با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

دیدار روحانی و ترامپ: آری یا نه؟

اصلاحات نیوز؛ صابر گل عنبری تحلیلگر مسائل بین الملل در یادداشتی نوشت:

از مجموع تحولات بیست و چهار ساعت اخیر از برکناری یا استعفای جان بولتون گرفته تا سخنان امروز ترامپ و تماس تلفنی امشب روسای جمهوری ایران و فرانسه این گونه بر می‌آید که رئیس جمهور آمریکا آماده است که در مقابل دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با طرح پیشنهادی فرانسه برای ایجاد یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری در ازای فروش یا پیش فروش نفت ایران (اعطای معافیت محدود به چند کشور) موافقت کند.
حالا باید دید آیا ایران در ازای این خط اعتباری با چنین دیداری موافقت می‌کند یا خیر؟ به نظر می‌رسد که ماکرون هم امشب تلاش خود را کرد تا موافقت روحانی با این دیدار را به دست آورد، اما سخنان ایشان نشان می‌دهد که ایران همچنان بر رفع تحریم‌ها قبل از انجام چنین مذاکراتی پافشاری می‌کند.
در این میان، بعید نیست دولت آمریکا با اعطای ویزای سفر به وزیر خارجه “تحریم شده” بخواهد جمهوری اسلامی را برای انجام این دیدار ترغیب کند.
تا ببینیم چه اتفاقاتی در حاشیه نشست پرحاشیه امسال مجمع عمومی خواهد افتاد.
به نظر ایران با یک تصمیم چالشی و راهبردی روبرو است.
البته ناگفته نماند که ترامپ واقعا انسانی غیر قابل پیش‌بینی است و هیچ بعید هم نیست اگر چنین دیداری در مقابل ایجاد خط اعتباری انجام شود، بعدا زیر آن نزند. درست مانند مذاکرات با طالبان.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی