با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

علت کاهش قیمت ارز در بازار چه بود؟

الیاس حضرتی گفت: بیش از سی عملیات برای مهار بحران ارز در کشور اجرایی شده است که تنها جزییات سه عملیات آن از سوی بانک مرکزی اعلام شده است.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرآنلاین افزود: ثبات امروز بازار ارز اتفاقی خود به خودی نیست بلکه این وضعیت از پس عملیات پیچیده و چند وجهی بانک مرکزی حاصل شده است.

 او با حضور در کافه خبر خبرآنلاین، توضیح داد: آنچه مسلم است اینکه رییس کل بانک مرکزی در یک سال گذشته بیش از سی عملیات مهم را در بازار ارز اجرایی کرده است اما تنها از چند و چون سه برنامه اجرا شده ، افکار عمومی مطلع هستند و پیش بینی‌ها نشان می دهد این وضعیت در بازار تداوم خواهد یافت.

 او با تاکید بر اینکه ارز به عنوان یک شاخص ، مانند دماسنج عمل می کرد ، گفت: یکی از برنامه‌های اجرایی اطلاع رسانی شده ساماندهی دستگاه‌های پوز در خارج از کشور بود، افراد به راحتی این دستگاه‌ها را برده بودند و پول جابجا می کردند.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-12-05 05:04:47Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

 وی در توضیح این مطلب ادامه داد: بیش از هزار پوز در خارج از ایران فعال بود که همگی از دور فعالیت خارج شدند ، از سوی دیگر پشت نویسی چک در بانک‌ها ممنوع شد چرا که این چک‌ها مانن پول نقد هنگفت، یا یک اسکناس درشت در دست افراد می‌چرخیدند و ردگیری آنها ناممکن شده بود ، ولی با ممنوعیت پشت‌نویسی چک ، مشکل برطرف شد و این چرخه بحران ساز متوقف گردید.

 وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی قاطعانه پشت ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز ایستاد، ادامه داد: روزی در کمیسیون تلفیق؛موضوع واردات بدون انتقال ارز ماشین آلات مطرح شد، بلافاصله رییس کل بانک مرکزی در نشست حضور یافت و تاکید کرد ما در حال ساماندهی و مدیریت طرف تقاضا هستیم و بهتر است این موضوع به تصویب نرسد.

بانک مرکزی معتقد به وقوع فساد ارزی نیست

وی در پاسخ به این سئوال که آیا کمیسیون اقتصادی ورودی به مساله فساد ارزی مطرح شده، داشته است یا خیر گفت: در خصوص پرونده ارزی مطرح شده اطلاع دقیقی ندارم اما در محدوده حدس و گانه زنی‌های رسانه ای از مسئولین و مقامات بانک مرکزی پرسش کرده‌ام.

 حضرتی اضافه کرد: تا جایی که من می‌دانم و پاسخ شنیدم حداقل در مورد معاونت ارزی سابق، بانک مرکزی ادعای وقوع فساد را ندارد و معتقد نیست که تخلف ارزی واقع شده است.

وی تاکید کرد: من در این حد از این موضوع مطلع هستم و جزییات بیشتری را نمی دانم.

وی با اشاره به اینکه لازم است مقامات از اتخاذ تصمیمات شبهه‌ناک خودداری کنند، توضیح داد: انچه اهمیت دارد از بین رفتن زمینه وقوع فساد است و بی تردید اگر زمینه‌های وقوع فساد و رانت از میان نرود، مشکل برطرف نمی شود.  

 دیگر کاندیدا نمی شوم

 وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی ، شانس اصلاح طلبان برای جلب آرای مردم را چقدر می دانید؟ گفت: من شخصا در دوره آینده انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندیدا نمی‌شوم هر چند می‌دانم با توجه به پایگاهی که دارم رای خواهم آورد اما اصلاح طلبان بدون تردید شانس بالایی را در انتخابات مجلس خواهند داشت.

  احتمال پرونده سازی علیه رئیس جمهور برای رد صلاحیت، هست !
آگهی
آگهی