با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

وزیر خارجه آلمان: اروپا به تنهایی قادر به یافتن راهکاری برای حفظ برجام نیست

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت همه طرف‌های توافق هسته‌ای باید «مسئولانه» عمل کنند، چراکه اروپا به تنهایی قادر به یافتن راهکاری برای حفظ این توافق نیست. اگر ایران دیگر نخواهد به تعهدات خود ذیل توافق وین پایبند باشد، این پیامی کاملا غلط صادر می‌کند.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز در مصاحبه‌ای که امروز (دوشنبه) منتشر شد، گفت همه طرف‌های توافق هسته‌ای باید «مسئولانه» عمل کنند، چراکه اروپا به تنهایی قادر به یافتن راهکاری برای حفظ این توافق نیست.

به نوشته خبرگزاری آلمان، ماس که با روزنامه‌های گروه رسانه‌ای «فونکه» گفت‌وگو می‌کرد، در این رابطه گفت: «همه باید مسئولانه عمل کنند، در غیر اینصورت این ریسک وجود دارد که ما امکان حصول یک خروجی مسالمت‌آمیز برای حل مسئله را از دست بدهیم.»

وی در واکنش به گام سوم ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، گفت: «اگر ایران دیگر نخواهد به تعهدات خود ذیل توافق وین پایبند باشد، این پیامی کاملا غلط صادر می‌کند.»

ماس در این مصاحبه مانند دیگر مقام‌های اروپایی به ایران توصیه کرد که به «پایبندی کامل به این توافق» بازگردد.

دیپلمات ارشد آلمان یافتن راهکاری برای پایان دادن به این مناقشه را امکان‌پذیر توصیف کرد، اما گفت: «ما اروپایی‌ها نمی‌توانیم به تنهایی این کار را انجام دهیم، آن هم در حالی که دیگران هرچه بیشتر و بیشتر دارند مانند بازیکنان پوکر عمل می‌کنند (اقدامات پرریسک انجام می‌دهند).»

ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد تا زمانی که کشورهای باقی مانده در توافق هسته‌ای آثار ناشی از تحریم‌های آمریکا را جبران نکنند، تهران به مرور تعهد خود به برجام را کاهش می‌دهد. تهران در سومین گام در مسیر کاهش تعهد به برجام، روز شنبه اعلام کرد تمام محدودیت‌های معین در برجام در زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای را به حال تعلیق درمی‌آورد.

  ایران ازبرجام تخطی اساسی نکرده است/مکانیسم ماشه رافعال نمیکنیم
آگهی
آگهی