سرسخت این دیدگاه بودند (ترامپیست‌ها) و گروه دوم دقیقاً نقطه مقابل این گروه بودند(ارزشی‌ها). اما فارغ از این دو گروه عکس‌العمل بخش سوم بسیار حائز اهمیت و جالب توجه بود، چرا که این طیف هیچگاه همگرایی و همراستایی با رئیس جمهور امریکا نداشتند اما در شرایط فعلی بنابر فشار روانی و فضای سیاسی جامعه برخی این روزها با آن همراهی کردند اما بخش اعظمی از این طیف تلاش کردند با وجود مخالفت با برخی سیاست‌ها و رفتارهای نادرست مقامات نظام مانع از این شوند که رئیس جمهوری امریکا از آب گِل آلود ماهی بگیرد.


در جبهه سوم این نبرد رسانه‌ای، گروه‌هایی را شاهد هستیم که بخش تشکیل دهنده آنها عمدتاً روشنفکران و گروه اِلیت جامعه هستند که در آن نقش حیاتی ایفا می‌کنند. کسانی که برای آنها دو اصل بسیار حائز اهمیت است؛ نخست واقع نگری نسبت به موضوع و سربلندی ایران در مقابل هجمه سیاسی و مبارزه رسانه‌ای دشمنان ایران که در روزهای اخیر بسیار شدت گرفته است. این گروه از اتفاقات اخیر بسیار ناراحت و سرخورده هستند و گمان می‌کنند سیستم با این بخش از جامعه صداقت نداشته و آنها را به حساب نیاورده که موضوع سقوط هواپیما را در ساعت و روزهای نخست شفاف اعلام نکرده است. در استدلال این گروه این نکته بسیار مورد توجه قرار دارد که این اتفاق در هر کجای دنیا هم می‌توانست روی دهد و این یک خطایی انسانی و یا ممکن است یک حمله سایبری بوده باشد. از آنجایی که برای همگان مشخص است که به صورت عمدی این هواپیمای مسافربری مورد هدف موشک قرار نگرفته پس چه دلیلی برای پنهان کاری در این زمینه باید وجود داشته باشد.


از نقطه نظر این گروه نکته قابل تأمل و امید بخش، این موضوع است که ارکان رسمی حکومت با پذیرش مسئولیت این فاجعه و تلاش برای روشنگری ابعاد واقعی آن قول داده با بررسی و برخورد با مسببین احتمالی این فاجعه تضمین داده تا با ایجاد تمهیداتی مانع از تکرار آن شوند.


در توضیح اینکه چرا این گروه از جامعه با تمام اتفاقات ناگوار اخیر اما باز از مقامات حمایت می‌کنند استدلال‌های بسیاری می‌توان ارائه داد که این استدلال‌ها را به دو بخش می‌توان تفکیک کرد. استدلال نخست اینکه ترامپ در این توئیت می‌کوشد تا مردم ایران را با پروپاگاندای سیاسی اقناع کند و با برجسته‌سازی و بزرگنمایی مردم نشان دهد، دوستدار ملت ایران است. ترامپ با بهره‌گیری از سفسطه و هجمه رسانه‌ای تلاش کرد بین حکومت و مردم تفکیک قائل شود و حساب مردم را از حکومت جدا بداند و به مردم القا کند که این جمهوری اسلامی است که بحران آفرینی می‌کند در حالی که نه مردم ایران خواهان بحران هستند و نه دولت امریکا درصدد ایجاد بحران است. البته پیشتر هم گاه و بی‌گاه از این حربه نیز استفاده کرده است. ترامپ که همواره تلاش می‌کند خود را ناجی مردم ایران معرفی کند، می‌کوشد با بهره‌گیری از سفسطه تطمیع به مردم بگوید آینده‌ شایسته‌ای که مردم ایران لایق آن هستند را خواهند داشت و امریکا آنها را در این مسیر همراهی می‌کند.


اما در پاسخ به این سفسطه و‌استدلال‌های پوپولیستی ترامپ برای همگان بارز و مشخص است که ترامپ بزرگترین دشمن صلح و امنیت و رفاه مردم ایران است. در توضیح این گزاره می‌توان به نمونه‌های عینی بسیاری از جمله؛ خروج یک طرفه ترامپ از توافق برجام اشاره کرد یا تحریم‌های ظالمانه‌ای را که بر ایران تحمیل کرده یادآوری کرد.همچنین ژنرال بزرگ نظامی ایران را در یک کشور مستقل مورد حمله تروریستی قرار داد و او را به شهادت رساند. براین اساس این رئیس جمهور امریکا است که با اقدام‌های مداخله جویانه و سلطه گرانه خود به صلح، امنیت و رفاه ایران دست درازی می‌کند.


در توضیح استدلال دوم باید یادآور بود که یقیناً ایراد و سوء مدیریت‌هایی در کشور وجود دارد که مردم را ناراضی و حتی به اعتراض وا می‌دارد اما این نارضایتی‌ها و سوء مدیریت‌های کشور یک مسأله داخلی است که مردم خود باید صدای اعتراض و انتقاد را به گوش مسئولین برسانند، چرا که مردم ایران تجربه موفقی از دخالت بیگانه ندارد و تبعات دخالت خارجی در کشور همواره وخیم و فاجعه بار بوده که نمونه عینی این دخالت را می‌توان در کودتای ۲۸ مرداد به روشنی دید.


جدا از آن، تاریخ بعد انقلاب هم به روشنی نشان داده است که دخالت‌های گاه و بیگاه مقامات و دولت‌های خارجی نه تنها باعث تغییر در بهبود شرایط کشور نشده، بلکه شرایط را به مراتب مشکل دار‌تر هم کرده است. از این رو مردم و روشنفکران دخالت امریکا و رئیس جمهور این کشور را تنها منفعت طلبی و سودجویی شخص ترامپ تلقی می‌کنند که می‌کوشد از آب گل آلود ایران هم تغییر متناسب به خواست خود به دست بیاورد و هم به شهروندان امریکا القا کنند که تنها رئیس جمهوری است که توانسته ایران را به زانو درآورد. جامعه روشنفکری ایران، دخالت ترامپ را یک نفاق و دو دستگی در جامعه ایران می‌داند که از آن آبی برای مردم گرم نمی‌شود که هیچ، بلکه حتی می‌تواند باعث فروپاشی و تجزیه کشور هم شود. نخبگان به روشنی می‌دانند که حمایت امریکا از مردم ایران تلاش ترامپ برای مبارزه با رقبای داخلی برای انتخابات است.

آگهی