با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

رودخانه خروشان تغيير

به گزارش اصلاحات نیوز؛ عباس عبدی نوشت:

آزاد شدن حضور زنان در ورزشگاه آزادي ارزش آن را دارد كه دستمايه‌اي شود براي پرداختن به يك مسأله ريشه‌اي‌تر. سعي مي‌كنم كه در اين يادداشت برخي از وجوه اين مسأله را شرح دهم.

ويژگي جامعه جديد متحول بودن آن است. اگر به دويست سال پيش برويم، تحولات اجتماعي يا وجود ندارد يا آن چنان كُند و آهسته است كه به نظر مردم آن زمان چیز عجیبی نمي‌آيد، و ما نيز كه امروز متوجه آن تحولات مي‌شويم، زمان را متراكم مي‌كنيم و براي نمونه دويست سال تحولات را در دو خط و چند جمله شرح مي‌دهيم و خواننده گمان مي‌كند كه اين تحولات در مدت كوتاهي رخ داده، در حالي كه طی 8 نسل رخ داده است! و هيچ‌كدام از اين نسل‌ها متوجه تغييرات نشده‌اند و به مرور خود را با آن انطباق داده‌اند.

مثل يك رودخانه‌اي كه جريان بسيار آرام آب در آن هست و كسي متوجه اين جريان نمي‌شود. در حالي كه جامعه جديد مثل رود خروشاني است كه حتي اختيار حركت و مسير و كيفيت حركت را از ما سلب مي‌كند و چه بسا ناخواسته ما را به سوی صخره‌هاي داخل رودخانه براند و يا از آبشار به پايين پرتاب كند.
تحولات يك قرن اخير ايران نمادي است از اين رودخانه پرخروش.

كافي است كه يك تصويربرداری جامع از سال 1280 يعني زمان پيش از مشروطيت داشته باشيم و آن را با تصوير امروزي كه از اسكن ابعاد جامعه است مقايسه كنيم. از نوع خوراك، پوشاك، وضعیت زنان، شهرنشيني، ارتباطات، حمل و نقل، آموزش و تحصيلات، نظام اداری، مشاغل، سبكِ زندگي، تصور از خود، سياست، دين، فرهنگ و حتي شرايط طبيعي، همه و همه دچار تغييراتي شده‌اند كه جزيي از آن را در هزار سال پيش از آن نداشته‌ايم. همه اين‌ها فقط در طي چند نسل رخ داده و در دو دهه اخير نيز با تحول در نظام و فن‌آوری ارتباطي بر سرعت اين تحولات افزوده شده است.

اين وضعيت، يعني تحول سريع جامعه و انسان را دچار تشويش مي‌كند. چون به هر حال هويت ما ريشه در گذشته دارد و از پديده‌هاي جديد تا حدي كه بتوانيم با حفظ هویت آنها را در دل فرهنگ خود هضم كنيم استقبال خواهيم كرد. بنابراين تغييرات سريع ذاتاً تشويش خاطر ايجاد مي‌كنند.

البته افراد جامعه در اين مورد تفاوت دارند. برخي از آنان با هر تغييري مخالف‌اند و از آن مي‌ترسند، و حس مي‌كنند كه همه چيز از دست مي‌رود. برخي ديگر نيز در بند گذشته نيستند و اعتبار و هويت و حيثيت خود را در پاي‌بندي به گذشته نمي‌دانند و از هر تغييري استقبال مي‌كنند. بسياري نيز در اين ميانه این دو رفتار هستند يعني همچنان كه خواهان تحول هستند، ترس از تغيير را نيز در برخي از امور دارند. و برآيند جامعه نيز همين افراد هستند.

  توضیحات ترامپ در مورد مهاجران
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی