با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

چالش‌های نام پول جدید

به گزارش اصلاحات نیوز؛ جلیل قربانی در یادداشتی نوشت:

۱- نام‌گذاری پول ملی از چالش‌های اصلی سیاستگذاران پولی به ویژه در زمان حذف صفر است. چرا که با حذف هر تعداد صفر از پول ملی، واحد پول پیشین دیگر وجود نخواهد داشت و لازم است که گزینش نام جدید برای پول ملی با در نظر گرفتن اقبال عمومی در دستور کار قرار گیرد.

۲- در لایحه دولت، پیشنهاد شده است که نام پول ملی بر پایه مصوبات قبلی از ریال به «تومان» تغییر کند و برای واحد پول خُرد هم واحد «پارسه» برگزیده شود.

۳- درباره انتخاب واژه مغولی «تومان» به جای واژه پرتغالی ریال، که از گذشته و حتیٰ در زمان رواج ریال، واحد پول رایج در بین مردم بوده، شاید چندان بحثی نباشد!

۴- از آنجا که قرار است پیشنهاد دولت در مجلس شورای اسلامی بررسی شود، بد نیست که این نکات نیز مورد توجه قرار گیرد.

۵- برای تغییر نام پول ملی در برخی کشورها نام پیشین با یک پسوند، همچنان به کار می‌رود، مزیت این روش آن است که با نهادینه‌شدن تغییرات و تطبیق ذهنی و عملی مردم، این امکان وجود دارد که نام پول قبلی، پس از آن، دوباره رایج شود.

۶- بنابراین اگر قرار بر این باشد که نام پول ملی هم با حذف صفر تغییر یابد، بهتر است این نام جدید یا مطابق روش گفته‌شده در بالا انجام پذیرد یا آن که نام پول جدید با یک نظرسنجی عمومی و بر اساس موافقت عمومی انتخاب شود.

۷- مزیت اصلی در هر دو روش آن است که ذهنیت عمومی برای همراهی با تغییرات و پذیرش پول جدید، از پیش فراهم خواهد شد.

۸- نکته آخر آن که در انتخاب پول خُرد با توجه به این‌که قرار است پول اصلی به صد واحد تقسیم شود، بهتر است همانند دیگر واحدهای پولی مانند سنت و سانتیم، از واحد «صدک» به جای واژه‌های دیگر استفاده شود. با این کار، درک تقسیمات پول اصلی از نظر مردم آسان‌تر خواهد شد

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی