با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

مودودی: اقتصاد ایران یک اقتصاد بالقوه است / اگر بحث تحریم ها در میان نبود و مباحث بین المللی حاد نمی شد ایران یکی از مستعدترین کشورها برای سرمایه گذاری خارجی بود

به گزارش اصلاحات نیوز؛ محمد رضا مودودی در مصاحبه با خبرنگار گفت: بازار ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت و همینطور جی. دی. پی بالا همواره برای خارجی ها جذاب بوده است.

وی اظهارداشت: اگر بحث تحریم ها در میان نبود و مباحث بین المللی حاد نمی شد ایران یکی از مستعدترین کشورها برای سرمایه گذاری خارجی بود.

مودودی گفت: وقتی مباحث تحریمی مطرح می شود بدون شک حساسیت هایی برای برخی از سرمایه گذاران ایجاد می کند.

وی افزود: آنچه که برای خیلی از سرمایه گذاران مهم است اینکه ضمن استفاده از بسترهای مساعدی برای سرمایه گذاری بتواننداز این ظرفیت برای توسعه درآمدهای خود استفاده کنند.

مودودی تصریح کرد: خوشبختانه هم استان های صنعتی کشور از گذشته زیر ساخت های خوبی را فراهم تا بتوانند بازارهای خود را توسعه دهند و هم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ظرفیت بسیار بالایی برای جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی برخوردارند.

وی گفت: استان های صنعتی و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هر دو جذابیت خاص خود را برای جلب سرمایه گذاری دارند اما مناطق آزاد با توجه به نیاز داخل کشور و همینطور نیاز ممالک همسایه که می توانند از ظرفیت و امتیازات مناطق ویژه و آزاد استفاده کنند بیشتر از استان های صنعتی برای جلب سرمایه گذاری خارجی جذابیت دارند.

محمد رضا مودودی افزود: هم اکنون واردات کشورهای همسایه از ایران کمتر از دو درصد مجموع وارداتی که از دنیا صورت می گیرد.

وی اظهارداشت: کشوهای همسایه از ظرفیت بسیار بالایی برای واردات برخوردارند اما نکته مهم و حائز اهمیت اینکه کالاهایی که کشورهای همسایه سهم بالایی از واردات دنیا دارند بطور کلی در ایران سرمایه گذاری و ظرفیت سازی نشده است.

مودودی در ادامه گفت: صنایع نیروی محرکه و خودرو سازی از جمله این موارد است.

وی افزود: گرچه ایران سالیان سال صنعت خودروسازی دارد اما نتوانسته سهم خود را در بازارهای منطقه حداقل به لحاظ تولید انواع خودرو افزایش دهد.

مودودی صنایع هایتک و الکترونیک مثل موبایل را از دیگر موارد دانست و اظهارداشت: صنعت تولید موبایل امروز یکی از بخش مهم تجاری بین المللی به خصوص در منطقه است که متاسفانه در این بخش نیز ظرفیت سازی مناسبی در مملکت انجام نشده است.

وی گفت: نیاز ممالک همسایه به خصوص کشورهای جنگ زده این منطقه به انواع و اقسام ماشین آلات صنعتی و راکتورهای شیمیایی و تولیدی به شدت احساس می شود.

مودودی افزود: متاسفانه کشور در این بخش هم به دلیل پائین بودن ضریب نفوذ تکنولوژی هایتک در محصولات صنعتی نتوانسته به نحو باید و شاید خلا مزبور را پر کند.

وی اظهارداشت: این نیازدارد در داخل کشور نقشه راهی برای افزایش تولیداقلام صادراتی مورد نیازکشورهای همسایه تدوین شود.  بطور مشخص بر اساس آنچه که امروز در ایران تولید می شود اگر کشور بخواهدبا همین فرمان به سمت جلو حرکت کند به یقین در سال های آینده با کمبود صادرات مواجه خواهد شد.

وی در پایان افزود: ایران از جذابیت ها لازم برای جلب سرمایه گذاری خارجی برخوردار است اگر این سرمایه ها جذب و در خدمت تولیدات مورد نیاز کشورهای همجوار و همسایه باشد می توان از این ظرفیت به نحو احسن برای تحقق حتی چشم انداز ۱۴۰۴ ایران استفاده کرد.

/ انتهای پیام

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی