با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

مسعود اسدی: متاسفانه دولت نگاه بسیار کم لطفی به تولید داخلی به خصوص در بخش کشاورزی و کشاورزان این مرز و بوم دارد / تیم اقتصادی دولت به رهبری «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه عامل اصلی پس رفت و فشارهای حال حاضر بر بخش کشاورزی کشور است

به گزارش اصلاحات نیوز؛ مسعود اسدی در مصاحبه با خبرنگار گفت : تیم اقتصادی دولت به رهبری «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه عامل اصلی پس رفت و فشارهای حال حاضر بر بخش کشاورزی کشور است.

وی اظهارداشت: بخش کشاورزی و کشاورزان در تامین امنیت غذایی و رشد اقتصاد مملکت بسیار نقش آفرینند از اینرو ضرورت ایجاب می کند دولتمردان نگاه ویژه ای به این بخش داشته باشند.

اسدی گفت: ملت ایران در شرایطی بسر می برد که برای دفاع از یکسری اعتقادات، ارزش ها و منافع ملی در مقابل ابرقدرت های جهان ایستاده و تحریم های ناجوانمردانه ای را در حال تجربه کردن است.

وی در ادامه افزود: نکته قابل توجه اینکه در چنین شرایطی ارز کشور باید بصورت عالمانه و دقیق مدیریت شود.

اسدی بیان داشت: سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید مزین شده کشاورزان با تاسی به ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای در نهایت تلاش و کوشش امسال بیش از ۱۳ میلیون تن گندم تولید که بیش از نیاز سالانه کشور است.

وی تصریح کرد: متاسفانه دست های پیدا و پنهانی در دورن دولت با توجه به اعتقادات، تفکرات و تصورات دور از اندیشه ها و منافع ملی کشور شرایطی را مهیا که کشاورزان به شدت متضرر شدند.

مسعود اسدی ضمن انتقاد از سیاست ها و نگاه های حاکم بر دولت گفت: وقتی دولت قیمت یک هزار و ۷۰۰ تومان را برای گندم تعیین می کند در حالیکه قیمت جو در بازار بالای دو هزار تومان است معنا و مفهوم این حرف اینکه نمی خواهدگندم کشاورزان داخلی را خریداری کند.

وی افزود: افراد صاحب نفوذی در دولت هستند که شوربختانه تحت تاثیر مافیاهای واردات محورند.

اسدی بیان داشت: این چه توجیهی دارد که کشور در تولید گندم خودکفا شده اما دولت گندم را از کشاورز داخلی خریداری نمی کند و ارز گرانبهای مملکت را برای واردات گندم اختصاص می دهد.

وی اضافه کرد: متاسفانه دولت نگاه بسیار کم لطفی به تولید داخلی به خصوص در بخش کشاورزی دارد که باید این رویه اصلاح شود.

این کارشناس مسائل کشاورزی گفت: شوربختانه قیمت خرید تضمینی که برای گندم سال آینده از سوی دولت تعیین شده همین سناریوی امسال را برای کشور رقم خواهد زد چون قیمت اعلامی به هیچ وجه رضایت گندمکاران را جلب نکرده است.

وی افزود: افرادی که این اقدامات را در دولت انجام می دهند منویات خود را پشت یکسری سیاست ها و امور فنی مستتر می کنند.

اسدی اظهارداشت: برای مثال می گویند «قیمت گندم را بیش از یک هزار و ۷۰۰ تومان تعیین نکرده اند به سبب اینکه میزان سطح کشت گندم در کشور دچار جهش نشود چون با افزایش سطح زیر کشت میزان مصرف آب بالا می رود وا ز طرفی ایران یک کشور کم آب و سطح سفره های آب زیر زمینی به شدت کاهش یافته در نتیجه با مشکل کمبود آب مواجه خواهیم شد یا می گویند «قیمت خرید تضمینی گندم پائین تعیین شده تا الگوی کشت در مملکت متعادل شود.»

وی در پایان یادآورشد: بطورکلی قیمتی که دولت برای محصولات استراتژیک کشور مثل گندم تعیین می کند متاسفانه کاملا دستوری است.

/ انتهای پیام

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی