با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

خانم دکتری که ناگهان محبوب اصولگرایان شد، کیست؟ / از قدردانی از وزارت کشور انگلیس تا چاپ مقاله های متعدد با دو شاگرد خود

اصلاحات نیوز – در روز بیست و سوم ماه رمضان ۱۳۹۸ جمعی از استادان و اعضای هیئتهای علمی دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و ۱۰ نفر از آنان به ارائه دیدگاه‌های خود درباره موضوعات مختلف وضعیت کشور پرداختند. یکی از آنها، فردی به نام سهیلا صادقی فسایی، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بود.

اصلاحات نیوز؛ سهیلا صادقی به گفته خودش «از بحثی که پیرامون زنان و خانواده می‌خواست بکند» گذر کرد تا با انتقاد از «سیاست بازی» مدیران دانشگاهی بگوید: دانشگاه تهران به جولان‌گاه نزاع‌های سیاسی تبدیل شده.

 

او گفت: «در این میان بیشتر از همه نیروهایی متضرر می‌گردند که از قابلیت‌های لازم برخوردارند ولی درون قبیله‌های سیاسی قرار نمی‌گیرند». او همچنتین گفت که «حوزه‌های پژوهش در دانشگاه نیز تابع رانت بازی‌های سیاسی است. و معمولاً‌ بودجه‌های پژوهشی کلان در اختیار آن دسته از افرادی قرار می‌گیرد که در بیرون از دانشگاه دارای اتصالات خاصی هستند.»

صادقی فسایی به این نکته هم اشاره کرد که «تحمیل چاپ مقاله‌های آی.اس.آی اگرچه در بعضی از حوزه‌های علوم، ریاضی، فنّی، پزشکی می‌تواند منعکس کننده‌ی مشارکت ما در سطح بین‌المللی باشد ولی در حوزه‌های علوم اجتماعی و انسانی چندان توجیه منطقی ندارد. چرا که نتایج در مورد حیات اجتماعی ایران به راحتی در اختیار غربیان قرار می‌گیرد.»

 

او همچنتین گفت که بنده برای دفاع از حقوق زنان تمسک به نظریه‌های غربی را به هیچ وجه جایز نمی‌دانم. چرا که این نظریه‌ها غالباً زنان و مردان را در تقابل و تخاصم با هم قرار می‌دهد. و به جای تأمین عدالت و تناسب بر تشابه و برابری تأکید می‌کند، که چیزی جز ظلم مضاعف را برای زنان به بار نمی‌آورد.»

 

اصل ماجرا چه بود؟

کمی بعد از این سخنان، رسانه های اصولگرا با این ادعا که علیه صادقی فسایی، محدودیت و فشار ‌ایجاد شده، موضوع را از محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران پیگیری کردند. نیلی اما گفت: «هیچ گونه مشکلی برای سهیلا صادقی در دانشگاه تهران ایجاد نشده است و تنها وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرو ادعا‌های او درباره تقلب‌های علمی، درخواست ارائه مستندات لازم کرده است که مربوط به دانشگاه نمی‌شود. درحقیقت وزارت علوم قصد دارد ضمن بررسی موضوع، درصورت بروز تخلف با دانشگاه خاطی برخورد کند و درباره این موضوع از جانب دانشگاه اقدامی صورت نگرفته است.»

اما این اظهارنظر، واکنش صادقی فسایی را به دنبال داشت. او اظهارات نیلی را که «هیچگونه مشکل و محدودیتی علیه بنده ایجاد نشده است» خلاف خواند و گفت که «درس مقطع دکتری که سال‌های متمادی است از سوی بنده ارائه می‌شود با تغییری در عنوان، به عضو جدیدالورودی واگذار شده است که حدود یکسال از انتقال او به گروه می‌گذرد. به این ترتیب از تدریس اینجانب در مقطع دکتری درنیمسال آینده تحصیلی ممانعت به عمل آمده است.»

به دنبال این اتفاقات، رسانه های اصولگرا به شدت به حمایت از صادقی فسایی پرداختند و ضمن ادعای اعمال فشار به او، مدعی شدند که این «فشارها» به علت سخنان او در حضور رهبر معظم انقلاب ایجاد شده است. این در حالی است که محتوای سخنانی که در جلسات مشابه در حضور

رهبر معظم انقلاب بیان می شود نوعا همین گونه موارد است و از این نظر اتفاق جدیدی رخ نداده بود. تنها اتفاق قابل توجه همان ادعای صادقی فسایی است که به گفته او « درس مقطع دکترای او به عضو جدیدالورودی واگذار شده است».

 

اما این فرد کیست که نامش ناگهان محبوب رسانه های اصولگرا شد؟

 

مشارکت در دو پروژه تحقیقاتی خارجی در انگلستان

سهیلا صادقی فسایی، دانشیار دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در دو پروژه تحقیقاتی خارجی در انگلستان مشارکت داشته است که از جهات قابل توجه است. یکی از آنها مقاله مشترکی است با هشت محقق انگلیسی که عنوان آن این است:

“Black and Asian offenders on probation”.  Adam Calverley, Bankole Cole, Gurpreet Kaur, Sam Lewis, Peter Raynor, Soheila Sadeghi, David Smith, Maurice Vanstone and Ali Wardak

این مقاله توسط وزارت کشور انگلستان و (home office) در سال 2004 میلادی به چاپ رسیده و یکی از طرح هایی بوده که به سفارش وزارت کشور انگلستان انجام شده است.

 

عموما در انگلستان طرح های پژوهشی وزارت کشور از جمله طرح های حساسی است که از پژوهشگران معتمد برای آن بهره گرفته شده است.

از طرفی،  بودجه طرح و میزان دریافتی محققان این طرح از جمله سهیلا صادقی فسایی در این پروژه مشخص نیست.

 

سهیلا صادقی فسایی، در پروژه تحقیقاتی دیگری مشارکت داشته که به سفارش وزارت کشور انگلستان انجام شده است. پروژه مورد نظر به صورت کتاب منتشر شده و در مقدمه کتاب وی و سایر ویراستاران از آن وزارتخانه تشکر کرده اند. ویراستاران کتاب از جمله سهیلا صادقی فسایی از وزارت کشور انگلستان که پروژه را سفارش داده و تامین مالی کرده است تشکر کرده اند. میزان بودجه این طرح و دستمزد هر یک از افراد نیز بار دیگر ذکر نشده است.

 متن تشکر یاد شده بدین گونه است:

 

The editors would like to thank all those people who assisted in the home office funded study of black and Asian men on probation, which provided the inspiration for this book. They include staff of the national probation service, in the directorate (RDS). We also wish to thank those people who commented on early drafts of the research report: particular thanks go to Coretta Philips for helpful observations and suggestions. Some material in chapters in chapters 2 and 11 is drawn from the findings of an economic and social research council (ESRC) funded research project, which formed part of the Violence Research Program (Ref.L13325019). The project also received support from the Greater Manchester Probation Service, and we are grateful.

 

 

مقالات صادقی در کجا چاپ شده اند؟

موضوع دیگر اینکه سهیلا صادقی فسایی در سال 1396(2017) مقاله ای در مجله بین المللی علوم اجتماعی به چاپ رسانده است. این مجله  International Journal of Social Science   که چاپ دهلی نو است مجله ای علمی و دانشگاهی محسوب نمی شود. عنوان مقاله عبارت است از:

 

Soheila Sadeghi-Fasaei ,Approaching domestic violence against men in Iranian context: A qualitative study, International Journal of Social Science, IJSS: 6(1): 1-6, 2017

 

مقاله بالا در مجله ای به چاپ رسیده که آدرس دانشگاهی ندارد؛ مقاله را داوری علمی نمی کنند و صرفا بابت انتشار مقاله مبلغ حق چاپ دلاری دریافت می کنند.

 

از سوی دیگر، سهیلا صادقی فسایی در سال 2001 میلادی با یکی از اساتید دانشگاه ساوت همپتون انگلستان به نام خانم کاتلن کندال مقاله ای منتشر کرده است که عنوان آن قابل تامل است؛ «مسیر به زندان افتادن زنان ایرانی».

در این مقاله اطلاعات مصاحبه با 101 زندانی زن در زندان اوین توضیح و تحلیل شده است. این در حالی است که ایشان در   سخنرانی خود در حضور رهبر انقلاب با انتقاد از کسانی که در قالب ارایه مقاله به مجله های خارجی اطلاعات کشور را در معرض خطر قرار می دهند، می گوید:” در علوم انسانی و علوم اجتماعی درخواست مقاله آی اس آی توجیه منطقی ندارد چرا که نتایج در مورد حیات اجتماعی به غربیان قرار می گرد. “

 

نکته دیگر اینکه بسیاری از مقالات و کتب صادقی فسایی بر اساس پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان و یا مقالاتی است که دانشجویان برای گذراندن درس با وی به چاپ رسانده اند. در این میان با یکی از دانشجویان بیش از ده مقاله و یک کتاب نوشته است که با مقایسه با مقالاتی که معمولا دانشجویان در دوران تحصیل می نویسند رکورد قابل تاملی است.

 

به عنوان یک نمونه دیگر کتاب های؛ “گفتمان ها و خانواده ایرانی”، “جامعه شناسی الگوهای خانواده ” کار مشترک وی به اتفاق یک نفر دیگر است که از پایان نامه ها استخراج شده است. همچنین ده مقاله علمی – پژوهشی با همان همکار نگاشته شده و شش مقاله نیز با فرد دیگری مشترک به رشته تحریر در آمده. جالب توجه است که این دو نفر به ترتیب دانشجویان صادقی در مقاطع ارشد و دکترا بوده اند.

نکته دیگر اینکه تعدادی از مقالات ایشان در مجله پژوهش زنان  ( فصلنامه زن در توسعه و سیاست کنونی) است که ایشان سالها خود سردبیر آن است منتشر شده است.

 

آگهی