با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

پایان نتانیاهو؛ آغازی برای گانتز

به گزارش اصلاحات نیوز؛ احمد زید آبادی نوشت:

بنیامین نتانیاهو در تلاشش برای تشکیل دولت ناکام ماند و دو روز پیش از پایان وقت قانونی، انصراف خود از این مساله را به اطلاع رییس‌جمهور اسراییل رساند.

اینک انتظار می‌رود که بنی‌گانتز رهبر حزب آبی – سفید مأمور تشکیل کابینه شود و شانس خود را در این مورد بیازماید.

مشکلات پیش روی گانتز برای تشکیل دولت اما کمتر از مشکلات نتانیاهو نیست و او به‌سختی می‌تواند ائتلافی از احزاب با اکثریت پارلمانی را سازمان دهد.

حزب سفید – آبی دارای ۳۳کرسی نمایندگی در کنست است. اگر دو حزب کارگر و اتحاد دمکراتیک را متحدان طبیعی آن فرض کنیم، مجموع کرسی‌های آنها به ۴۴می‌رسد که برای تشکیل اکثریت پارلمانی ۱۷کرسی کم دارد.

در واقع، مشکل اساسی گانتز این است که به جز حزب لیکود با ۳۲کرسی، سایر احزاب هیچ‌کدام به تنهایی نمی‌توانند ۱۷کرسی مورد نیاز او را تأمین کنند.

ازاین‌رو، گانتز برای تشکیل دولت به ائتلاف با حداقل دو حزب دیگر محتاج است. این احزاب اما حکم کارد و پنیر را با یکدیگر دارند و به دشواری می‌توانند کنار هم بنشینند.

حزب “فهرست مشترک” که خود ائتلافی از چهار حزب عربی است، با ۱۳کرسی نمایندگی از نخست‌وزیری گانتز حمایت می‌کند؛ گرچه ۳نماینده این ائتلاف از حزب “بلد” تحفظ خود را در این مورد اعلام کرده‌اند. بااین‌حال، فهرست مشترک نمی‌خواهد وارد کابینه شود و حمایت آن از نخست‌وزیری گانتز، خارج از دولت خواهد بود.

این در حالی است که آویگدور لیبرمن، رهبر حزب “ایزرائیل بیتینو”، با هرگونه اتکای دولت به احزاب عربی به‌شدت مخالف است و پیوستن خود به دولت گانتز با ۸کرسی نمایندگی را مشروط به فاصله گرفتن آن از “فهرست مشترک” می‌داند.

گانتز هم به‌نوبه خود از وابستگی بقای دولت‌اش به احزاب عربی بیمناک است؛ گرچه حمایت آنها از خود را برگ برنده‌ای برای حزب آبی – سفید تلقی می‌کند.

با این حساب، گانتز برای تشکیل دولتی منهای لیکود به ائتلاف با دو حزب مذهبی “شاس” و “یهودیت توراتی متحد” به‌شدت نیاز دارد. شاس و توراتی متحد اکنون با لیکود هم‌پیمان شده‌اند؛ اما امکان جذب آنها از طرف گانتز نیر منتفی نیست.

این در حالی است که لیبرمن و یائیر لپید، فرد شماره۲ حزب آبی – سفید، دشمنان قسم‌خورده شاس و یهودیت توراتی متحد به شمار می‌روند و فقط در صورتی حاضر به نشستن در کنار آنها در کابینه هستند که رهبران این دو حزب مذهبی ارتدوکس با برنامه‌های شدیدا سکولار آنها همراهی کنند؛ امری که از نظر دو حزب مذهبی به‌مثابه حکم قتل آنها به شمار می‌رود!

البته شاید در شرایط تنگنا و به منظور پیشگیری از برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد، راه‌حل میانه‌ای برای آشتی دو طرف سکولار و مذهبی پیدا شود و آن مسکوت گذاشتن تمام امور و قوانین مربوط به رابطه دین و دولت در کابینه آینده است.

ظاهرا شاس و یهودیت توراتی با این راه‌حل کنار آمده‌اند و احتمالا یائیر لپید هم کنار آید، اما لیبرمن که مصرانه در پی اجباری شدن نظام وظیفه برای طلاب علوم تلمودی است؛ به‌سختی این راه‌حل را می‌پذیرد.

اگر لیبرمن این راه‌حل را نپذیرد، پیوستن شاس و یهودیت توراتی به ائتلاف آبی – سفید مشکل گانتز را برای تشکیل دولت حل نمی‌کند؛ زیرا این دو حزب جمعا دارای ۱۶کرسی نمایندگی در کنست هستند که یک کرسی کمتر از حدنصاب لازم برای رسیدن به اکثریت پارلمانی است.

با این حال، تشکیل دولت اقلیت با ۶۰کرسی از سوی گانتز با حمایت فهرست متحد در بیرون از دولت، یکی از گزینه‌های پیش‌روی گانتز است؛ اما در این صورت، بقای دولت در گروی احزاب عربی در می‌آید.

بنابراین، گانتز برای تشکیل دولت بیش از هر چیز دیگری نیازمند ائتلاف با حزب لیکود است. آیا لیکود همچنان در گروگان شخص نتانیاهو می‌ماند و نرمشی برای همراهی با گانتز نشان نمی‌دهد؟ یا اینکه لیکود از نتانیاهو عبور می‌کند و راه تازه‌ای در پیش می‌گیرد؟ یا اینکه اعضای میانه‌روتر لیکود راه خود را از تندروها جدا می‌کنند و به گانتز می‌پیوندند؟ یا اینکه آویخای مندلبلیت، دادستان اسراییل، به‌زودی نتانیاهو را رسماً به ارتشاء متهم می‌کند و او را به دادگاه می‌سپارد تا او برای همیشه از سر راه برداشته شود؟

به‌هرحال، اگر گانتز موفق به تشکیل دولت نشود، اسراییلی‌ها در سال جاری میلادی برای سومین‌بار باید به پای صندوق‌های رأی بروند! بعید است که نتیجۀ انتخابات سوم هم فیصله‌بخش اختلاف احزاب سیاسی شود.

در آن صورت، می‌توان گفت که شکاف‌های متنوع اجتماعی و سیاسی و مذهبی در جامعه اسراییل چنان فعال شده‌اند که عملا آن را به بن‌بست کشانده‌اند!

آگهی