با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

فضای امروز آمریکا و جهان فضای دوران جنگ سرد نیست/ ترامپ ترور سردار سلیمانی را بخشی از طرح «فشار حداکثری»‌ می‌داند

به گزارش اصلاحات نیوز؛ عبدالله شهبازی استاد علوم سیاسی نوشت:

هنوز درست نمی‌دانیم که برای عراق پس از حادثه مهم ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس برنامه‌ای دارند یا خیر؟ منظورم همان تلاش برای استقرار حکومت سرکوبگر ضد ایرانی است از طریق کشتار وسیع فعالین شیعی. بنظر نمی‌رسد اقتدار فعلی حشد الشعبی اجازه چنین کودتایی را بدهد ولی در قساوت کانون‌های ضد ایرانی منطقه نباید شک کرد.

از جانب دیگر آمریکا در سده بیستم میلادی سابقه طولانی در چنین سرکوب‌هایی دارد. نمونه بارزش کودتای خونین حزب بعث در ۸- ۱۰ فوریه ۱۹۶۳/ ۱۹- ۲۱ بهمن ۱۳۴۱ و کشتار وسیع بهار و تابستان ۱۹۶۳/ ۱۳۴۲ که قبلاً‌ به آن اشاره کردم و شروع فرایندی که در نهایت به دیکتاتوری خشن صدام انجامید.

معهذا، تصور نمی‌کنم فضای امروز آمریکا و جهان فضای دوران جنگ سرد باشد و سرکوب از این نوع نمی‌تواند با موفقیت تحقق یابد. در آمریکا نیز چنین عزم و انسجامی مشاهده نمی‌شود.

بیشتر بنظر می‌رسد دولت ترامپ ترور سردار سلیمانی را بخشی از طرح «فشار حداکثری»‌ می‌داند برای وادار کردن ایران به تسلیم که تحریم‌های سنگین اقتصادی را تکمیل خواهد کرد.

با ترورهای اخیر بنظر می‌رسد فضای داخلی عراق، اگر از طریق سرکوب گسترده و خونین کنترل و مهندسی نشود، به سمت عدم تحمل حضور نیروهای نظامی آمریکا و قدرت گرفتن خواست خروج آنان پیش می‌رود.

برای ناظران غربی نوع واکنش ایران بسیار مهم است. فعلاً فضای غالب جهانی فضای بهت و نگرانی است. رفتارهای بعدی ایران می‌تواند شاخص‌هایی برای تحلیل به دست آنان دهد. تصور می‌کنم مشاوران ترامپ به کوتاه آمدن و تسلیم شدن ایران دل بسته‌اند و برعکس نیروهای تحریک‌کننده و شریک چون باند نتانیاهو در اسرائیل و باند بن‌سلمان- بن‌زاید در سعودی- امارات به درگیری وسیع منطقه‌ای و ساقط کردن جمهوری اسلامی ایران امید دارند.

  باید نرخ واقعی انرژی مشخص شود
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی