با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

صدور محکومیت جدید برای سروش فرهادیان با شکایت وزارت اطلاعات توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب

قاضی صلواتی،سروش فرهادیان روزنامه نگار را به یک سال زندان و‌ دوسال محرومیت از کار رسانه ای محکوم کرد

اصلاحات نیوز؛ سروش فرهادیان، روزنامه نگار برای سومین بار در سه سال گذشته به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، توسط دادگاه انقلاب به زندان محکوم شد.

شعبه ۱۵دادگاه انقلاب استان تهران به ریاست قاضی صلواتی، سروش فرهادیان، روزنامه نگار را به یک سال زندان و دو سال محرومیت از فعالیت رسانه ای محکوم کرد.

وزارت اطلاعات این پرونده را برای آقای سروش فرهادیان تشکیل داده است.

دکتر سعید میرمحمدی وکیل سروش فرهادیان گفت: اتهام آقای فرهادیان فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه های مخالف است و این سومین حکم محکومیت صادر شده توسط دادگاه انقلاب در سه سال گذشته به همین اتهام تکراری برای موکل من است.

میرمحمدی افزود: پیش تر دادگاه انقلاب استان مرکزی در سال ۹۵ موکلم را به ۷ ماه زندان آن هم به دلیل یک سخنرانی در روزهای انتخابات مجلس محکوم کرد که دادگاه تجدید نظر این هفت ماه را به جزای نقدی تبدیل کرد.
در این پرونده سازمان اطلاعات سپاه شاکی آقا فرهادیان
بود.

دکتر میرمحمدی افزود:سال ۹۵ هم حدود یک ماه پس از نهایی شدن حکم قبلی، با شکایت پاوا یا همان پلیس اطلاعات و‌امنیت و به دلیل برخی نوشته های آقای فرهادیان پرونده جدیدی به اتهام تبلیغ علیه نظام تشکیل شد که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب استان تهران در سال ۹۶ به ریاست قاضی مقیسه موکلم را به یک سال زندان محکوم کرد. در نهایت به دلیل اینکه مستندات دادگاه فارغ از محتوا مشمول مرور زمان شده بود،دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم موقوفی تعقیب برای موکلم صادر کرد.

میرمحمدی گفت: با این وجود پاسپورت موکلم همچنان در توقیف بود و وقتی برای پیگیری بحث عدم صدور پاسپورت آقای فرهادیان به دادگاه مراجعه کردیم در کمال شگفتی دیدیم موکلم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و اجرای احکام دادسرای رسانه هم به صورت غیابی به یک سال زندان محکوم و سپس ممنوع الخروج شده است؛ جالب آنکه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و دادسرای رسانه و ضابط و شاکی پرونده یعنی وزارت اطلاعات اعلام کرده بودند به موکلم دسترسی پیدا نکرده اند و او غیابی به زندان و محرومیت از فعالیت رسانه ای محکوم شده است!

این وکیل دادگستری ادامه داد: این در حالی است که شعبه ۱۵ و ۲۸ دادگاه انقلاب دیوار به دیوار هم هستن و دادسرای رسانه قبلا موکلم را برای پرونده دیگری احضار کرده بود و وزارت اطلاعات و سپاه و پلیس از پیش و پس از تشکیل این پرونده در سال ۹۱ و تا الان موکلم را چندین و چند بار احضار کردند و‌آدرس شماره تلفن و سایر اطلاعات موکلم را دستکم از سال ۱۳۷۹ که فعالیت دانشجویی داشته و روزنامه نگاری را شروع کرده به ریز در اختیار داشتند اما اشاره ای به وجود یک پرونده دیگر و تجمیع آن با پرونده شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب که در همان زمان رسیدگی می شد نکردند.

میرمحمدی ادامه داد:درنهایت آقای صلواتی پس از واخواهی، موکلم آقای سروش فرهادیان را به یک سال زندان و دو سال محرومیت از فعالیت رسانه محکوم کرده است.

وی گفت: در حالی که مستندات پرونده ای که وزارت اطلاعات تشکیل داده همگی مقاله و‌گزارش های رسانه ای آقای سروش فرهادیان است که در روزنامه های رسمی کشور در سال های ۱۳۸۸ و ۸۹ و ۹۰ و ۹۱ منتشر و در فضای مجازی بازنشر شده است یا امضای چند بیانیه درباره لزوم رعایت قانون در قبال روزنامه نگاران بازداشتی است.
وچون همه این مطالب مربوط به ۸تا ۱۱ سال گذشته است ، فارغ از محتوای مطلب ها که بعضا گزارش هایی از صحن علنی مجلس است ، حسب قانون قابل پیگیری نیست و مشمول مرور زمان است و ما به این حکم اعتراض کردیم.

دکتر میرمحمدی افزود:سوال مهم این است که چگونه وزارت اطلاعات از یک روزنامه نگار به دلیل نوشتن مطالبی که در رسانه های رسمی منتشر شده شکایت کرده است اما این پرونده به جای دادگاه مطبوعات و هیات منصفه به دادگاه انقلاب سپرده می شود.
از طرفی واقعا دلیل این همه اصرار برای زندانی کردن یک شهروند و روزنامه نگار جای توجه دارد و این قطعا خلاف قانون اساسی است.

وزارت اطلاعات دولت آقای روحانی هم باید پاسخگوی پیگیری این پرونده که سال ۹۱ تشکیل شده باشد که چرا همچنان در بر همان پاشنه و سبک اقدام کارشناسان دولت پیشین می چرند.

سروش فرهادیان از روزنامه‌نگارانی است که سال ها در رسانه هایی مانند روزنامه ها و‌ مجله هایی مانند یاس نو، اقبال،شرق، اعتماد ، بهار ، صبح آزادی، ایران فردا و چندین و چند رسانه دیگر فعالیت داشته است.

  شرایط ساختمان پلاسکو این واقعه را پیش‌بینی پذیر کرده بود
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی