با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

بن سلمان: دیدار ترامپ با روحانی لازم است/ اگر اقدامات ایران را متوقف نکنیم قیمت نفت بالا خواهد رفت

ولیعهد سعودی با اشاره به حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو مدعی شد: با پومپئو هم نظر هستم که حمله به آرامکو یک اقدام و حرکت جنگی از سوی ایران بود.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای با برنامه «60 دقیقه» شبکه «سی‌بی‌اس» آمریکا، که روز سه‌شنبه گذشته در عربستان سعودی ضبط شده ولی به تازگی منتشر شده است، مدعی شد: «اگر جامعه جهانی در برابر تهدیدات ایران، با قدرت و استوار نایستند ما شاهد افزایش تنش‌هایی خواهیم بود که منافع جهان را به خطر می‌اندازد و در نتیجه این تنش‌ها بهای نفت به صورت قابل‌توجه‌ای افزایش می‌یابد، به طوری که در زندگی ما بی‌سابقه خواهد بود.»

بن‌سلمان مدعی شد: «اگر اقدامات ایران را متوقف نکنیم قیمت نفت بالا خواهد رفت. راه‌حل سیاسی را در برابر ایران نسبت به راه‌حل نظامی ترجیح می‌دهم.»

حمله جنبش انصارالله یمن در 14 سپتامبر جاری به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو در شرق عربستان سعودی در مدتی کوتاه به کاهش 5 درصدی کل تولید نفت جهان منجر شد و همچنان نیز بازگشت فوری این تاسیسات به چرخه تولید، پالایش و صادرات با تردیدهایی روبه‌رو شده است.

در حالیکه بارها مقامات ایران آمادگی خودشان را برای گفت‌وگو با عربستان اعلام کرده و این ریاض بوده که از این گفت‌‌وگوها طفره رفته، ولیعهد سعودی با ادعای اینکه” ایرانی‌ها خواهان گفت‌وگو و مذاکره نیستند”  با تکرار اتهام‌های بی‌‌اساس علیه ایران در ارتباط با حمله آرامکو، ابراز عقیده کرد که با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا متفق‌القول است که حمله 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی وابسته به آرامکو «اقدامی جنگی از سوی ایران بود».

محمد بن‌سلمان با بیان این‌که برای حل تنش میان آمریکا و ایران راه‌حل سیاسی را ترجیح می‌دهد، اظهار داشت: «وقوع جنگ میان طرفین می‌تواند به تخریب اقتصاد جهانی بینجامد.»

این شاهزاده سعودی در این مصاحبه خود همچنین بر ضرورت دیدار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد تا  به عقیده وی ، در نتیجه این دیدار، توافق جدیدی میان این دو کشور حاصل شود و به زعم وی، این توافق احتمالی برنامه هسته‌ای و گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران را نیز دربر بگیرد.

ولیعهد سعودی در بخش‌ دیگری از مصاحبه با سی‌بی‌اس به قتل «جمال خاشقجی» یادداشت‌نویس و روزنامه‌نگار منتقد، که دوم اکتبر گذشته در کنسولگری کشورش در استانبول به طرز وحشیانه‌ای کشته شد، اشاره کرده است.

بن‌سلمان در این مصاحبه به پرونده قتل فجیع روزنامه نگار منتقد سیاست های وی اشاره کرد و با اعلام اینکه” او دستور قتل خاشقجی را نداده” در عین حال اذعان کرد به‌عنوان ولیعهد کشورش خود را «کاملا مسئول» می‌داند.

بن سلمان قتل جمال خاشقجی«جنایتی فجیع و اشتباه» خواند و بدون اشاره به اینکه چرا عاملان این جنایت تاکنون مشخص نشده‌‌اند و مانع از تحقیق و گزارش بین المللی در این باره شده، گفت: «بایستی تمامی تدابیر را برای جلوگیری از وقوع چنین چیزی در آینده، اتخاذ کنم.»

ولیعهد سعودی با اشاره به حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو مدعی شد: با پومپئو هم نظر هستم که حمله به آرامکو یک اقدام و حرکت جنگی از سوی ایران بود.

وی افزود: اگر دنیا در مقابل این اقدام ایران، رفتار محکمی از خود نشان ندهد،  تنش ها بیش از این افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه، عرضه نفت دچار اختلال شده و قیمت نفت به طور بی سابقه ای به شدت بالا خواهد رفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت وقوع این جنایت بدون اطلاع وی، گفت: «برخی تصور می‌کنند که من باید بدانم که 3 میلیون نفر که برای حکومت سعودی کار می‌کنند، چه کاری هر روز انجام می‌دهند؟! غیرممکن است که این سه میلیون نفر گزارش روزانه خود را به رهبر یا شخص دوم در حکومت سعودی ارسال کنند.»

ولیعهد سعودی در ادامه مدعی شد: «عدالت در مورد قتل خاشقجی در حال اجراست و همه کسانی که در این قتل دست داشته‌اند مجازات خواهند شد.»

بن‌سلمان در پاسخ به سوالی درخصوص انتقاد کنگره آمریکا از سعودی‌ها در ارتباط با قتل خاشقجی و جنگ این کشور علیه یمن، که غیرنظامیان بی‌شماری طی آن کشته شده‌اند، گفت: «روابط (آمریکا- سعودی) بسیار گسترده‌تر از این چیزها (قتل خاشقجی و جنگ یمن) است …، آمریکا هیچ‌گاه رسما اعلام نکرده است که من دستور قتل خاشقجی را صادر کرده‌ام. من خاشقجی را نکشتم، این قتل اقدام بسیار زشتی بود و در برابر آنچه مسئول بوده‌ام، متعهد هستم.»

روزنامه «واشنگتن‌پست» پیشتر به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا گزارش داده بود که قتل خاشقجی با دستور مستقیم بن سلمان و توسط افراد نزدیک به وی طراحی و اجرا شده است.

انتهای پیام/

  مهدی ترابی در پرسپولیس می ماند
آگهی
آگهی