با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

محمد عنبری کارشناس حوزه کسب و کار: تجربه ثابت کرده که طرح های اشتغال زایی دولت ها جزء هدر رفت پول و منابع کشور هیچ کدام اثر بخش نبوده چون تنها با پول پاشی نمی توان چالش اشتغال را در جامعه برطرف کرد

به گزارش اصلاحات نیوز؛ محمد عنبری در مصاحبه با خبرنگار افزو؛ اگر قرار بود فقط با پرداخت وام یا به اصطلاح پول پاشی مشکل اشتغال کشور برطرف شود تا کنون می بایست این چالش در کشور حل و فصل می شد چراکه طرح های مختلفی از دولت سازندگی تا به امروز در زمینه ایجاد اشتغال اعم از خود اشتغالی، طرح ضربدری اشتغال، بنگاه کوچک و زودبازده، اشتغال روستایی و غیره در جامعه تجربه شده است.

این کارشناس حوزه فضای کسب و کار گفت: تجربه ثابت کرده که طرح های اشتغال زایی دولت ها جزء هدر رفت پول و منابع کشور هیچ کدام اثر بخش نبوده چون تنها با پول پاشی نمی توان چالش اشتغال را در جامعه برطرف کرد.

وی افزود: وضعیت اغلب بنگاه های که در قالب طرح های اشتغال زایی دولت وام گرفته اند امروز از وضعیت ناجوری برخوردارند به یک معنا وام های معوق و افراد بیکار تبدیل به بیکار بدهکار شده اند.

عنبری در ادامه اصلاح فضای کسب و کار را مقدمه ‌ای بر ایجاد اشغال پایدار دانست و اظهارداشت: محیط کسب و کار در کشور امروز محیطی نیست که بتوان فعالیت کرد چون هنوز بسیاری از فرآیندها تسهیل نشده است.

وی گفت: صحبت کردن از پرداخت وام برای اشتغال از محل منابع دولتی و از همه بدتر با انتشاراوراق مشارکت یک شوخی زجر آور است چون به نتیجه مطلوب و مقصود نخواهد رسید.

وی اظهارداشت: دولت امسال منابع حاصل از فروش اوراق را به بدنه یک بنگاه اقتصادی تزریق می کند چون شرایط لازم در محیط کسب و کار فراهم نیست بنابراین امکان بازپرداخت تسهیلات از سوی واحد تولیدی به سبب نبود رونق تولید هم وجود ندارد از طرفی دولت موظف به اینکه اصل و سود پول خریداران اوراق را سال بعد پرداخت کند.

عنبری بیان داشت: دولت در زمان سررسید دوباره با انتشار اوراق جدید نسبت به جبران اصل و بهره بدهی های خود اقدام می کند و عین آدمی می شود که سابق بر این در بازارها از نزول خوارها پول می گرفت و سال بعد از کسی دیگری پول می گرفت تا بتواند پول نزول سال گذشته خود را پوشش دهد و به همین ترتیب نزول در نزول می شد متاسفانه ادامه این روند موجب ورشکستگی همزمان دولت و بنگاه های اقتصادی خواهد شد.

وی گفت: پناه آوردن به اوراق مشارکت برای یک دولت مرد، برنامه ریز و سازمان برنامه و بودجه یعنی کاری نکردن، تنبلی به یک معنا هیچ کاری نکنندبلکه راحت ترین کار که همان انتشار اوراق را انجام دهند.

این کارشناس حوزه کسب و کار در پایان افزود: انتشار اوراق مساوی با فاتحه درآمد سال های آینده دولت ها را خواندن و ضربه مهلک به اقتصاد مملکت است.

/ انتهای پیام

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی