با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

حزب‌اللهی‌ها با میراث اجتماعی سردار سلیمانی چه خواهند کرد؟”

به گزارش اصلاحات نیوز؛ سلمان کدیور، دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی، در یادداشتی نوشت:

ترور سردار سلیمانی ابعاد پیچیده بسیار زیادی دارد که مجال پرداختن به آن در این مجال نیست؛ اما به اعتراف همه، فقدان این سردار ملی ضربه مهلکی به جمهوری اسلامی است.

برخی این ضربه را در بعد امنیتی نظام تحلیل می‌کنند که کاملا درست است؛ اما به نظر من، فقدان ایشان یک خسارت بزرگ از جهت مشروعیت‌بخشی به نظام است.

سردار سلیمانی شخصیتی ملی بود، حلقه اتصال بسیاری به حاکمیت بود. یعنی، بسیاری از افراد جامعه که حتی جمهوری اسلامی یا انقلاب را به هر علتی قبول نداشتند، به ایشان عشق و علاقه می‌ورزیدند و از طریق ایشان، خودآگاه یا ناخودآگاه به نظام گره می‌خوردند و مشروعیت نظام را تایید می‌کردند.

سردار سلیمانی برای مذهبی‌ها مالک‌اشتر را بازنمایی می‌کرد و غیرمذهبی‌ها او را آریوبرزن و رستم و آرش می‌خوانند. برخی او را چون علمدار کربلا می‌دانستند و برخی سرباز فداکار وطن. او به‌راستی، نماد روح جمعی همه ایرانیان بود.

علت این عشق وافر به او علاوه بر جانفشانی‌هایی که برای وطن کرده بود، ریشه در نگرش ایشان به جامعه به‌مثابه خانواده داشت.

حتما شنیده‌اید سخنان ایشان را که گلایه می‌کرد که چرا برخی دسته‌های دیگر مردم را به نام اصلاح‌طلب، اصولگرا، بی‌حجاب و… از نظام جدا می‌کنند. او دختران کم‌حجاب کشور را خلاف رویه چهل‌ساله، طرد نمی‌کرد؛ بلکه دختر خود می‌خواند و به آنان اظهار علاقه پدرانه می‌کرد.

من چند روز است به این فکر می‌کنم که تکلیف این قشر خاکستری که به واسطه سردار شهید به نظام متصل می‌شدند؛ چه می‌شود؟ آیا کسی هست که بتواند این قشر همچنان به نظام متصل نگاه دارد؟ آیا جایگزینی برای جایگاه اجتماعی سردار می‌توان متصور شد؟

امروزه در کشور، جریان مذهبی یا حزب‌اللهی که ادعا می‌کند بیشترین نزدیکی را به سردار شهید دارد، آیا می‌تواند از منش چند دهه گذشته خودش دست بکشد و داد عشق به بی‌حجابان را بزند و آنان را بین انتخاب نوع پوشش و اسلام مخیر نسازد؟

آیا این جریان آغوش خود را برای سایر جوانان این مملکت، با اندیشه‌های مغایر با خودشان باز می‌کند و آنان را عضوی از خانواده خویش قلمداد می‌کند؟

آیا این جریان دست از مرزشکنی‌های متوهمانه حول گفتمان خودی و ناخودی می‌کشد و چون سردار علمدار عشق و عاطفه و مدارا با همه گروه‌های جامعه می‌گردد؟

از اصلاح‌طلبان توقعی نیست؛ اما واقعیت این است که جریانی که مدعی قرابت به سردار شهید هست، تاکنون از این حیث، از او فاصله نجومی داشته و اگر بخواهد راه آن شهید را ادامه دهد، باید دست به اصلاح فکری و نگرشی خود آن هم به صورت عمیق بزنند.

  دستور رئیس‌جمهور به دستگاه‌ها درخصوص رونق تولید
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی