با ما ارتباط برقرار کن

فرهنگی

ارائه‌شده

در

همه بچه‌های ایران حق دارند عضو کانون پرورش فکری باشند

مسئول مرکز دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد با بیان اینکه امید است روزی فرا برسد که همه بچه‌های ایران عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شوند، گفت: اعتقاد داریم همه بچه‌ها این حق را دارند و باید عضو کانون باشند.

اعظم خزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: هر کودک یا نوجوانی در یک فعالیت هنری دارای استعداد است و شاید والدین، حتی معلمان نیز نتوانند در جریان این استعداد قرار بگیرد و باعث از بین رفتن آن نیز شوند، اما در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بچه‌ها خودشان انتخاب می‌کنند که علاقه‌مند به انجام چه فعالیتی هستند و به خوبی نیز می‌توانند استعداد خود را بروز دهند.

وی ادامه داد: فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد در سه بخش فرهنگی، هنری و ادبی دنبال می‌شود که هر کدام از این سه بخش نیز با فعالیت‌های دائمی و همیشگی همراه است و در این بین در مواقع خاص نیز فعالیت‌های علمی و اسلامی نیز به انجام می‌رسد.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد تصریح کرد: به عنوان مثال، در بخش ادبی کارگاه‌های داستان، نقاشی، انیمیشن، فیلم‌سازی و… دنبال می‌شود و بخش فرهنگی نیز شامل فعالیت‌های قصه‌گویی، شعرخوانی، بازدید از مناطق دیدنی شهر، آشنایی و معرفی مشاغل و وقایع، نمایش عروسکی، نمایش خلاق، سرود، نشریه دیواری‌ و کتاب است.

خزایی اضافه کرد: در واقع می‌توان، فعالیت اصلی کانون را ترویج کتاب و کتابخوانی دانست که هدف اصلی آن نیز پرورش خلاقیت و استعداد در اعضاست.

به استعداد بچه‌ها در کانون مسیر داده می‌شود

مسئول مرکز دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد گفت: به عنوان مثال کارگاه‌های نقاشی در این کانون، حالت آموزشی ندارد و بچه‌هایی که دارای توانایی نقاشی هستند در این کارگاه‌ها حضور پیدا کرده و بر اساس هنر و استعداد خود در بخش‌های هنری و ادبی، به این استعداد مسیر داده شده و هدایت و راهنمایی می‌شود.

وی در خصوص فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فصل تابستان خاطرنشان کرد: جشنواره‌هایی مانند عکاسی، فیلم‌‌سازی و انیمیشن‌سازی از دیگر برنامه‌های کانون در فصل تابستان است که مراجعین و اعضاء در این فصل نیز افزایش یافته و به تبع آن فعالیت‌ها نیز گسترده‌تر دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه در فصل تابستان به دلیل تعطیلی مدارس، خانواده‌ها تمایل بیشتری دارند که فرزندان خود را به کانون بسپارند و در واقع به نوعی اوقات فراغت آن‌ها با این گونه برنامه‌ها پر شود، اظهار کرد: اوج فعالیت کانون پرورش فکری در فصل تابستان است که کارگاه‌ها نیز به صورت متمرکز و فعال‌تر دنبال می‌شوند و حتی ممکن است برای برخی از مراکز مربی و نیروی کمکی نیز درخواست شود.

خزایی اضافه کرد: خانواده‌ها نیز با شناختی که از کانون دارند به گونه‌ای که در گذشته خود عضو کانون‌ها بودند، در حال حاضر نیز تمایل دارند که فرزندانشان نیز در کانون به فعالیت بپردازند.

کتاب محور اصلی فعالیت در کانون پرورش فکری است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث کتاب، محور اصلی فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره و خاطرنشان کرد: برای این‌که بچه‌ها تمایل بیش‌تری به کتاب و کتاب‌خوانی داشته باشند، یکی از پایه‌های اصلی برنامه‌هایی مانند مسابقات قصه‌گویی، نمایش‌نامه‌ها و… کتاب است، همچنین بچه‌هایی که به عضویت کانون در می‌آیند، در هر سری از مراجعه به کانون می‌توانند دو کتاب به امانت ببرند.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد ادامه داد: همچنین برای بچه‌هایی که عضو ثابت کانون هستند نیز برنامه سیر مطالعاتی برگزار می‌شود، برپایی جلسه معرفی، نقد و بررسی کتاب از دیگر برنامه‌هایی است که در کانون مورد استقبال اعضاء قرار می‌گیرد.

مرکز دو کانون پرورش فکری بالغ بر ۲ هزار عضو دارد

خزایی با بیان اینکه این مرکز بالغ بر دو هزار عضو دارد و به نظر می‌رسد، کانون توانسته رسالت اصلی خود را به انجام برساند عنوان کرد: مباحث فعالیت‌های بخش کودک و نوجوان از یکدیگر مجزا بوده و برنامه‌های کانون از گروه سنی هفت تا ۱۷ سال در نظر گرفته می‌شود.

وی در خصوص کتاب‌های مورد استفاده سنین مختلف در این مرکز گفت: این کتاب‌ها برای سنین مختلف از کودکان و نوجوانان تا اولیاء تربیتی و مربیان را دربرمی‌گیرد، همچنین کتاب‌هایی که در کانون مورد استفاده قرار می‌گیرد، از تهران فرستاده شده و یا توسط انتشارات کانون به چاپ می‌رسد.

در این مرکز، با کمبود کتاب مرجع و ادبیات مواجه هستیم

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد در خصوص موضوعات و مضمون کتاب‌های مورد استفاده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: موضوعات همه کتاب‌ها نیز از طریق مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درنظر گرفته می‌شود و این مرکز به دلیل این که مرکز تازه تاسیسی است، با کمبود کتاب مرجع و ادبیات مواجه است.

خزایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص مربیان این کانون گفت: بچه‌ها از زمانی که وارد کانون می‌شوند و تا موقعی که قصد رفتن از کانون را داشته باشند، با مربی در ارتباط هستند.

وی ادامه داد: در این میان ممکن است والدین از استعدادهای هنری فرزند مطلع خود نباشد، اما زمانی که او را به کانون پرورش فکری می‌سپارند مربی به کشف این استعدادها می‌پردازد.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناباد در خصوص حمایت از استعداد‌های گوناگون اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خاطرنشان کرد: حمایت‌هایی در سطح شهرستان از فعالیت اعضای کانون پرورش فکری انجام می‌گیرد، اما با توجه به اینکه محدودیت‌ها با خلاقیت همراه است و شهرهای کوچک نیز با محدودیت‌های بیشتری روبرو هستند، خلاقیت‌ها نیز به صورت گسترده‌تر بروز پیدا می‌کند.

  بُرشی از سریالِ "خانه سبز" با حضور زنده یاد داریوش اسدزاده+فیلم
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی