با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

متن کامل مناظره جنجالی تاج‌زاده و زاکانی

تاج زاده گفت: انتخابات آزاد از نظر آقای زاکانی یعنی فقط اصولگرایان وارد شوند. این توضیحاتی که شما ارائه کردید یعنی همین. خواهش می‌کنم که نگویید مانند انتخابات اروپا، حداقل شبیه افغانستان و عراق انتخابات برگزار کنید. وی گفت: افراد با حجاب و بی‌حجاب، ارمنی و… همه کاندیدا می‌شوند. من که می‌گویید دیکتاتور هستم می‌گویم بیابید انتخابات آزاد برگزار کنیم. شمای دموکرات انتخابات آزاد را قبول ندارید؟

اصلاحات نیوز؛ مصطفی تاجزاده به زاکانی گفت: قطع نامه ۵۹۸ به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که روشن است.

مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند.

مصطفی تاجزاده در این مناظره گفت: از آقای زاکانی برای شرکت در این مناظره تشکر می‌کنم و دعوت می کنم در آینده هم این موضوعات را ادامه دهیم. ایشان علت‌های شرکت‌شان در این مناظره را بر شمردند، ولی توقع داشتم حرف های تازه ای زده شود.

وی با اشاره به مناظره های قبلی خود با زاکانی تاکید کرد: ما با بحث ۱۸ تیر شروع کردیم و ۲۰ سال از آن گذشته است و من از ایشان دو سوال پرسیدم. گفتم در شورای عالی امنیت همه گفتند نیروی انتظامی کار اشتباهی کرد. سوال من این است که آیا این نیرو کار درستی کرد؟

وی ادامه داد: پرسیدم که آیا کار لباس شخصی ها درست بود که دانشجوها را از خوابگاه پایین پرت می کردند. هیچ نهادی نتوانست اثبات کند که این توطئه قبلی نبوده است. این سه محور شورای عالی امنیت ملی بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه اظهار کرد: ادعای آقای نظری را بگویند درست است یا نه؟ یکی اینکه آن فرمانده گفته است من با دستور وارد شده ام. ایشان به دستور چه کسی برای سرکوب وارد شده است؟ ایشان گفتند که گفته اند اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم برخورد کنید. ۲۰ روز دیگر سالروز این واقعه است و صدا و سیما دوباره همان حرف ها را می زند.

وی در ادامه خطاب به زاکانی گفت: شما می‌گویید مدافع دانشجویان هستید، سندی ارائه دهید که دانشجویان کتک نخوردند. همه مملکت بیست سال دست شما بوده است. طوری صحبت می‌کنید مثل اینکه این سال‌ها کشور دست ما بوده است و آقایان اصل جامعه مدنی بوده‌اند. فردی که در بی‌سیم به آقای نظری می‌گوید که اگر دانشجویان مقاومت کردند به آنها شلیک کنید، چه کسی است؟ چرا به دنبال آن نمی‌روید که چه کسی بوده است. این فرد می‌خواسته در کشور آشوب به پا کند.

وی گفت: صحبت‌های آقای مشفق را می‌گویید که با فردی صحبت کرده است. این فرد مسئول امنیت تهران بوده است وقتی حرف می‌زند که بیخود صحبت نمی‌کند. مگر چند نفر در کشور قدرت این را دارد که اس‌ام‌اس را قطع کند. من به شما می‌گویم قانون به شکایت ما توجه نکرده است. به شما هم که می‌گوییم، شما می‌گویید فردی چیزی گفته و رفته است.

تاجزاده افزود: ما شکایت از قوه قضاییه کردیم، حکم بازداشت ما را از مرتضوی گرفتند و فردای انتخابات ما را بازداشت کردند.

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه سوالاتی را درباره ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای طرح کرد و خطاب به زاکانی گفت : قطع نامه ۵۹۸ به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که روشن است.

تاجزاده همچنین با طرح سوالاتی درباره انتخابات ۸۸ خواستار تشکیل کمیته حقیقت یابی درباره این انتخابات شد.

وی گفت: اگر می‌خواهید همه چیز مشخص شود یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهید تا تقصیرات همه مشخص شود، اما نقش آنها هم بررسی شود.

او سپس خطاب به زاکانی گفت: اگر موافق هستید دست بدهید.

زاکانی در واکنش به این اتفاق دستش را دراز کرد و گفت: از اول انقلاب نقش همه بررسی شود.

تاجزاده در ادامه گفت که در فارسی می‌گویند سنگ بزرگ علامت نزدن است، شما بیابید در این‌باره بررسی کنیم و مشخص شود تا ادامه آن. مساله چهل سال انقلاب را که من موافقت خودم را با بخشی از آن مطرح کرده‌ام. شما هم بخواهید صحبت می‌کنم.

وی گفت: دادگاه محمدرضا خاتمی برگزار شد و اجاره انتشار مطالب را نداده‌اند. اگر می‌خواستید دوربین می‌بردید و جزییات آن را به گوش مردم می‌رساندید.

تاج زاده اظهار داشت: چرا حَکَم را که هم آقای موسوی و هم آقای کروبی مطرح کردند قبول نشد؟ چرا امروز برای اینکه ابعاد سال ۸۸ مشخص شود کمیته مرضی‌الطرفین تشکیل نمی‌دهند؟ چون تبعات اجرایی که ندارد، جز حصر که بزرگان ما اسیر آن هستند. چرا جعبه سیاه انتخابات را باز نمی‌کنند؟

وی گفت: من درباره فساد صحبت می‌کنم اما صحبت‌های آقای علم‌الهدی همه چیز را روشن کرد. آقای علم‌الهدی می‌گوید فساد پنهان مهم نیست، باید عیان آن را ریشه‌کن کرد. همان شماره‌ای که برای حجاب دادید برای فساد به مردم بدهید ببینید کسب جرات می‌کند فساد مالی کند؟ مملکت که کلا دست شماست چه کسی جلوی شما را گرفته است.

تاج زاده درباره نجفی هم گفت: ما یک نظارت استصوابی سه لایه داشتیم. در زمان رای‌گیری برای شهرداری سه نفر مطرح شدند که آقای کرباسچی و صفایی را به دلیل اینکه سابقه زندان داشتند کنار گذاشتیم. همه با نجفی موافق بودند. کرباسچی هم خواسته یا نخواسته نمی‌دانم دقیقِ موضوع را غیرمستقیم می‌گوید نجفی اگر شهردار نشده بود این اتفاق رخ نمی‌داد.

وی گفت: این عملکرد موجب شد تا نظام یک مدیر کارا را از دست بدهد و آن زن هم قربانی شد. نجفی فردی بود که فساد شهرداری، میراث فرهنگی و آموزش و پرورش را مشخص کرد. اما شما بر همین اساس انتخابات آزاد را زیر سوال بردید

تاج زاده در بخش دیگر مناظره گفت: انتخابات آزاد از نظر آقای زاکانی یعنی فقط اصولگرایان وارد شوند. این توضیحاتی که شما ارائه کردید یعنی همین. خواهش می‌کنم که نگویید مانند انتخابات اروپا، حداقل شبیه افغانستان و عراق انتخابات برگزار کنید.

وی گفت: افراد با حجاب و بی‌حجاب، ارمنی و… همه کاندیدا می‌شوند. من که می‌گویید دیکتاتور هستم می‌گویم بیابید انتخابات آزاد برگزار کنیم. شمای دموکرات انتخابات آزاد را قبول ندارید؟

تاج زاده ادامه داد: یک مشت کاسب تحریم و جنگ داریم. عمده فساد از زمان احمدی‌نژاد سیستماتیک شده است، چون با وجود تحریم و جنگ به نفع‌شان است که کاسبی کنند. حالا یا اقتصادی و یا سیاسی هست یا هر دو با هم. از این به بعد هم خواهید دید. شاخص فلاکت در حال حاضر چهار برابر دنیا است، چه چیزی می‌خواهیم به این مردم بگوییم

تاج زاده در ادامه درباره ادعاهای زاکانی درباره نقش دولت اصلاحات در کرسنت، گفت: درباره کرسنت چندبار گفتند. اتفاقا از مسئولان وزارت نفت پرسیدم. هشت سال بعد آن کشور دست احمدی‌نژاد بود و مجلس دست اصولگرایان. خب، موضوع را پیگیری می‌کردید. قوه قضاییه هم از آن شما بود چرا پیگیری نکردید. مجلس اصولگرایان هم در دولت آقای روحانی بار دیگر به او رای داد.

وی گفت: درباره مذاکره با آمریکا چهار بار این کار انجام شده است. سال ۸۶ که اقای عبداللهیان جزییات آن را چند وقت قبل کاملا باز کرد. سال ۸۸ که رهبری گفتند اوباما نامه نوشت و من جواب دادم و دوباره نامه نوشت و بعد از آن ۸۸ رخ داد. در واقع این بار ما ضد آمریکا بودیم و جای مذاکره را گرفتیم. حتی ممکن بود این مذاکره انجام شود و مشکلات حل می‌شد. بعد از آن هم ۹۱ و برجام مذاکره کردیم و نتیجه هم گرفتیم.

وی گفت: به هر حال به دلیل منافع مشترک ما نهایتا با آمریکا مذاکره خواهیم کرد. تحریم به صورت جدی به کشور آسیب می‌رساند. باید مذاکره انجام شود تا تحریم را دور کرد.

تاج زاده در پاسخ به اظهارات زاکانی که گفت مذاکره بلد نیستید، گفت: پس بگویید مذاکره خوب است اما تیم ضعیف بوده است. از دولت پیر می‌گویید. در روزنامه شرق گفتید وزرای احمدی‌نژاد در جلسه غیرعلنی گریه می‌کردند که چرا اینگونه حرف می‌زنید، شما که وضعیت را می‌دانید. البته حق داشتند کشور در حال تحریم وضعیت بدی دارد. این هم از دولت جوان شما.

وی گفتک از برجام می‌گویید. چرا اگر آن را خیانت می‌دانید، آن را در مجلس تصویب کردید، چرا استعفا ندادید، چرا شورای نگهبان ۲۴ ساعته آن را تصویب کرد. دیشب یکی از مقامات آمریکا گفت به محض اینکه ایران اراده کند می‌تواند غنی‌سازی را از سر بگیرد. اتفاقا ما می‌گوییم که مانند همین چین عمل کنیم که در حال تبدیل شدن به قدرت جهانی شدن است و نوکر آمریکا هم نشده است.

تاج زاده در بخش دیگر این مناظره گفت: اول اگر آزادی رسانه نداشته باشید هیچ کشوری نمی‌تواند با برخورد پلیسی جلوی فساد را بگیرد. دوم قوه قضاییه مستقل باشد،سوم انتخابات آزاد که نماینده مجلس آن برای صلاحیت گرفتن مدیون کسی نباشد که بترسد وارد مسئله فساد شود. چهارم عدم دخالت نیروهای نظامی در مسائل اقتصادی است.مهندس موسوی بهترین گزینه ریاست جمهوری برای این شرایط کشور بود.

 

حملات تند زاکانی به اصلاح‌طلبان

مصطفی تاج‌زاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند.

به گزارش خبرآنلاین، در ابتدای این مناظره که سومین مناظره این دو فعال سیاسی است علی رضا زاکانی با اشاره به دو مناظره گذشته، اظهار کرد: مناظره امروز با توجه به موضوعات انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی است.

وی ادامه داد: آمریکا امروز امید به جریان هایی در داخل بسته که من به آن ها مافیا می گویم . کسانی که دستاوردهای امام عزیز را به باد می دهند.

زاکانی گفت: چرا با تاج‌زاده مناظره کردم چون احساس کردم نمایندگی از این جریان را عهده دارد. به ذهنم رسید وقتی این جریان واکاوی شود برای همه شفافیت ایجاد می شود.

زاکانی گفت: در مناظره اول تکیه او بر نتایج کمیته شورای عالی امنیت ملی بود که من اثبات کردم نتایج آن کمیته اشتباه بود؛ عرض کردم در سال۷۸ ظلمی به همه دانشجوها و مردم شد و علتش این بود که قتل های زنجیره ای پنهان بماند.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد:در مناظره دوم عرض کردم پروژه ۸۸ یک پروژه ده ساله است و نقش تاج‌زاده محوری است. همانجا عرض کردم “جان مک‌کین” سناتور امریکایی در سال ۸۴ اعلام کرد ایران در مسیر انقلاب رنگی قرار گرفت و رنگ آینده آن ها سبز خواهد بود.

وی ادامه داد: آنچه در سال ۸۸ اتفاق افتاد مشکلی بود که از زیاده خواهی، قدرت پرستی و عدم تمکین به قانون ایجاد شد . فتنه سال ۸۸ یک فتنه امریکایی بود که همه امید غرب به این بود که پرونده ایران اسلامی را این فتنه تمام کند. آن فتنه آسیب های اقتصادی اجتماعی فرهنگی اخلاقی اقتصادی را به ما تحمیل کرد.

زاکانی گفت: سوال اصلی من در این مناظره از تاج‌زاده این است که چه شده از اول انقلاب هر وقت آمریکا دچار مشکل می شود شما در داخل فعال می شوید ؟ در ادامه مسیر نفوذ، کاملا مشخص است ؛ بیشترین دوستان تاج‌زاده در غرب و آمریکا هستند.

زاکانی در ادامه گفت: در پایان جنگ تاج‌زاده و دوستانشان هاشمی ، خاتمی و موسوی مسیری را رفتند که امام(ره) تعبیر به جام زهر کردند. بعد از آن شما مسیر جدیدی می بینید به معنای پایان جنگ سخت و شروع جنگ نرم.حلقه کیان، مرکز تحقیقات استراتژیک در مسیر تخریب های آنان در جنگ نرم بود و بعد از آن الگوی غلط اقتصادی دولت هاشمی بود.

زاکانی با اشاره به هزینه ای که دولت هاشمی رفسنجانی برای خرید وسایل ضد شورش داد گفت:اگر هوشیاری مقام معظم رهبری نبود، ایران وارد جنگ ناخواسته‌ای می شد.

زاکانی با اشاره به تصمیمات مجلس ششم گفت: مسیر ادامه پیدا می کند هاشمی و روحانی و مهاجرانی و سایرین که همه دوستان تاج‌زاده هستند تلاش کردند قانون اساسی را عوض کنند و استدلال جدید ایجاد کنند که رهبری جلوی آنان ایستادند.

وی همچنین به انتخابات دوم خرداد ۷۶ پرداخت و گفت: فلاحیان می‌گفت نتایج انتخابات سال ۷۶ را ابطال کنیم، رهبری نگذاشتند.

زاکانی گفت: از ۷۷ به بعد جنگ تمام عیار روانی ایجاد کردند، ارتزاق مشوش کنندگان از جریان تاج‌زاده و دوستانش بود. بعد از آن شاهد توسعه فساد فراگیر در دولت خاتمی بودیم و قضایایی مثل استات اویل و کرسنت شکل گرفت.

وی افزود: جریانی در کشور از ابتدای انقلاب تا به حال در مسیر اجرای قانون اساسی اخلال ایجاد می کند و به نظر من تاج‌زاده از افراد کلیدی این ماجراست.

این فعال سیاسی در ادامه به طرح موضوعاتی چون فساد اقتصادی در دولت اصلاحات، و تلاش مجلس ششم برای ارتباط با آمریکا پرداخت.

زاکانی همچنین خاطر نشان کرد: شکاف بین ملت و ایجاد فتنه سال ۸۸ در ادامه شکاف بین ملت و حاکمیت ایجاد شد.بعد از آن دوستان تاج‌زاده درخواست تحریم مردم ایران را در خارج از کشور مطرح کردند.سفیر آمریکا در بحرین اعلام کرد که پول و امکانات به این جریان می دهد. ما در سال ۸۹ قطعنامه ۱۵۲۹ را کمتر از یک سال و اندی پس از فتنه ۸۸ داشتیم.سپس جنگ های نیابتی در منطقه شروع شد، توصیه می کردند به بشار اسد راه را باز کند و با آن ها کنار بیاید.

زاکانی در ادامه گفت :آمریکا هفت هزار میلیارد دلار در سوریه هزینه کرد . با این حال تاج‌زاده و دوستانش طرف آمریکا را گرفتند.

وی سپس به مباحثی نظیر نفوذی های هسته ای و محیط زیستی پرداخت و گفت که در این مباحث انگشت اتهام به سمت دولت روحانی و دوستان تاج‌زاده است.

زاکانی اظهار کرد: مسیری که تاج‌زاده و دوستانش در اقتصاد دنبال می‌کنند تغیر مولفه های اقتصادی است. به جای اینکه مشکل اقتصادی مردم حل شود نوکیسه ها هستند که ثروت های باد آورده دارند و اسپانسر این جریان هستند.با این موضوع وارد خصوصی سازی شدند که بزرگ ترین جنایت در جمهوری اسلامی خصوصی سازی و به تاراج بردن اموال است.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: دوستان آقای تاج‌زاده از این جنس هستند. عمده چهره های شاخص کابینه موسوی در کابینه روحانی هستند. به جز شعار، وزارت اطلاعات امنیتی نیست ، سایر وزارت خانه ها دست امنیتی ها است.مافیای پنهان مانع اقتصاد و معیشت مردم هستند.

این چهره اصولگرا در ادامه اظهارکرد که زمانیکه تاج‌زاده صحبت از انتخابات آزاد می‌کند، محصولش آقای نجفی است یا شخص دیگری ؟

زاکانی در دور دوم نوبت سخنرانی خود دلایلی برای رد اظهارات تاجزاده درباره وقایع کوی دانشگاه ارائه کرد.

این فعال سیاسی درباره ماجرای قتل های زنجیره‌ای گفت: آقای موسوی رفیق جینگ بنده است؟ راجب آقای موسوی صحبت کنید. من آقای سعید امامی را محکوم می کنم. تمام شد آقای تاجزاده!

وی با اشاره به اظهارات تاجزاده درباره جام زهر گفت: شش دلیل دارد پایان جنگ، عمده این دلایل توسط هاشمی، موسوی، نبوی و خاتمی گفته شد. آقای ولایتی بعد از قبول قطعنامه رفت مذاکره کرد.

وی درباره انتخابات ۸۸ خاطرنشان کرد: هرچه می گویید با سند بگویید ، امروز ماجرا تمام می شود به نظرم راجب انتخابات آزاد دیگر صحبت نکنید. نتیجه انتخابات آزاد شما می شود آقای نجفی.

این فعال سیاسی گفت: برای چه مسیری را رفتید که مردم هشت ماه در آتش فتنه سوختند و مردم کشته شدند. بگویید چرا گفتید تقلب ؟ چرا از قانون تمکین نکردید؟

زاکانی در دور سوم نوبت سخنرانی خود گفت: سردار نظری آماده است با شما مناظره کند. کاری ندارد که، شما با او مناظره کنید. احمد باطبی رفیق من است یا شما؟ الان کجاست، آمریکا. یونسی رفیق شماست یا ما؟ آقای دری نجف آبادی در خاطراتش می گوید معاون امنیت عضو ستاد آقاد خاتمی بوده است. من دارم اسم می آورم، بروید از خودشان بپرسید.

وی گفت: من نمی دانم حرف های رضا خاتمی را باور کنیم یا محمد خاتمی که گفته تقلب نشده است. مجید انصاری اعلام کرد تقلب نشده است. محمدرضا خاتمی خیلی هنر دارد مشکلش را با برادرش که می گوید تقلب نشده است حل کند.

تاجزاده دستش را دراز کرده به سمت زاکانی که حاضرید یک کمیته حقیقت باب برای انتخابات ۸۸ تشکیل بدهیم؟!

زاکانی با تاخیر گفت حاضریم کمیته ای تشکیل دهیم برای چهل سال انقلاب…
تاج‌زاده با خنده پاسخ داد: سنگ بزرگ علامت نزدن است!

زاکانی هم گفت: چرا میلرزی؟! ترسیدی ؟!

در ادامه مناظره تاج زاده در واکنش به اشارات چندباره زاکانی به ماجرای محمدعلی نجفی با انتقاد از رویه انتخاباتی اصلاح طلبان که به گفته وی بر اساس آن اعلام شد زندان رفته‌ها کاندیدا نشوند، گفت: نتیجه اش شد شورای شهر تهران. بعد در جلساتشان سه نفر به عنوان کاندیدای شهرداری تهران معرفی شدند، نجفی، صفایی فراهانی و مرعشی . همان اول صفایی فراهانی و مرعشی را کنار گذاشتیم، گفتیم زندان رفتند . گفتیم نجفی را انتخاب کنیم که در دولت هم بوده است و هم دهن کجی نکرده ایم و هم کار را پیش ببریم.

وی افزود:تنها کسی که اعتراض داشت آقای کرباسچی بود، نه اینکه دلیل خاصی بگوید می گفت صلاح نمی دانم . در ادامه هم آقای نجفی خطایی کرد و آن داستان ایجاد شد.

زاکانی گفت: من درباره حجاب حرف نزدم ها، درباره قاتل جانی حرف زدم که پنج گلوله به زنش زده است.

این فعال سیاسی ادامه داد: من معترض هستم چون اگر قرار بود با فساد مبارزه شود بساط همه شما برچیده می‌شد. ما به قوه قضاییه معترض هستیم.

زاکانی گفت: ببینید به چه کسانی رای دادند. نجفی را می گویند نگذارید می گذارید و او با پنج گلوله زنش را می کشد. خانومش ناراحت بوده و می خواسته بگوید نگذاشتند. هزار و یک تهمت به خانومش می زنید ، خجالت بکشید.

وی ادامه داد: برخی از اصولگرایان الان پیش شما هستند، بنده معتقد هستم جریان انقلابی اگر فساد کرد دوبرابر باید جریمه اش راببیند. ایران مال را شما پیگیری کردید یا من؟

این فعال سیاسی گفت: بورسیه ها از سه هزار نفری که نجفی گفت رسید به ۱۶ نفر که آن ۱۶ نفر هم به تخلفشان رسیدگی شد.

زاکانی در ادامه گفت: شما مقابل ۱۳ میلیون رای مردم تمکین نمی کنید ما در مقابل ۳ هزار تا تمکین کردیم. شما جریان دانشجویی و مردمی را عنصر چندم حساب می کنید؟ اقای حجاریان گفتند دانشجو مصرف کننده است حداکثر تولید کننده.

وی اظهار کرد: شورای نگهیان اشتباه می‌کند، باید با هر فاسدی برخورد کند. هرکسی فساد اخلاقی و امنیتی داشت را رد کند. هرکسی فساد سیاسی داشت و قانون شکن بود، فساد اخلاقی و مالی بود را رد کند. ما نسبت به شورای نگهبان انتقاد داریم که نظارت نمی شود.

زاکانی گفت: انتخابات آزاد می شود شوراها، دیگر لازم نیست کسی برای کسی خانوم بفرستد ، خودشان برای خودشان خانوم می فرستند، مثل شورای بابل . من معتقد هستم شما راجب انتخابات آزاد هم صحبت کنید.

وی به تاجزاده گفت: رهبری رهبری کنید بزرگ نمی شوید، همه دنیا جلوی رهبری خم می شوند. رهبری دو نوع انتصاب دارد. رهبری معظم از تحقیق و تفحص دفاع کردند. شجاع پوریان و جبارزاده و دوستانشان صحن را روی سرشان گذاشتند تا ما خطاهای قوه قضاییه را در صحن نخوانیم.

وی ادامه داد: پیشنهادهای شما بن سلمانی است. اگر دوست دارید ایران گاو شیرده باشد ما دوست نداریم، سه هزار تا شهید دادیم ایران گاو شیرده نباشد. من می گویم انصاف داشته باشید خجالت بکشید از پدر و مادر این شهدا.

بعد از صحبت‌های زاکانی در مورد انتخابات آزاد و مثال زدن انتخابات شوراها، فخری محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاجزاده به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد

زاکانی در ادامه مناظره در پاسخ به اظهارات تاج زاده که از کاسبان تحریم حرف زده بود، گفت: ما هر زمان که انتخابات برگزار شد تبریک گفتیم. به آقای خاتمی هم تبریک گفتیم. این صحبت‌ها را از کجا می‌آورید. از پاکدستی آقای خاتمی می‌گویید. پس کرسنت در زمان چه کسی رخ داد، توتال کی اتفاق افتاد؟ شماها کاسب تحریم هستید. درباره انتخابات افغانستان و عراق می‌گویید آنها براساس قانون اساسی عمل می‌کنند.

وی گفت: مشکل کشور این است که اینها و دوستانشان نمی‌گذارند که قانون اساسی اجرا شود. دوستان شما نمی‌خواستند قانون اساسی را تغییر دهند. با ۶ طرح ملی شما می‌توانید کشور را آباد کنید و دیگر به پول نفت نیازی نیست.

زاکانی در پاسخ به اظهارات تاج زاده درباره مذاکره با آمریکا گفت: شما مذاکره بلد نیستید. مذاکره درست را انجام نمی‌دهید. غیر از اینها که گفتید چهار مذاکره چند مذاکره دیگر هم بود مانند پرونده جیسون رضاییان که ۱۴ نفر به ازای ۷ نفر آزاد می‌شدند و یک میلیارد و هفتصد و پنجاه هزار دلار وارد کشور شد. نقد وارد کشور شد و بانک سپه از تحریم خارج شد.شما دیپلماسی ندارید و مذاکره بلد نیستید. ۱۶ هزار هزار میلیارد تومان سرنوشتی کشور است. این دولت حال کار ندارد و ملت را متهم می‌کند.

وی گفت: مذاکره کار کارشناسان است. در برجام هم کارشناسان گفتند که مذاکره درست نیست و تیم دارد امتیاز می‌دهد. برجام تنها مذاکره‌ای است که متن مذاکره ندارد. فقط می‌گویند یک مدادنوشت دارد. آقای تاجزاده پایتان را از روی گلوی مردم بردارید، اجازه دهید که مردم نفس بکشند.

زاکانی در ادامه مناظره در پاسخ به این سوال که «به نظر شما اولویت مردم در حال حاضر ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای و کوی دانشگاه و انتخابات ۸۸ است؟ به عنوان فردی که در این مناظره شرکت کردید به واقع چه نتیجه‌ای قرار است از این‌مباحث برای مردم حاصل شود؟آیا این مباحث در آینده سیاسی ایران موثر خواهد بود یا قرار است اثرگذاری‌ای داشته باشد؟»، گفت: اصلاح‌طلبان باید باشند اما باید با مردم صادق باشند. جریان‌های سیاسی باید با مردم صادق باشند، بحث نداشتن صداقت است، وگرنه نه جریانی را می‌شود حذف کرد و نه به صلاح کشور است که جریانی حذف شود. شعارهایی اگر می‌دهند، وعده‌هایی که می‌دهند و عمل که می‌کنند اینها باید هم‌راستا باشد. باید پاسخگو باشند. نه اینکه دائما طلبکار باشند. خب این زشت است که اینگونه با مردم برخورد کنیم.

وی گفت: اولویت کشور قتل‌های زنجیره‌ای، کوی دانشگاه و اتفاقات ۸۸ هم هست و هم نیست. من می‌گویم این زشت است و خلاف صداقت است. در کشور باید جریان‌های مختلف باشند و به اعتقاد من جریانی که بر اساس خاستگاه انقلاب می‌خواهد رفتار کند و نه بر اساس منفعت‌طلبی در کشور دارد تشکیل می‌شود. به اعتقاد من مردم کم‌کم به سمت این جریان می‌روند و پرونده کسانی که سیاست‌بازی برایشان اولویت دارد بسته خواهد شد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی