با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

ربیعی: روحانی از آمادگی برای ملاقات عقب‌نشینی نکرده است

اصلاحات نیوز – سخنگوی دولت در آستانه زمان تعیین شده برای کاهش گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی اعلام کرد: استراتژی ما تعهد مقابل تعهد است، در این صورت گام سوم را متوقف می‌کنیم.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ علی ربیعی در آغاز نشست هفتگی خود با گرامی داشت و تسلیت ماه محرم ، اظهار کرد:  قیام امام حسین (ع) به اصل امر به معروف و نهی از منکر  اعتبار بخشید.
وی ادامه داد : امام حسین (ع) نه فقط در زمان خودش چراغ بود، بلکه برای تمام دوران منش و روش ایشان در ایستادگی همراه با اخلاق به الگو تبدیل شد. اگر ما وارثان خوبی باشیم این  ایستادگی مقابل زور خارجی و مهربان بودن در داخل درس زیادی دارد.

در صورت پایبندی اروپا ایران به برجام باز خواهد گشت

ربیعی سپس با اشاره به تحرکلت دستگاه دیپلماسی در هفته گذشته گفت: یکی از مباحث جدی ما با مکرون و اتحادیه اروپا بوده است.  در صورت پایبندی آنان جمهوری اسلامی به برجام باز خواهد گشت. ما تعهد در مقابل تعهد را در دست گرفتیم، خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه ها به هم نزدیک شده است.

وی با اشاره به سفر عراقچی به همراه نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی به فرانسه ،تصریح کرد: باید نفت ایران خریداری شده و تعهد بازگشت پول انجام گیرد. این موضوع مذاکره ما است.

ماهاتیر محمد به ایران می‌آید

وی ادامه داد: سفر دکتر ظریف به مسکو هم در همین راستا است در زمینه تعهدات تجاری با روسیه به گفت‌وگو خواهیم نشست. علاوه بر حوزه های اقتصادی در مورد فعالیت های جدید سیاسی نیز صحبت خواهیم کرد. جناب آقای ماهاتیر محمد به ایران خواهند آمد. خوشبختانه ژاپنی ها هم تمایلات را برای کار در سطح بهتری را دنبال کردند.

سخنگوی دولت یادآور شد: نه تنها منزوی نشدیم، خوشبختانه وضعیت رو به جلو هم داشته و حرکت می کنیم. کماکان استراتژی ما تعهد مقابل تعهد است. در این صورت گام سوم را متوقف می‌کنیم. هرچه به تعهدات کامل برجامی نزدیک شویم، ما هم به آنچه تعهد داشتیم نزدیک می شویم.

روز جمعه فرصت ما برای گام سوم در کاهش تعهدات برجامی  است

وی تاکید کرد: با استناد به مفاد برجام کاهش تعهدات خود به برجام را اعلام کردیم، تعهدات را کم نکردیم که برجام را از بین ببریم. برای بازگشت طرف برجامی به تعهدات خود، این سیاست را اتخاذ کردیم. اروپا قادر به اجرای تعهداتش نباشد منطقی نیست ما باشیم. تا روز جمعه فرصت ما برای گام سوم است. اینکه به سمت گام سوم حرکت نکنیم به واکنش طرف اروپایی ربط دارد. مشروط به میزان رضایت ایران از رفتار اروپا حتی میزان بازنگری در سایر موارد هم وجود دارد.

پنج هزار میلیارد تومان به منابع بخش مسکن اضافه شد

ربیعی در ادامه با بیان اینکه کماکان سیاست‌های رفع موانع تولید را ادامه می‌دهیم گفت: دیروز تصمیم مهمی در راستای برنامه های مسکن دولت اتخاذ کردیم. پنج هزار میلیارد تومان به منابع بخش مسکن اضافه کردیم. این مورد به صورت وام، تکمیل مسکن مهر و سیاست های حمایتی مسکن دولت خواهد بود.

وی گفت: علاوه بر این هزارو پانصد میلیارد تومان از محل دارایی دولت تصویب شد در کنار این وام قرار بگیرد. این موضوع برای زیر ساخت‌ها است و نه وام.  الان ۳۵ درصد از مقدار بودجه ای که اعلام کردم در اختیار زیر ساخت آب و برق قرار گرفته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: بحث هماهنگی بین بخشی در ساخت مسکن هم انجام شده است. در گذشته فقدان هماهنگی ها باعث طولانی شدن بهره‌برداری و نارضایتی مردم بود.

نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه کمتر شده است

ربیعی تصریح کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه هشت واحد کمتر شده است، تولیدات واحدهای بزرگ صنعتی در بورس در تیرماه نسبت به خرداد رشد 5/6 درصد داشته، واردات لوازم خانگی هشتاد درصد کاهش داشته است

وی یادآور شد: ما افزایش 22درصدی جواز صنعتی داشته ایم، پس از 18 ماه پر استرس به سمت تعادل مثبت حرکت می‌کنیم که علامت خوبی است، علامت مثبت دیگر مقرون به صرفه بودن تولید است.

حجم قاچاق دارو بالا نیست

سخنگوی دولت در ارتباط با موضوع قاچاق دارو گفت: حجم قاچاق دارو چه از خارج به داخل و چه بالعکس بالا نیست. زیر پنج درصد است. پس نمی شود گفت پدیده قاچاق داریم. اما دیدیم از کد محصولات دارو استفاده کرده و هرمون بدنسازی وارد کرده‌اند. با آقای نمکی صحبت کردم و آن ها شناسایی شده و در دست قوه قضایی هستند.

وی خاطرنشان کرد: تجویز هایی که پزشکان برای داروهای خارجی که شبیه داخلی اش وجود دارد. کمبود ما در این قسمت است. تولید ما در داخل درصد قابل توجهی است. این تصمیم مصرف کننده است برای جایگزینی داخلی کالا. در حوزه دارو از دکتر نمکی سپاس‌گذاری می کنم.

وی گفت: بحثهای ناصر خسرو یی ما در این مورد است که تولید داخلی هم داریم. یک میلیارد و چهارصد میلیون اختصاص ارز در بازار دارو و تجهیزات پزشکی بوده، 260 میلیون از این مبلغ اختصاصش نا معلوم بود که 160 میلیون آن شناسایی شد و صد میلیون دیگر آن هم طی گزارشی مشخص خواهد شد که اگر تخلفی باشد با آن برخورد می شود.

برای کاهش تعهدات برجامی تا روز آخر منتظر خواهیم ماند

ربیعی در ارتباط با گام سوم در برجام گفت: درست تا روز آخر منتظر خواهیم ماند و متناسب با آن تصمیم خود را خواهیم گرفت.

وی گفت: موضوع بخشی از تمام ملاقات‌های خارجی ما را برجام تشکیل می دهد. مسکو برای ما قابل اهمیت است. نقش مسکو در منطقه حائز اهمیت است. هم آقای ظریف و هم آقای اردکانیان حضور دارند تا در عرصه دیپلماتیک و تجاری گفت و گوها صورت بگیرد.

هر دو وزیر پیشنهادی به مجلس رای می‌آورند

سخنگوی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه ورود مجلس به رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی دولت گفت: پیش بینی من این است هر دو وزیر رای خواهند آورد. مونسان راه آسان تری دارد، چون شناخته شده است. اما دکتر حاج میرزایی مشکل شناخته شده بودن دارند که من گفتم ایشان شناخت و تجربه بسیار خوبی در نهضت سواد آموزی داشته و برای حتی بعد از ۱۴۰۰ برنامه دارند.

برجام زمینه مناسبی است بتوانیم با همه دنیا کار کنیم

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه  تبادل و همکاری ما در منطقه به نفع منطقه است، گفت: این همکاری به بهبود زندگی در منطقه کمک می‌کند. ما در سیاست‌هایمان با عراق ، افغانستان، ترکیه و ترکمنستان که اخیرا در سطح معاون اول ما در آنجا حضور داشتند و همچنین همسایگان آبی خود همکاری را ادامه خواهیم داد. کماکان تاکید داریم می‌خواهیم پیمان های امنیتی را با همسایگان آبی خود داشته باشیم.

وی افزود :برجام زمینه مناسبی است بتوانیم با همه دنیا کار کنیم و نقل و انتقالات مالی و بانکی خود را به راحتی انجام دهیم، قطعاً اولویت ما  ارتباط و همکاری با کشورهای منطقه است و تبادل تجاری ایران با کشورهای منطقه به نفع مردم منطقه است افزایش توانایی های فنی و اقتصادی کشورهای منطقه می‌تواند منجر به بهبود شرایط زندگی مردم این منطقه شود.

موضع رییس جمهور در مورد ضرورت انجام ملاقاتی که منافع ملی را در پی داشته باشد تغییر نکرده است


 وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در حوزه مذاکرات و ارتباطات بین المللی گفت: رئیس جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده که به خاطر منافع ملی در صورتی که اطمینان داشته باشند ملاقات و دیدار با فردی به مردم ما کمک می کند امتناع نمی‌کند.

وی ادامه داد: هیچ تناقضی در صحبت ایشان وجود نداشته است. مکلف به پیگیری منافع ملی هستند در مقابل اگر ملاقات با شخصی به نفع منافع ملی نیست، راحت امتناع می‌کنند. پیش‌داوری بدون در نظر گرفتن ابعاد صحبت رئیس جمهور در راستای استراتژی کسانی است که می خواهند ما منزوی شویم. باید هم افزایی داخلی ایجاد کرده و جامعه را نگران نکنیم. عده‌ای نگران شدند، عده ای بدجنسی کردند عده ای برداشت غلط کردند که ایشان عقب نشینی کردند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من هدف رئیس جمهور آمریکا با ایران یک چیز است و هدف ما یک چیز دیگر. هدف ما این است به هرآنچه که حقمان است و اجحاف شده برگردیم. ما کشور مستقلی هستیم، باید با ما منصفانه و بدون فشار صحبت شود. این صحبت های رئیس جمهور در راستای تعامل حداکثری با کشورهای دنیا بوده است.

سخنگوی دولت یادآورشد: آنچه که باعث شد امریکا به ایران فشار بیاورد احساس عدم هماهنگی در بالا و پایین ایران است. فکر می کردند با تحریم به تحلیل خود می رسند. فتوای از موضع رهبری برای ما حالت قانونی دارد. بعد از این احساس کردند درست است فشار هست، اما مردم اعتماد دارند و در جامعه انسجام وجود دارد.

وی همچنین عنوان کرد که  برخی تحلیل های روزنامه ها را که می‌خوانم انگار هنوز در دوران انتخاباتی هستند.

خصوصی سازی کج روی‌ داشته است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که وضعیت واگذاری شرکت های خودرو سازی را جویا شد گفت: سیاست ما از ابتدا در خصوصی سازی کج روی داشته است.

وی ادامه داد: اگر شما زمان خصوصی شدن را ۲۴ ساعت در نظر بگیرید، یک ساعت  تصمیمات گرفته شده است، بنابراین ما با این چنین سیاستی روبه‌رو بودیم خودروسازان ما حدود یک میلیون اشتغال زایی و گردش مالی بسیار زیادی داشتند.

ربیعی گفت: بازار خود هم بر تصمیم گیری و کنش جامعه تأثیر می‌گذارد خصوصی‌سازی بدون انجام زیرساخت ها بسیار کار پیچیده‌ای خواهد بود دولت بنا به خصوصی سازی دارد اما برخی شرکت‌های بزرگ هستند همچون فولاد مبارکه که بخش اعظمی از اقتصاد کشور را در اختیار خود دارند.

وی ادامه داد: در جلسات مختلف آقای رئیس‌جمهور شیوه خصوصی سازی  سازمان های مختلف را مطرح کردند.

وی همچنین در مورد وضعیت رییس سازمان خصوصی سازی گفت: برداشت ما از جناح‌های مختلف گرفته تا دولت این است که آقای پوری حسینی  تصمیمات و سیاست هایی را که اتخاذ کردند مبتنی بر تامین منافع شخصی نبوده است اما تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده متخصصین در این حوزه خواهد بود.

فروش نفت و در دست بودن پول آن برای ایران اولویت است

ربیعی در مورد جزئیات مذامرات دستگاه دیپلماسی با اروپایی ها نیز  گفت: فروش نفت و در دست بودن پولی که باید به ایران بدهند دو موضوع اصلی است.

وی ادامه داد: در بین اروپایی ها درموضوع انتقال پول اجماع وجود دارد اما  برای انتقال پول حتما نیازمند هماهنگی های بیش‌تر هستند، اساس، گفت‌وگو در این زمینه است، در قبال  اجرای برجام از سوی آنها ، اولین قدم ما این است که گام سوم را اجرا نمی‌کنیم، اگر برگردند به شرایط طبیعی ما هم به شرایط طبیعی بر می‌گردیم. برگردند به قبل پدیده از ترامپیست ما هم بر می‌گردیم.

دستور رسیدگی به ۱۲۰ هزار تن ذرت آلوده صادر شده است

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ذرت های آلوده نیز گفت: ۱۲۰ هزار تن ذرت آلوده بوده که دستور رسیدگی به آن صادر شده است . سال ۱۳۹۵ یک شرکت خصوصی که اسمش را نمی خوانم آن را وارد کرده است. دو استاندارد داشتیم که یکی از آن ها سازمان استاندارد است که گفته باید مرجوع شود. سازمان الکل سازی گفته است می شود از آن استفاده شود. اجازه ورود هیچ مواد آلوده ای به کشور داده نشده است و استاندارد سخت گیرانه ای هم داریم.

رییس جمهوردر حوزه سیاست خارجی با مردم گفت‌وگو می کند

وی در ارتباط با دیدار رئیس جمهور با خبرنگاران یا گفت‌وگو با مردم نیز اظهارکرد: بله حتما این نشست انجام می شود. به جمع بندی های جدیدی رسیدیم در عرصه سیاست خارجی این نشست را خواهیم داشت.

 اسرائیل و امریکا فشار زیادی برای کسب اطلاعات درباره فروش نفت ایران دارند

وی در پاسخ به سوالی که آیا سیاست امریکا در کاهش فروش نفت ایران موفق بوده است گفت: ما کشوری با ۱۵ همسایه هستیم، در منطقه ای زندگی می کنیم که نفت در آن مهم است. برای پارس جنوبی در جلسه سران قوا تصمیمات خوبی گرفته شد. هر اندازه که بخواهیم و لازم داشته باشیم نفت فروختیم وخواهیم فروخت. سازمان های جاسوسی اسرائیل و امریکا فشار زیادی برای کسب اطلاعات می‌کنند اما خوشبختانه به وضوح اعلام می کنم به قدر نیاز نفت می فروشیم و امریکا موفق نبوده است.

سران قوای مقننه و قضاییه  با سیاست های ریاست جمهوری در حوزه اقتصادی همراهی دارند

ربیعی با اشاره به جلسه ستاد اقتصادی با حضور سران قوا گفت: اعلام می‌کنم هم جناب علی لاریجانی هم آقای حجت الاسلام رئیسی همراه با سیاست های ریاست جمهوری بودند. بر اصل مبارزه با فساد تاکید شد بر اینکه با مفسد و زمینه رانت به تفصیل برخورد شود هم تاکید شد. بر اینکه کوتاه مدت نباشد و برای مردم با شفافیت بیان شود هم تاکید شد.

وی افزود: باید برای مردم سامانه ای ایجاد کرده که نقطه ضعف ما بود و تایید شد که باید این سامانه ایجاد شود. بحث دیگر این بود که نوع اطلاع رسانی باعث شده بود فاسد نگری ایجاد شود. این موضوع درست نیست. چند مورد اخیر هم در سطح مدیران فساد نبوده، بلکه در سطح تصمیم گیری بوده است. یک فردی که فقط احضار می شود و محکوم نمی شود در رسانه ملی اعلام می شود. خبر سطح ملی با خبر شهرستان فرق دارد.
وی ادامه داد: امیدواریم این امر و این هماهنگی در سطح سه قوه ادامه پیدا کند. اصلا اختلاف نظر در این جلسه وجود نداشته است.

وی همچنین درباره اختلاف ایجاد شده بر سر قیمت سبوس گفت: اختلاف ایجاد شده بر سر قیمت سبوس منجر شد گرایش به سمت نظر جهاد کشاورزی باشد.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره رفراندوم و تاکید رئیس جمهوری بر روی آن و اولویت های دولت در این زمینه نیز بیان کرد: آنچه که رییس جمهوری بیان کرده، اشاره به ظرفیت موجود در قانون اساسی است که به مسئولان اجازه می‌دهد در مقاطع دشوار و نیازمند پشتوانه عمومی و مردمی از آن استفاده کنند.

ربیعی بیان کرد: صحبت کردن درباره ظرفیت های قانون اساسی حتما نیازمند رسیدن به نتیجه خاص نیست، بنابراین من اطلاعی از اولویت های آن ندارم و تا آنجا که میدانم، حرف از ظرفیت های قانون اساسی بوده نه برگزاری رفراندوم.

گزارشی از تخطی دستگاهی برای اتصال به سامانه مقابله با قاچاق کالا و ارز نداریم

سخنگوی دولت در ادامه درباره امتناع برخی دستگاه های دولتی از ارائه آمارهای خود و اتصال به سامانه مقابله با قاچاق کالا و ارز گفت: برخی مشکلات ناشی از مشکلات فنی است ولی بیش از 75 درصد هماهنگی برای مبارزه با قاچاق صورت گرفته است و تنها 25 درصد باقی مانده و این موضوع در قیاس با گذشته پیشرفت قابل قبولی داشته است.

این مقام مسئول یادآور شد: ما گزارشی از تخطی دستگاهی برای اتصال به سامانه مقابله با قاچاق کالا و ارز نداریم و امیدواریم در آینده اتصال به این سامانه به صورت کامل صورت بگیرد.
 انتهای پیام

  رهبر انقلاب: بیگانگان از بهانه یک بیماری و ویروس هم علیه انتخابات چشم نپوشیدند
آگهی
آگهی