با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

بنیادی: هیات رئیسه مجلس طرح قانونمند شدن تجمعات و راهپیمایی‌ها را در اولویت بررسی قرار دهد

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خواستار در اولویت قرار گرفتن طرح قانونمند کردن تجمعات و راهپیمایی‌ها شد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ بهروز بنیادی در گفت وگو با «فام‌نیوز» با تاکید بر به رسمیت شناختن تجمعات و اعتراضات مدنی در کشور، گفت: طبق اصل ۲۷قانون اساسی تمامی راهپیمایی‌ها و تجمعات آزاد است مگر مخل مبانی اسلام باشد و احتمال حمل سلاح در آنها وجود داشته باشد، در غیراین صورت مردم می‌توانند اعتراضات‌شان را در چارچوب قانون اساسی بیان کنند.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما برای به رسمیت شناختن تجمعات قانونی تاکنون سازوکاری نداشته‌ایم که این اصل چگونه عملیاتی شود، وظیفه دستگاه‌ها چیست، چگونه می‌توان برای کسب مجوزاقدام کرد و آیا نیازبه مجوز هست یا نیست؟ خوشبختانه در مجلس طرح “تجمعات و راهپیمایی‌ها” تدوین شده است و تمام مراحل قانون‌گذاری آن طی شده و چاپ نهایی آن در ۲۶/۶/۹۸ آماده شده، پیشنهادات نمایندگان گرفته شده و در حال حاضر در اولویت برای طرح در صحن مجلس شورای اسلامی است که امیدواریم هیات رئیسه مجلس این زمان را مشخص کنند که طی یکی دوماه آینده وارد صحن شود.
وی با بیان اینکه در هر برهه‌ای از زمان آگاهی مردم به حقوق خودشان و حقوق شهروندی بیشتر می‌شود، تصریح کرد: ممکن است درسال‌های قبل مطالبات مردم کمتر بوده و آنها در این زمینه کمتر ورود پیدا می‌کردند و به نوعی اعتمادی بین مردم و مسئولان وجود داشته است، متاسفانه در سال‌های اخیر با اتفاقاتی که افتاده که بخشی از آنها مربوط به فشارهای خارجی است شاید بخشی از این اعتماد بین مردم و حاکمیت آسیب دیده است.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا وقتی این اعتماد بین مردم و مسئولان خدشه دار می‌شود مردم دوست دارند خودشان به صحنه بیایند و مطالباتشان را بیان کنند، ممکن است حرفی را که من مسئول و مدیر می‌زنم و رئیس فلان قوه می‌زند از نظر مردم پذیرفته نباشد یا آن چیزی که در متن جامعه است با آن چیزی که مدیر و مسئول بیان می‌کند متفاوت باشد. لازم است مردم این را بیان کنند که آن مسئول متوجه شود آن حرفی که می‌زند با آن چیزی که در جامعه است متفاوت است.
وی تاکید کرد: این آگاهی به مدد توسعه ارتباطات، بالارفتن سطح سواد و علم مردم و فضای مجازی حاصل شده است که البته این آگاهی مردم باید جزو افتخارات ما باشد. از طرف دیگر دولت هم بر حقوق شهروندی تاکید زیادی داشته است و منشور حقوق شهروندی را در ۱۵۰ ماده نوشته است، در حال حاضر در حال تهیه لایحه ای هستند که این حقوق قانونی شود که اگر این مسئله حقوق شهروندی در کنار قانونمند شدن تجمعات و راهپیمایی‌ها در کشور مصوب شود آن چیزی که مطالبه به حق مردم و خواسته آنهاست محقق می‌شود و ما می‌توانیم این حق مردم و مطالبه آنها یعنی اعتراضات مدنی راقانونمند کنیم و از خیلی از مسائلی که امروز اتفاق می‌افتد پیشگیری کنیم.

بنیادی در پایان خاطرنشان کرد: اکثر ما بر برگزاری رفراندوم تاکید داریم در حالی که اگر این چارچوب را فراهم کنیم که مردم در فضای آرام مسائل‌شان را بیان کنند شاید نیازی به برگزاری رفراندوم هم نباشد.

آگهی