با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

سفر مهم وزیر خارجه عمان به ایران / پیام بن علوی برای تهران

اصلاحات نیوز – وزیر امور خارجه عمان ظهر امروز (شنبه) و برای دومین بار ظرف 2 ماه گذشته در تهران با همتای ایرانی خود دیدار می‌کند.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان که ۳۰ اردیبهشت ماه به منظور انجام سفری چند ساعته به تهران آمد و با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد، ظهر امروز (شنبه) نیز برای دومین بار ظرف ۲ ماه گذشته با وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار خواهد کرد.

سفر بن علوی در شرایطی رخ می‌دهد که بر دامنه تنش‌ها در منطقه خلیج فارس افزوده شده، از یک سو تنش‌های ایران و آمریکا و از سوی دیگر قضیه نفتکش‌ها بین ایران و انگلیس و در این میان هم تلاش برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای تشدید این وضعیت. 

به نظر می‌رسد دولت عمان که همواره یکی از اعضای متعادل شورای همکاری خلیج فارس بوده و در برخی موارد نقش میانجی را ایفا کرده، این بار هم تلاش دارد تا برای کاهش تنش‌ها بکوشد.

مسقط ۳۰ تیر ماه به تنش‌ها در خلیج فارس واکنش نشان داد و خواستار «خویشتنداری» همه طرف‌ها شد. دولت عمان در بیانیه‌ای که بدین منظور منتشر شد اعلام کرد که «با نهایت توجه، تردد دریایی در تنگه هرمز را دنبال و همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کند».

در همین خصوص «قاسم عزالدین» تحلیلگر مسائل سیاسی در وبگاه  خبری المیادین با عنوان «تنش آفرینی آمریکا در خلیج (فارس) به کجا می‌رسد؟» نوشت: «در کنار کشورهای اروپایی که با تندروهای دولت آمریکا فرق می‌کنند، کویت، قطر و سلطان‌نشین عمان هم با دعوت به کاهش تنش و همکاری برای ممانعت از جنگی که  یک تهدید برای نابودی خلیج فارس و منطقه شمرده می‌شود، تفاوت خود را با ترامپ، بن سلمان و بن زاید نشان دادند و احتمالا تحرکات نخست وزیر عراق و همچنین یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در تهران در چارچوب طرح عراق و نگرانی برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.»

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل منطقه نیز در این خصوص در گفت‌وگو با فارس با ذکر این نکته که عمان در گذشته در موارد حساسی ماموریت‌های میانجیگرانه را به خوبی ایفا کرده، معتقد است که «یوسف بن علوی» در سفر به تهران احتمالا پیام‌هایی از دولت انگلیس و حتی آمریکا برای مقامات ایران به همراه خواهد داشت و این سفر می‌تواند یک نقطه عطف باشد.

این کارشناس در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه در حال حاضر مناسبات دیپلماتیک بین ایران و انگلیس برقرار است و چه نیازی به واسطه است؟ خاطرنشان می‌کند: «اقدام انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران موجب شده انگلیسی‌ها به این نتیجه برسند این اقدام کاملا اشتباه بوده و از آنجایی که انگلیس همواره در بروز بحران سعی می‌کند خزنده و پنهانی مسائل خود را با کشورهای دیگر حل کند تجربه نشان داده در چنین مواردی لندن تلاش می‌کند از طریق واسطه سومی و به دور از مسائل رسانه‌ای و جنجال‌های تبلیغاتی به نوعی مشکلاتش را حل کند و از طریق واسطه مطمئنی پیام‌های خود را منتقل و آبرومندانه از بحران خارج شود.»

هانی‌زاده عنوان کرد: «به نظر می‌رسد انگلیسی‌ها حساس هستند که جهان متوجه نشود در برابر ایران کوتاه آمده‌اند و به همین دلیل به عمان متوسل شده‌اند چون عمان نگران است اگر بحران جدیدی در خلیج فارس رخ دهد همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس متضرر خواهند شد.»

این تحلیلگر مسائل منطقه همچنین بر این باور است که حتی ممکن است بن علوی در سفر به تهران درباره مناسبات ایران و عربستان هم با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند و احتمال دارد در آینده گشایشی بین ریاض و تهران رخ داده و بحران‌های سیاسی موجود پایان یابد و پیامی هم در این خصوص از سوی مقامت سعودی از سوی بن علوی به تهران منتقل شود.

 

به گزارش فارس، پس از سفر بن علوی به تهران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز اوایل خرداد ماه سال جاری در سفر به سه کشور منطقه به مسقط، کویت و دوحه رفت و پنجم خرداد در مسقط با یوسف بن علوی دیدار و گفتگو کرد. عراقچی در این دیدار با رد هرگونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابطی متوازن و سازنده با تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس بر اساس احترام و منافع متقابل آمادگی دارد. 

به گزارش فارس، دوشنبه ۳۱ تیر ماه نیز «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق در سفری چند ساعته به تهران با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

/فارس

  تبعات سیاست ترس و پوپولیسم عامل نگران دیده بان حقوق بشر
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی