با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

کمال اطهاری گفت : آقای روحانی چرا همین حاشیه نشینانی که به شما رای دادند را اغتشاشگر خواندید !

اصلاحات نیوز _ کمال اطهاری در مصاحبه خود تصریح کرد؛ حاشيه‌نشين‌ها قبلا كوخ‌نشين بودند، كساني بودند كه جبهه‌ها را پر مي‌كردند و رسيدگي به آنها به عنوان محرومان جزء وظايف اصلي قانون اساسي بوده است. آنها كساني بودند كه در انتخابات اخير به گرفتن يارانه بيشتر رأي ندادند و به دولت كنوني رأي دادند.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ کمال اطهاری در گفت و گو خود با اصلاحات نیوز گفت : وقايعي ‌كه رخ داد آن‌قدر مهم است كه تحليل جامعي مي‌طلبد. اين وقايع براي مردم، بسيار رنج‌آور بود و براي كل نظام تكان‌دهنده. خوشبختانه ارتعاشاتش به كل جامعه به دلايل مختلف كه در حال حاضر مورد بحثمان نيست (و البته مهم است زيرا خوشبختانه طبقه متوسط آن را بازتاب نداد) گسترش پيدا نكرد، وگرنه اين ارتعاش مي‌توانست كل سيستم را به هم بريزد و درد و رنج كل جامعه بيشتر مي‌شد. من هم در اين گفتمان، درباره درد و رنج جامعه بحث مي‌كنم. حاشيه‌نشين‌ها قبلا كوخ‌نشين بودند، كساني بودند كه جبهه‌ها را پر مي‌كردند و رسيدگي به آنها به عنوان محرومان جزء وظايف اصلي قانون اساسي بوده است. آنها كساني بودند كه در انتخابات اخير به گرفتن يارانه بيشتر رأي ندادند و به دولت كنوني رأي دادند (اشاره به عدم انتخاب ديگر كانديداي رياست‌جمهوري كه وعده يارانه بيشتر داده بود).

این استاد دانشگاه ادامه داد: روزنامه لوموند نوشته بود در دنيا دو ملت به يارانه رأي ندادند؛ سوئيس و مردم در جمهوري اسلامي. اين واكنش را نمي‌شود به هيچ وجه دست‌كم گرفت. بايد تحليل كاملا جامعي درباره مردمي که با اميدها و فداكاري‌ها به يارانه «نه» گفتند، ارائه داد و دولت هم اجازه دهد اين موارد را به اطلاع‌شان برسانيم. چون رابطه بين روشنفكران و جامعه قطع است و اين يكي از دلايل شورش‌هاست. اين يك تحليل اقتصادي سياسي است. اگر اين تحليل صورت بگيرد، گمان نمي‌كنم به هيچ يك از كساني‌ كه دست به اَعمال خشونت‌آميز زدند، اغتشاشگر گفت.

کمال اطهاری افزود: اين تحليل كاملا گوياي اين است كه هيچ‌كدام اين افراد اغتشاشگر نيستند و فقط واكنش نشان دادند و خواستند تله‌اي را كه در آن گرفتار هستند و «تله فضايي فقر» است، بشكنند. در ادبيات نوين به سكونتگاه‌هاي غيررسمي «تله فضايي فقر» مي‌گويند كه تله كاملا انسان‌ساخت ناشي از شكست دولت است. چون شكست بازار مسلما در بخش مسكن و فرايند توسعه رخ مي‌دهد. اينجا شكست سياست‌گذاري است كه اجازه مي‌دهد اين شكست پيش‌بيني‌شده حتي اقتصاد نوكلاسيك، كاملا طبقات كم‌درآمد جامعه را به تله فضايي بيندازد و وقتي نااميد از خروج از تله شدند، اين‌چنين در مقابل آن واكنش نشان دهند.

این پژوهش گر سیاسی ادامه داد: اين افراد همان كساني بودند كه قبلا در دوره احمدي‌نژاد به او رأي دادند و در انتخابات بعدي به آقاي روحاني رأي دادند و من از اين اتفاق خيلي شگفت‌زده بودم. هم آمار را ديدم و هم با مردم آنجا (اسلامشهر و سكونتگاه‌هاي غيررسمي) صحبت مستقيم داشتم. در نقاط حاشيه‌نشين كه همان تله‌هاي فضايي فقر هستند، معدود جاهايي بودند كه به آقاي روحاني رأي نداده باشند. دليل اين واكنش برمي‌گردد به اينكه نااميد از خروج از اين تله شده‌اند. اگر اين مصاحبه را در مورد اقتصاد سياسي شكل‌گيري تله فضايي فقر بناميم، بايد تفاوتي بين زاغه‌نشيني و سكونتگاه‌هاي غيررسمي قائل شويم. معناي زاغه‌نشيني كندن حفره در دل خاك بوده و الان برخي به اشتباه به سكونتگاه‌هاي غيررسمي مي‌گويند زاغه‌نشيني كه معنا ندارد.

اطهاری در ادامه گفت : نسل اول سكونتگاه‌هاي غيررسمي به‌ صورت وسيع و نوين، غير ازآن زاغه ‌نشيني است كه در دوران جنگ جهاني دوم در تهران رخ داد. آنچه پديده شكل‌گيري ابتدايي سكونتگاه‌هاي غيررسمي بوده در دهه 40 تا دهه 50 با رشد صنعتي 15 درصدی همراه است، ولي اين سكونتگاه‌هاي غيررسمي، تله فضايي نيستند؛ با اينكه مهاجرنشين و فقيرنشين هستند تله فضايي نيستند، چون در همان محلات شهر تهران به ‌صورت پيوسته سكونت مي‌كنند و همه‌شان شغل دارند. خوش‌نشيناني هستند كه در اثر اصلاحات ارضي مهاجرت كرده‌اند و به اطراف شهرها مي‌آيند كه از مواهب توسعه بهره‌مند شوند. البته آن زمان هم، دولت برايشان فكري نكرده بود، اما ظرفيت اقتصادي به نحوي بود كه آنها را كنار نمي‌گذاشت؛ مثلا كارخانه‌هاي بزرگ ايران كمتر از صد هزار نفر شاغل داشتند و در انتهاي سال 55 به حدود 500 هزار نفر رسيدند. بنابراين نسل اول حاشيه‌نشيني در تله فضايي فقر نمي‌افتند، بلكه به اقتصاد كشور مي‌پيوندند، بيمه مي‌شوند و در سود كارخانه‌ها سهيم مي‌شوند.

در ادامه اطهاری درباره مناطق حاشیه نشین گفت: من با ارقام ثابت كردم سكونتگاه‌هاي غيررسمي منفصل، كارگرنشين‌ترين نقاط كشور هستند. با نمونه‌گيري و آمار گروه مطالعاتي كه مدت‌هاست كار مي‌كنند، ولي كسي هم توجه نمي‌كند. آنچه وجود دارد اين است كه انواع وصله‌ها را به همين سكونتگاه‌هاي غيررسمي مي‌چسباندند كه مثل فراريان جبهه جنگ هستند يا خوشي زير دلشان زده و از روستا به شهر آمده‌اند. در اين حد تحقيرشان مي‌كردند و هنوز هم مي‌كنند. برخي هم مي‌گويند آنها افراد بي‌كار و بي‌عاري هستند، در حالي‌كه زحمتكش‌ترين افراد از لحاظ خدمات در مشاغل كم‌مهارت هستند. اتفاق ديگري كه از دهه 80 خودش را نشان مي‌دهد، اين است كه احمدي‌نژاد مانع ورود ايران به اقتصاد دانش مي‌شود، چون برنامه چهارم را با نام سرمايه‌داري كنار گذاشت. در حالي‌كه هدف برنامه چهارم دانش‌بنيان‌شدن و تعامل مثبت با جهان بود. خيلي از كساني‌كه اكنون در مجلس با آقاي روحاني مخالف هستند، همان كساني هستند كه آن برنامه را كنار گذاشتند و برنامه‌هاي سخيفي مثل مسكن مهر را تأييد كردند كه به هيچ درد مردم عادي نمي‌خورد.

اطهاری در پایان درباره افرادی که در مناطق حاشِه شهر ها زندگی میکنند گفت: كساني آنجا هستند كه شغل ثابت ندارند. شما به پاي كسي كه در حال غرق‌شدن بوده، وزنه بسته‌ايد. آنها اگر واكنش نشان داده‌اند، طبيعي است. اين افراد در انتخابات سال 92، آن‌قدر عقلاني عمل كرده كه فكر مي‌كرده نباید يارانه بيشتر بگيرد و دست رد به آن زده است. حالا بعد از وقوع بخواهيم يارانه بدهيم كه چه بشود؟ خودش و فرزندش شغل ندارند. در سكونتگاه‌هاي غيررسمي براي اينكه بتوانند بيرون از تله ارتباط زنده‌اي داشته باشند، ممكن است براي يك كارت تلفن، کارهایی که نباید را انجام دهند. وقتي در اينجاها قدم مي‌زنيد وقتي دختران و پسران را مي‌بينيد چهره‌هاي معصومي مي‌بينيد كه واقعا مي‌تابند، اما در تله فضايي گير كرده‌اند.

/ انتهای پیام

  ظریف: اسکندر و چنگیز نتوانستند ایران را نابود کنند؛ ترامپ هم نمی‌تواند
آگهی
آگهی