با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

گام‌های کاهش تعهدات ایران طبق برجام است / بین حقوق و تکالیف می‌بایست توازن وجود داشته باشد

اصلاحات نیوز؛ معاون اسبق بین‌الملل سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجام گفت: تمامی این گام‌ها ذیل برجام است و ایران تخلفی انجام نداده چرا که طبق برجام بین حقوق و تکالیف می‌بایست توازن وجود داشته باشد.

محمد سعیدی در گفت‌وگو با #اصلاحات_نیوز تصریح کرد: اقدام یک جانبه آمریکا در سال گذشته که عملا از برجام خارج شد، یک مدل‌سازی بین‌المللی به وجود آورد که کشورهایی که صاحب حق وتو هستند خود را محق بدانند که به راحتی بتوانند توافق‌نامه‌های بین‌المللی را نقض نمایند.

وی ادامه داد: در صورتی که کنوانسیون 1962وین هر نوع تعهد و معاهده بین‌المللی را محترم شمرده است و آمریکا باز هم به ما ثابت کرد که قابل اعتماد نیست.

سعیدی تاکید کرد: بر اساس موافقت‌نامه برجام، اگر ما نتوانیم از مواهب و امتیازات آن به ویژه در حوزه اقتصادی استفاده کنیم، دلیلی ندارد که تعهدات را به صورت کامل انجام دهیم. اروپا هم نشان داد که ظرفیت بسیار محدودی دارد و علی‌رغم این که از طریق اینستکس تلاش کردند تا خط تجاری مبادلات را پیاده‌سازی کنند اما در این پروژه موفق نبودند.

وی افزود: بنابراین ما طبق برجام تصمیم گرفتیم که تعهداتمان را کاهش دهیم؛ نکته مهم این است که ایران برجام را نقض نکرده و تخلفی انجام نداده است چرا که بر اساس برجام قرار بوده بین تکالیف و حقوق کشورها توازن وجود داشته باشد.

سعیدی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران طی تصمیمی صحیح گام‌های تدریجی در کاهش تعهدات را آغاز کرد و البته لازم به ذکر است که کشور ما طبق برجام راهکارهای مختلفی دارد و گام‌های کاهش تعهدات فقط یکی از آن موارد است. البته این گام‌ها تجدیدپذیر هستند، بدین معنی که اگر شرایط برجام تصحیح شود و آن ها تعهداتشان را به صورت کامل انجام دهند ما هم میتوانیم تعهداتمان را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: گام چهارم بسیار هوشمندانه بود و ما ضمن این که غنی‌سازی را به صورت گسترده تر فعال کردیم، با ماشین‌های سانتریفیوژ جدید که آی‌آر6 هستند هم این کار را اجرایی کردیم که نسبت به تکنولوژی قبلی راندمان بسیار بالاتری دارند. بنابراین ما توانسته‌ایم تکنولوژی و دانش فنی خود را توسعه و ارتقا دهیم.

سعیدی گفت: هنوز راه برای اروپایی‌ها باز است تا با یک برنامه همانند اینستکس یا سازوکار دیگر، مشکلات بانکی و مبادلات تجاری را برطرف نمایند

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی