با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

تاجزاده: باید چالش‌های پیش روی انتخابات را مطرح و موانع موجود را نقد کنیم تا مقدمه‌ای برای رسیدن به راه حلی اجتماعی شود

با وجود نحیف بودن نهادهای مدنی و حقوق شهروندی به صورت غیر مستقیم اهمیت انتخابات زیر سوال رفته است. اگر همه در این گزاره که جامعه نیاز به اصلاح مسالمت آمیز دارد متفق باشیم، اصلاح طلب هستیم. ‌

اصلاحات نیوز؛ فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: باید چالش‌های پیش روی انتخابات را مطرح، موانع موجود را گوشزد و نقد کنیم تا مقدمه‌ای برای رسیدن به راه حلی اجتماعی شود.

مصطفی تاجزاده عصر سه شنبه در نشست “بررسی چالش های پیش روی انتخابات” که در دفتر مرکزی حزب راه ملت برگزار شد، افزود: من و هیچ کس دیگری برای چالشهای پیش روی انتخابات اسفند ۹۸ هیچ راه حل کوتاه مدت و کپسولی سراغ نداریم. بنابراین معتقدم باید در این خصوص به بحث های مفصل انتخاباتی دامن بزنیم.
وی با بیان اینکه باید به حدی بحثهای انتخاباتی انجام دهیم که به نقطه مطلوبی برسیم، اضافه کرد: با این کار و با طرح دیدگاههای مختلف به کم هزینهترین راه حل خواهیم رسید.
تاجزاده یادآور شد: تردیدهای بسیاری در خصوص کیفیت شرکت در انتخابات وجود دارد که میتواند ما را منفعل و از طرفی راه حلهای جدیدی پیش روی ما قرار دهد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه اگر تائید صلاحیتها قانونی انجام شود در انتخابات شرکت میکنیم، گفت: شرکت بدون قید و شرط ضد اصلاحات است، لذا نباید اصلاح طلبان متهم شوند به هر قیمتی در انتخابات شرکت میکنند.
وی ادامه داد: امروز از زاویهای صحبت میکنم که تاکنون مطرح نشده است و آن سه منظر “گذار به مردم سالاری”، “توجه به فصل مشترک دو انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی” و ” مشکلات کشور” است.
تاجزاده با تقسیم انتخابات به دو بخش “نمایش و نشانه دموکراسی”؛ خاطرنشان کرد: انتخابات ما نمایش دموکراسی است یا نشانه آن؟ این دوگانه پیش روی مباحث دیروز، امروز و فردای ماست.
وی اظهار کرد: گرچه در جاهایی انتخابات آزاد برگزار میشود ولی حقوق شهروندی نقض میشود، نهادهای مدنی ضعیفند و مردم در انتخاب گزینههای محدودیت دارند.
معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات عنوان کرد: با وجود نحیف بودن نهادهای مدنی و حقوق شهروندی به صورت غیر مستقیم اهمیت انتخابات زیر سوال رفته است. اگر همه در این گزاره که جامعه نیاز به اصلاح مسالمت آمیز دارد متفق باشیم، اصلاح طلب هستیم. ‌

تاجزاده گفت: اخیرا مقاله ای به دستم رسید که نظام مردم سالار را با ترسیم حرمی در چهار وجه معرفی می کرد. “حکومت محدود پاسخگو”، “جامعه مدنی گسترده و اثرگذار”، “تامین حقوق اساسی مردم” و “انتخابات آزاد و منصفانه” چهار وجهی است که برای حکومت مردم سالار ترسیم کرده است.
وی ادامه داد: اگر حکومتی یک یا چند وجه از این موارد را نداشته باشد به همان میزان از مردم سالاری فاصله و به سمت یکه سالاری یا اندک سالاری می رود.
معاون پیشین سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه بر پایه چهار وجه مردم سالاری، دوگانه انتخابات نمایشی و نشانه ای و نسبت بین انتخابات و جنبش ها؛ باید به بررسی و آسیب شناسی شرایط سیاسی کشور بپردازیم، خاطرنشان کرد: انتخابات به هیچ وجه امری مقدس نیست ولی بدیل ناپذیر است.

انتخابات بدیل و جایگزینی ندارد

وی ادامه داد: حتی اگر بحث عدم شرکت در انتخابات مطرح شود، بدیل و جایگزینی برای انتخابات وجود ندارد. راه نجات کشور انتخابات آزاد و عادلانه است، انتخاباتی که قانون اساسی مکانیسم آن را مشخص کرده است که با نظارت استصوابی از اهداف اصلی خود دور شده است.
تاجزاده با اشاره مجدد به چهار هدف و وجه مردم سالاری، یادآور شد: سوالی پیش می آید که چرا باید انرژی خود را صرف یک وجه یعنی انتخابات کنیم؟ چرا وقتمان را برای تقویت نهادهای مدنی، دفاع از حقوق شهروندی و پاسخ گو کردن حکومت صرف نکنیم؟
وی خاطرنشان کرد: طرح این سوالات ظاهر قضیه است و راهبردها است که باید مورد توجه قرار گیرد.

تاجزاده با طرح این پرسش که به عنوان جامعه مدنی برای پاسخگو کردن قدرت چه کار باید کرد؟ بیان کرد: اگر بخواهیم قدرت را به رعایت کامل حقوق شهروندی مجبور کنیم راهی جز مقاومت مدنی و استفاده از ظرفیت های قانون اساسی نداریم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت:

با وجود فسادهای سازمان یافته و حیف و میل اموال مردم دادسرای ما با یک دختر جوان عکاس به بدترین شیوه برخورد می کند، حتی قبل از تشکیل دادگاه و محکوم شدن. چرا در باره آقای طبری چنین برخودی نمی کنید؟

برخی از آقایان که تریبون دار مشهد مقدس هم هستند کم حجابی را محاربه با خدا و فسادهای پنهان را اعمال جسته و گریخته و ناچیز می داند!
وی گفت: ان جی او ها و نهادهای مدنی ایادی دشمن نیستند بلکه نهادهایی هستند که در شرایط عادی و بحرانی کمک حال مردم و حکومتند. ثمن ها، انجمن ها، اتحادیه ها و تشکل ها می توانند بیشترین کمک را به حکومت بکنند.

تاجزاده با بیان اینکه ماثرترین راه های دفاع از دموکراسی چیست؟ گفت: آیا وقتی حکومت یک دست و یک صدا است و اصلاح طلبان غائب در قدرت باشند  یا زمانی که نظام  به هر دلیلی بخشی از آزادی ها را به رسمیت بشناسد و انتخاباتی برگزار کند که در این انتخابات نگاه های مختلف وارد نهاد های تقنینی و اجرایی شوند و چند صدائی شکل بگیرد؟
وی اظهار کرد: قبل از دوم خرداد ۷۶ حقوق بشر رعایت می شد یا بعد از آن؟ در کدام دوره نهادهای مدتی و صنفی قوی تر بودند؟
جواب روشن است، با وجود همه موانع و فراز و نشیب ها بعد دوم خرداد شرایط مردم سالارانه تر شد. بهار احزاب، بهار مطبوعات، تشکیل شوراها، آگاه تر شدن مردم نسبت به حقوق خود و خیلی اولین های بعد از انقلاب در دوره بعد از دوم خرداد تا کنون اتفاق افتاده است.
معاون وزیر کشور در دوره اصلاحات با ذکر این نکته که منکر کاستی ها در دوره بعد از دوم خرداد ۷۶ نیستم، خاطرنشان کرد: تفاوت آن مانند دهه اول با دهه های دوم و سوم است. از دهه ۶۰ تا کنون در مجموع نتوانسته ایم حقوق مخالف را به طور کامل به رسمیت بشناسیم و حتی منتقدین را هم ردیف مخالف می بینیم، اما تفاوت دهه ۶۰ با دهه های بعدی این بود که اگر حقوقی نقض می شد ولی حاکمیت به رای اکثریت متکی بود.
وی یادآور شد: تلاشی که برای تک صدایی در قدرت صورت می گیرد به این دلیل است که مولفه های مهم مردم سالاری تضعیف شود. حتی برخی از رقبا می گویند رئیس جمهور بعدی باید شخصی نظامی باشد. در این صورت تکلیف حقوق شهروندی چه می شود؟ نهاد مدنی و اصل پاسخ گو کردن حکومت چه سرنوشتی پیدا می کند؟
تاجزاده با بیان اینکه جمهوری اسلامی از نظر ساختاری با دوره مشروطه تفاوتی زیادی نکرده، گفت: همواره شاهد بودیم گاهی ملت حکومت را وادار به برگزاری انتخابات آزاد کند و بعد از انتخابات دیگر حقوق خود را طلب کند یا نتوانسته و همه حقوقش را از دست داده است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: به همین دلیل در طول مشروطه هرگاه فضا مقداری باز می شد، اولین مطالبه و شعار پیشینیان ما، آزادی انتخابات و زندانیان سیاسی و بعد از آن دیگر خواسته های مشروع و مدنی بود.
وی اظهار کرد: در طول چهل سال گذشته افتصاد ایران متکی به نفت و دولتی بوده است، جامعه و نهادهای مدنی هم ضعیف بودند و طرف سیاست عملا عامل تعامل جامعه و حکومت بود. همیشه طرف قوی خواسته های خود را بر طرف ضعیف تحمیل و اعمال کرده، مگر در جایی که طرف ضعیف بتواند افکار عمومی را به نیروی قوی، مطالبه گر و از جنس قدرت تبدیل کند.
تاجراده انتخابات را عامل قوی شدن طرف ضعیف دانست و گفت: در این حالت خواست عمومی به نیروئی تبدیل می شود که حکومت ها مجبور می شوند آن را به رسمیت بشناسد. به همین دلیل نظارتی شبیه نظارت استصوابی شکل می گیرد که مانع از قوی شدن جامعه مدنی و مطالبه گر شود.

  جولان شغال ها در ورزشگاه آزادی ! + عکس
آگهی
آگهی