با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

در مصاحبه با محمد علی بصیری مطرح شد؛ منافع جمهوری اسلامی با ترکیه در این راستا تا حدودی منطبق است / در نهایت این درگیری ها به نفع دولت های غربی و کارخانه های اسلحه سازی تمام خواهد شد

اصلاحات نیوز _ بصیری در این گفت و گو مطرح کرد ؛ جمهوری اسلامی هم در این راستا تا حدودی منافع آن با ترکیه منطبق است که کرد ها در همان حوزه سنتی خودشان باشند اما کشتار و تخریب بیش از حد آن اگر مثل داستان عربستان نسبت به حوثی ها بشود این باز به ضرر کل منطقه از جمله ما هست. چون به هرجهت استمرار این درگیری باعث بسیج و جا به جایی کرد های دیگه به آن منطقه میشود ، مثلاً کرد های عراق یا کرد های ایران ممکن است به کمک بروند و بعد بازگشت اینها در یک جنگ طولانی مدت مسائل ناامنی را به کشور های همسایه منتقل میکند .

به گزارش اصلاحات نیوز، محمد علی بصیری در مصاحبه با خبرنگار درباره اتفاقات اخیر حمله ترکیه به سوریه و اوضاع کلی منطقه گفت ؛

_کردها بعد از جنگ جهانی اول که بین چهار تا پنج کشور تقسیم شدند عملا در نود سال گذشته بحث استقلالی که اینها دنبال می‌کردند برای تشکیل یک دولت یک بحران خاورمیانه ای بوده که همیشه مورد سوء استفاده و ابزار بازی قدرت های بزرگ و منطقه بوده است .
بنابر این اکنون کرد ها در سوریه آخرین صحنه ای است که بازیچه دست قدرت ها شدند خصوصا بعد از اینکه داعش وارد شد به هر جهت آمریکایی ها و اسرائیلی ها آمدند کرد ها را حمایت کردند و قول هایی هم به آن ها دادند و قول دادند کمک کنند که منطقه خود مختار داشته باشند یا به سمت تغییر نقشه خاورمیانه بروند و در دقیقه نود هم پشت آنها را خالی کردند و به تعبیر خود کرد ها از پشت خنجر خوردند ، به هرجهت در دوره ای که سوریه تضعیف شده بود و نیروهای تروریستی در واقع دولت مرکزی را به چالش کشیده بودند ، کرد ها به کمک غربی ها خصوصا آمریکایی ها در منطقه شمال سوریه یک منطقه نسبتا خود مختار با پایگاه های نظامی درست کرده بودند و این برای یک کشوری مثل ترکیه که جمعیت قابل توجهی کرد دارد و تجزیه طلبی هم در آن سابقه خونین دارد تهدید امینت مرزی و تمامیت عرضی بود که با مذاکراتی که نهایتا با آمریکایی ها شد و حالا تا حدی هم برای آنها خط چیدند که تا این حد پیش بروند این عملیات گسترده را آقای اردوغان در شمال ترکیه شرق فرات شروع کرده با این استدلال که کرد ها در این منطقه پایگاه هایی که زدند و امکاناتی که از لحظ تسلیحاتی به دست آوردند برای مبارزه با داعش در آینده اینها می‌توانند علیه دولت ترکیه با عنوان تجزیه طلبی خصوصا با کمک به «پ ک ک» خصوصا اینکه عقبه آنها در همین منطقه فعال است امنیت و تمامیت عرضی ترکیه را به چالش بکشند ، تحت عنوان « چشمه صلح » آقای اردوغان عملیاتی را از دیشب شروع کرده که پادگان ها ، پایگاه ها و ذاقه های اسلحه ای که کرد ها در اختیار دارند و تهدیدی میتواند باشد علیه امنیت ترکیه اینها را تخریب کنند و یک حالت منطقه ی حائلی با خاک خودشان ایجاد کنند تا از این لحاظ امنیتشان تامین بشود .

_ این دیپلمات سابق کشور در ادامه درباره اینکه آیا ترکیه با این اتفاق وارد یک باتلاق جنگی خواهد شد و آیا ما در خاورمیانه شاهد یک جنگ فرسایشی دیگر خواهیم بود افزود ؛ ببینید این بستگی به برنامه های دولت آقای اردوغان دارد .
غربی ها برای خاورمیانه همیشه نقشه درگیری های قومی، عرضی و مرزی دارند که در نهایت این درگیری های به نفع دولت های غربی و کارخانه های اسلحه فروشی هست که به هر جهت بازار آنها رو رونق میدهد و هر دو طرف اسلحه بخرند و منابع محدود که نفت و گاز است رو بفروشند و در اختیار آنها قرار بدهند.
اگر آقای اردوغان این درگیری را در حد کنترل مرزی و امنیت مرزی ببرد قابل تحمل است و احتمال دارد که چنین حادثه ای برای ترکیه رخ ندهد ولی اگر استمرار ببخشد و گسترده تر کند یک درگیری گسترده و خونین ممکن است در مرزهای ترکیه و سوریه به صورت مستمر امنیت ترکیه را تضعیف کند و هزینه های سنگینی روی دست ترکیه بگذارد . کما اینکه همین وضعیت را عربستان سعودی با حوثی ها عملا در پنج سال درگیری پیدا کرده اند .
حالا امید است طبق گفته هایی که دولت ترکیه دارد این درگیری ها محدود برای مهار پایگاه ها بوده، خیلی زمان بر و هزینه بر نباشد تا به آن تنش گسترده منجر نشود .

_ این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در ادامه درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در این رخداد گفت ؛ ببینید به هر جهت تجزیه طلبی کرد ها و حرکت های تروریستی که اینها انجام بدهند در هر چهار کشور اگر اینها قدرت بگیرند به ضرر کشور دیگر هم منجر میشود .
این واقعیت دارد که اگر کرد های سوریه قدرت مند بشوند و خود مختاری بگیرند به داخل ترکیه هم تسری پیدا خواهد کرد و از آنجا هم ممکن است به داخل مرزهای کشور ما در حوزه کرد نشین های ما نیز کشیده شود .
بنابر این کنترل کرد ها توسط هر چهار دولت برای امنیت ملی و تمامیت عرضی همه نفع خواهد داشت .
اما خروج این ها از این کنترل و استقلال طلبی و خود مختاری بیش از حدشان میتواند نا امنی برای همجوار هم که اقلیت کرد دارد منتقل کند .

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه افزود ؛ جمهوری اسلامی هم در این راستا تا حدودی منافع آن با ترکیه منطبق است که کرد ها در همان حوزه سنتی خودشان باشند اما کشتار و تخریب بیش از حد آن اگر مثل داستان عربستان نسبت به حوثی ها بشود این باز به ضرر کل منطقه از جمله ما هست. چون به هرجهت استمرار این درگیری باعث بسیج و جا به جایی کرد های دیگه به آن منطقه میشود ، مثلاً کرد های عراق یا کرد های ایران ممکن است به کمک بروند و بعد بازگشت اینها در یک جنگ طولانی مدت مسائل ناامنی را به کشور های همسایه منتقل میکند .

_ محمد علی بصیری در پایان گفت ؛ در کل تشکیک این بحران به نفع هیچ کدام از چهار کشور نیست ولی دست باز گذاشتن برای کرد ها و حرکت های تروریستی که اینها بخواهند از طریق این پایگاه ها انجام بدهند باز این هم به نفع هیچ کدام از این چهار کشور نخواهد بود و این هم باید مهار بشود .

/ انتهای پیام

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی