با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

آغاز گسترده ترین موج بارش نیم سال اخیر! / آبگرفتگی گسترده و سیل در راه برخی مناطق!

به گزارش اصلاحات نیوز؛ احسان مرادی کارشناس هواشناسی نوشت:

7 روز قبل در نوشتاری با عنوان ” مدیترانه از خواب بیدار شد!” درباره موج بارش از اواخر مهرماه و گسترده شدن آن از روزهای آغازین آبانماه هشدار دادیم.
اما هفته ای که پشت سر گذاشتیم، سازمان هواشناسی، خبرگزاری ها و بسیاری از کانال های مرتبط با علم هواشناسی تداوم بارش ها را تا شنبه ۴ آبانماه قلمداد کرده بودند، چند روز پیش در کانال آب و هوای ایرانی ضمن انتقاد از این پیش بینی، بارش را تا اواسط هفته پیش بینی کردیم و شدت گرفتنش را از جمعه و شنبه ۴ آبانماه!! اینک این پیش بینی به حقیقت می پیوندد…

آخرین پردازش ها در کانال آب و هوای ایرانی بیانگر ادامه هنرنمایی کم فشار شبه ایستایی در شرق مدیترانه است که پشت سر هم طی روزهای گذشته امواجی ناپایدار سمت منطقه ما فرستاده بود و اینک جمعه ۳ آبانماه با رطوبت فوق اشباع بیشتری از سمت دریای سرخ حمایت می شود!

برونداد این الگوی ناب بارش های گسترده و دلچسب در مناطق مختلف کشورمان خواهد بود! بر این اساس ابتدا طی جمعه ۳ آبانماه بجز جنوب و شرق کشور، در همه استان های دیگر بارش خواهیم داشت که البته از اواخر جمعه و بامداد شنبه مناطق بیشتری از شمال شرق زیر چتر باران قرار می گیرند و صد البته از اواخر شنبه ۴ آبانماه و بامداد یکشنبه ۵ آبانماه هموطنان ساکن در شرق کشور هم به جشنواره ی باران می پیوندند!

جمعه ۳ آبانماه در کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال و غرب اصفهان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و لرستان اوج بارش ها را شاهد خواهیم بود که با آبگرفتگی و در برخی مناطق سیلاب های محلی همراه است!

در بیشتر مناطق کشور احتمال رخداد آذرخش و وزش تندبادهای لحظه ای وجود دارد.
بیشتر قله ها و کوهستان ها برفی خواهد شد و در گردنه ها کولاک شدید را انتظار داریم!
بارش های شدید و گسترده تا اواسط هفته جدید تداوم دارد که در نوشتارهای بعدی به آن می پردازیم!

اما مدتی است که بیقراری اقیانوس هند را رصد می کنیم. سرانجام روز گذشته این بیقراری سبب بدنیا آمدن یک توفان حاره ای بسیار خشمگین در اقیانوس هند شد که با بارش های فوق شدید همراهی می شود! این توفان عظیم بر آب و هوای دهها کشور تاثیر خواهد داشت و فعلا حرکتی شرق سو بسمت عمان و یمن دارد. اگر طی روزهای آینده به همین مسیر ادامه دهد پمپاژ رطوبتی عالی بسمت دریای سرخ خواهد داشت که بر بارش منطقه ما موثر است. اگر بسمت شمال متمایل شود بارش های خوبی برای استان های جنوب شرقی به ارمغان می آورد! اگرچه پیش بینی حرکت توفان های حاره ای بسیار دشوار است اما طی نوشتارهای آینده آنالیزی جامع از رژیم رفتاری این توفان ارائه خواهیم کرد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی