با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اعتماد را ترمیم کنیم

به گزارش اصلاحات نیوز؛ صالح نیک بخت فعال حقوق بشر نوشت:

آنچه درباره فاجعه هواپیما اوکراینی در تهران و در این چهار روز رخ داد این سوال را پیش می‌آورد که از این پس چطور مردم باید به صحبت‌های آنها اعتماد کنند و چطور انتظار دارند که حتی اظهارات درست، صحیح و مبتنی بر واقعیتی که جاری می‌شود را باور کنند؟!
نگارنده نه متخصص مسائل حمل‌ونقل هوایی است و نه در این باره چیزی می‌دانم‌. به عنوان یک شهروند معمولی از ابتدای این رخداد و با توضیحات ناکامل رییس سازمان هواپیمایی کشور از لحظه اول قانع نشدم و می‌دانستم باید صبر کرد تا ابعاد ماجرا مشخص شود. اما روش اطلاع‌رسانی در این زمینه بسیار نادرست بود و در این چهار روز آن‌قدر حرف‌های ضد و نقیض زده شد که باورپذیری حادثه کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شد.


حالا و متاسفانه بعد از چهار روز صحبت و ادعا درباره اینکه این حادثه بر اثر نقص فنی بوده، اعلام کرده‌اند که حادثه بر اثر شلیک موشک به هواپیما اتفاق افتاده و تمام حرف‌ها، ادعاها و حتی نمایش جعبه سیاه در جهت اثبات بی‌خبری از دلیل سقوط هواپیما و موکول کردن آن به زمان بررسی جعبه سیاه، اشتباه بوده است.


خوب می‌دانم و درک می‌کنم که روز چهارشنبه و باتوجه به شرایطی که کشور داشت و حمله هوایی به پایگاه امریکا در عراق، ما در شرایط و موقعیتی خاص بودیم و آن شرایط‌ به‌ هر حال می‌تواند پیامدهایی هم داشته باشد. اما سوال‌های ساده‌ای مانند اینکه چرا ابتدا این جریان به اطلاع مردم رسانده نشد؟ یا شرایط خطوط هوایی ایران چیست که چنین فاجعه‌ای رخ می‌دهد؟چرا رسانه‌های رسمی به درستی در جریان ماوقع قرار نگرفتند و سوال‌هایی از این دست، پرسیده می‌شود و باید به آنها جوابی داده شود.


چون اگر به این سوال‌ها پاسخی داده نشود، مردم دیگر هیچ حرفی از جانب مسوولان را باور نمی‌کنند. این موردی است که پیش‌تر هم هشدار آن را داده و گفته بودیم که دوری مردم از واقعیت‌ها، بی‌اعتمادی می‌آورد.


بی‌اعتمادی شبیه به همین موضوع، اینکه بعد از چهار روز مشخص می‌شود که آن حدس و گمان‌های اولیه که شبیه یک شایعه یا توهم بود، قوی‌تر از صحبت‌های رییس هواپیمایی کشور و باقی مسوولان بوده است.


مردم در این شرایط حق دارند که به دولت و متولیان بی‌اعتماد شوند و برای آنچه در این چهار روز برای آنها، به‌ویژه خانواده داغدار قربانیان این حادثه گذشت، عزادار و سیاه‌پوش باشند.


باید به این چهار روز با دقت بیشتری نگاه کنیم و بدانیم که یک اعلامیه رسمی و عذرخواهی ساده در چنین شرایطی برای مردم کافی نیست؛ همه مسوولان این واقعه، مسوولیت‌پذیر باشند و استعفا دهند. از قوه قضاییه و مراجع قضایی هم می‌خواهم که بدون چشم‌پوشی و نگاه خودی و غیرخودی، مسببان و دست‌اندرکاران واقعه اسقاط هواپیما و گمراهی ذهن مردم را به‌سزای اعمال خود برسانند و از گفتن حرف‌ها یا انجام رفتارهایی که زخم مردم را ناسور می‌کند خودداری شود. شاید با اتخاذ روشی مسوولانه و پذیرش اشتباه به معنای واقعی کلمه، بخشی از این داغ و بی‌اعتمادی ترمیم شود.

آگهی