با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

دیداری تاریخی اما اگر…

به گزارش اصلاحات نیوز؛ امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا نوشت:

تردیدی نیست که ورود دونالد #ترامپ به عنوان نخستین رییس جمهوری امریکا به خاک #کره_شمالی ، اقدامی مهم و تاریخی در جهان به شمار می آید . ترامپ از مکانی پای بر روی خاک کره شمالی گذاشت که ۶۶ سال پیش در پی برقراری آتش بس میان نیروهای سازمان ملل به رهبری امریکا و ارتش کمونیست های کره ای ، مرز مشترک میان دو بخش شبه جزیره کره تعیین شد ؛ مرزی که بعدها دو کشور تازه تاسیس کره شمالی و کره جنوبی را از یکیدگر جدا کرد.

با گذشت ۶۶ سال که هنوز میان دو کره از یکسو و امریکا با کره شمالی قرارداد صلح منعقد نشده است ، دونالد ترامپ با کیم جونگ اون ، رهبر کنونی کره شمالی و نوه کیم ایل سونگ ، بنیانگذار این کشور بر روی خاک کره شمالی دست داد . در این دیدار ، دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک ، رهبر کره شمالی مهمان آمریکایی ها در کاخ سفید باشد و کیم نیز متقابلا اعلام کرد رییس جمهوری امریکا را به زودی به پیونگ یانگ دعوت خواهد کرد.

اتفاقاتی که روز یکشنبه ۳۰ ژوئن در منطقه غیر نظامی مرز مشترک دو کره رخ داد ، ادامه روندی است که با دیدار سال گذشته ترامپ و کیم در سنگاپور آغاز شد و با دیدار دو رهبر در هانوی در سال جاری ادامه یافت.

با این حال ، جز سه بار دیدار سران امریکا و کره شمالی با یکدیگر و تبادل چندین نامه میان طرفین ، هنوز تحول خاصی در روابط واشنگتن – پیونگ یانگ اتفاق نیافته ؛ یا حداقل ، برای کره شمالی دستاوردی به همراه نداشته است . ترامپ پیش از ورود به دهکده پان مون جوم در مرز مشترک کره شمالی ، از دستاوردهای امریکا و متحدانش سخن گفت ، این که کره شمالی آزمایش های اتمی و موشکی خود را متوقف کرده ؛ از فراز ژاپن موشک های شلیک نمی کند و امنیت کره جنوبی نیز تهدید نمی شود . با این حال ، رییس جمهوری امریکا پیش از دیدار سوم با کیم جونگ اون به صراحت گفت : ” تحریم ها ( علیه کره شمالی ) ادامه دارند و من هم هیچ عجله ای ندارم.”

به عبارت دیگر ، از منظر ساختار سیاسی در امریکا و نه رییس جمهور شیفته نمایش های تلویزیونی ، کره شمالی همچنان یک خطر فوری امنیتی برای ایالات متحده و شرکایش در منطقه شرق آسیای است و تا زمانی که فرآیند خلع سلاح اتمی کره شمالی تکمیل نشود و بازگشت ناپذیری آن مورد راستی آزمایی قرار نگیرد ، تحریم ها علیه پیونگ یانگ ادامه خواهد یافت.

در عین حال ، کره شمالی نیز در بالاترین سطح رهبری ، آمادگی خود را برای خلع سلاح اعلام کرده است ؛ اما در یک سال بعد از نخستین دیدار ترامپ و کیم ، هنوز هیچ نشانه ای از آغاز روند خلع سلاح اتمی کره شمالی دیده نمی شود . آنچه که مقامات کره شمالی تاکنون انجام داده اند ، تخریب یک منطقه آزمایش سلاح های اتمی و توقف این آزمایش ها به همراه آزمایش های موشکی بوده است که تا مرحله خلع سلاح اتمی و حتی شروع این مرحله فاصله زیادی دارد.

این موضوع نشان می دهد که کره ای ها نیز همچون امریکایی ها به خلع سلاح اتمی عجله ای ندارند و تا زمانی که نه امریکایی ها و نه کره ای ها برای رسیدن به وضعیت نهایی عجله نداشته باشند و امتیازات کافی را از طرف مقابل کسب ننمایند ، بعید به نظر می رسد دیدارهای ترامپ و کیم شرایط متفاوتی را در شبه جزیره کره بوجود آورد . بویژه این که اطمینانی نیست که خوش و بش های ترامپ با رهبر کره شمالی از سوی رییس جمهوری بعدی امریکا نیز تکرار شود . تجربه سفر باراک اوباما به کوبا در سال ۲۰۱۶ که نام وی را به عنوان نخستین رییس جمهوری امریکا برای پا گذاشتن در خاک کوبای کمونیست در تاریخ به ثبت رساند ، نشان داد دولت های بعدی امریکا به چه راحتی می توانند میراث دولت های قبلی خود را بر باد دهند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی