با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

عمان یا «سوئیس خاورمیانه» به علت بیطرفی اش دچار مشکل می شود

بل ترو

ایندیپندنت عربیا (انگلستان)

هرچند مقامات عمانی بارها تشبیه این کشور به «سوئیس خاورمیانه» را رد کرده اند ولی عمان همچنان به این نام شناخته می شود. در منطقه ای که دچار کشمکش های شدیدی است، عمان با توانایی خود در خودداری از کشیده شدن به این کشمکش ها، مانند یک جادوگر عمل می کند.

اما با تبدیل شدن جنگ های منطقه ای به جنگ هایی گسترده تر در منطقه، پرهیز از افتادن در دام متحدان برای سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان که با مشکلات جسمی دست و پنجه نرم می کند، به شکلی فزاینده دشوار شده است. در این خصوص تحلیلگران در مسقط می گویند مصمم بودن سلطان قابوس به حفظ بی طرفی و حفظ روابط دوستانه با همه به ویژه با ایران، موجب خشم کشورهای همسایه عمان در منطقه شده است.

در همین حال، زمزمه های نارضایتی ساکنان کشور که معتقدند تلاش های طاقت فرسای عمان در زمینه دیپلماسی هیچ فایده ای برای این کشور ندارد، به شکلی رساتر شنیده می شود به ویژه که دستگاه های دولتی اطلاعات بسیار اندکی درباره آنچه انجام می دهند را به رسانه ها درز می دهند.

می توان گفت عمان در بین کشورهای منطقه، سالهای زیادی گذرگاه اصلی ایران –اگر نگوییم تنها گذرگاه- به سوی غرب بوده است. از نظر تاریخی نیز موضع سلطان نشین عمان به علت روابط منحصر به فردش با ایران، به عنوان میانجی قابل اعتماد صلح در منطقه تقویت شده است. شاید علت این باشد که اکثر ساکنان عمان «اباظی» هستند که در تقسیم بندی طایفه ای شیعه و سنی که عامل درگیری های خشونت باری در منطقه بوده است، جزء هیچ کدام قرار نمی گیرند. این شرایط به عمان امکان داده است درهای خود را هم زمان به روی کشورهای عمدتا سنی نشین خلیج (فارس) و ایران بگشاید. عمان چنین نقشی را از زمان تاسیس شورای همکاری خلیج (فارس) در اوایل دهه ١٩٨٠ برعهده داشته است.

بسیاری از تحلیلگران عمانی معتقدند بدون عمان، منطقه دچار هرج و مرج خواهد شد و در عین حال معتقدند اصرار این کشور بر حفظ بیطرفی، شرکای منطقه ای و بین المللی عمان را خشمگین می کند و این مسئله ممکن است پیامدهای منفی برای این کشور داشته باشد.
همین موضع بیطرفانه عمان موجب شد زمانی که ایرانی ها نفتکش انگلیسی «استینا ایمپرو» را در قلمرو دریایی عمان ربودند، عمان به درخواست انگلیسی ها برای اعتراض آشکار به این اقدام، عمل نکرد و از توضیح دادن درباره محل توقیف کشتی و محکوم کردن شدید این اقدام، خودداری نمود. ایرانی ها به نوبه خود مدعی شدند نفتکش انگلیسی به علت نقض قوانین بین المللی دریانوردی توقیف شده است که این موضع ایران، برخی عمانی ها را رنجاند.

احمد علی المخینی پژوهشگر مستقل سیاسی و دستیار سابق دبیرکل شورای همکاری خلیج (فارس) می گوید: ما خود را در شرایط دشواری قرار داده ایم، اگر عمان بیطرف نباشد، هرج و مرج بیشتری منطقه را فر خواهد گرفت ولی ما نگرانیم اوضاع در مناطق معینی مثل تنگه هرمز، عمان را مجبور کند بیطرفی را کنار بگذارد.

  واکنش کدخدایی به اظهارات مصلحی درمورد در ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲: مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد؛ نسبت به دیگر مطالب کلی او نیز به شدت اعتراض شد
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی