با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

رنانی: توسعه‌گرایی هاشمی رفسنجانی از موسوی و خاتمی و مصدق و امیرکبیر و شاه بیشتر بود

اصلاحات نیوز؛ محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در گفتگو با نشریه ایران فردا:

ملاک‌ها و معیارهای توسعه‌گرایی افراد چیست؟
توسعه‌گرا بودن به شخصیت، منش و رفتار افراد و شیوه تعامل اجتماعی و سیاسی آنها مربوط می‌شود. بنابراین توسعه‌گرایی در رفتار است نه در آرای شخص. معیارهای توسعه‌گرایی عبارت است از صبوری، میل به گفتگو، رفتار عقلانی، ریسک‌گریزی و ظرفیت گذشت یا آمادگی هزینه‌دهی برای تحول بدون خشونت در جامعه. اما ملاک توسعه‌گرایی در اندیشه‌‌ی افراد این است که آیا راه را برای تعامل فکری باز می‌کنند یا خیر و چقدر اهل گفت‌وگو و مکالمه هستند. اگر اندیشه‌ای مردم را به سمت گفت‌وگوی ملی، تفاهم، همکاری ملی و صبر و مدارا دعوت کند، توسعه‌گراست.

آیا مشی سیاسی، بدون توجه به شرایط زمانی، ملاک توسعه‌گرایی است؟
می‌توان متفکران گذشته را با معیارهای امروزی تقسیم‌بندی کرد. توسعه با کنش رادیکال و انقلابی سازگار نیست و این کنش‌ها توسعه را به تاخیر می‌اندازد، توسعه‌گرایی یا توسعه‌خواهی باید به صورت یک معیار غیرعصری و فارغ از زمان تبیین شود و می‌توان به صورتی مستقل از شرایط دوران، برای توسعه‌گرا بودن افراد معیارهایی مانند رادیکال‌نبودن، محافظه‌کری و از این دست تعریف کنیم.

کدام‌یک از شخصیت‌هایی مانند امیرکبیر، محمد مصدق، رضا پهلوی، محمدرضا پهلوی، میرحسین موسوی، اکبر هاشمی رفسنجیانی یا محمد خاتمی، در زمان صدارت، توسعه‌گرا بوده‌اند؟
نمی‌توان گفت که به طور دقیق، کدام یک از آنها توسعه‌گرا بودند یا نبودند و به گمانم هیچ کدامشان به طور کامل، توسعه‌گرا نبودند. البته می‌توان درجه داد؛ رتبه توسعه‌گرایی اکبر هاشمی رفسنجانی از دیگران بالاتر است و بعد محمد خاتمی، محمدرضا پهلوی، میرحسین موسوی، امیرکبیر، محمد مصدق و رضا پهلوی. هرچند که این شخصیت‌ها درجه توسعه‌گرایی بالایی ندارند و متوسط به پایین هستند.

کدام یک از شخصیت‌های علی شریعتی، محمود طالقانی، مهدی بازرگان، عبدالکریم سروش، عزت‌اله سحابی را توسعه‌گرا می‌دانید؟
رتبه توسعه‌خواهی از بالا به پایین عبارت است از عزت‌اله سحابی، مهدی بازرگان، محمود طالقانی، عبدالکریم سروش و علی شریعتی.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی