با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

پروانه سلحشوری: در موضوع فعلی مواجهه با حجاب، جامعه را ملتهب‌تر نکنیم

در حال حاضر جامعه ما جامعه‌ای نرمال نیست و من نام جامعه ملتهب را بر آن گذاشته‌ام؛ حالا در شرایط التهاب می‌بینیم عده‌ای به عناوین مختلف کارهایی می‌کنند که این التهاب چند برابر شود. آن وقت چطور می‌شود این وضع را کنترل کرد؟ شدت خشونت هر روز در حال افزایش است و باید از این وضع ترسید

اصلاحات نیوز؛ ده روز قبل بود که محمدمهدی حاج‌محمدی، سرپرست دادسرای ارشاد تهران، از شهروندان خواست که به محض مشاهده هر گونه «کشف حجاب در خودرو»، «کشف حجاب یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط رقص در اماکنی همچون سفره‌خانه، کافه، رستوران، مراکز خرید، باغ‌تالار و…»، «برگزاری پارتی‌های شبانه یا خانه‌های فساد و فحشا»، «انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و…» موضوع را پس از جمع‌آوری مستندات لازم با ذکر کامل مشخصات محل و زمان وقوع جرم به شماره تماس اعلامی این دادسرا اعلام کنند. اعلام شماره تماس عاملی بود تا موضوع حجاب به فاز جدیدی وارد شود و پیش از این اگر فقط گشت ارشاد امکان رصد این موضوع را داشت، حالا مردم هم وارد این میدان شوند.

 

پس از آن و در همین هفته اخیر هم برخوردهای مردم با یکدیگر بر سر این موضوع افزایش چشمگیری پیدا کرد؛ نخستین موضوع راننده اسنپی بود که دختری را در بزرگراهی در تهران به دلیل کشف حجاب پیاده کرد و برخورد پرسروصدای دیگر هم مربوط به شهر خمام در استان گیلان بود که درگیری بین آمر معروف و چند نفر باعث تنش شد.

 

تنشی که به گفته بسیاری از جامعه‌شناسان و تحلیلگران در فضای فعلی نگران‌کننده است و باید هر چه زودتر تدبیری برای آن اندیشید. چنانکه طیبه سیاوشی از اعضای کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگویی با عصر ایران گفته که «ورود پیش‌بینی‌نشده، غیراصولی و کارشناسی‌نشده جمعیتی که به‌زعم آنها مردم هستند و گاهی هم مردم نیستند، به مسأله حجاب درست نیست و این خودش تقابل را زیاد می‌کند؛ ضمن این‌که این افراد که قرار است گزارش ارایه دهند، مورد اعتماد کدام دستگاه هستند؟»

 

مواردی که هنوز مشخص نیست و پروانه سلحشوری دیگر عضو کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با «شهروند» هم بر آن تأکید کرده و می‌گوید که «ما در کمیسیون فرهنگی دو طیف اصلاح‌‌طلب و اصولگرا داریم که از نظر تعداد با یکدیگر مساوی هستیم. این در حالی است که بسیاری از همکاران در کمیسیون بشدت با برخوردهایی از این دست موافق هستند و من به همین خاطر هفته پیش و قبل از آنکه شاهد برخورد در گیلان باشیم، در کمیسیون تذکر دادم که این فضا بشدت به ضرر وضع فعلی است.»

 

او می‌گوید برخوردهایی از این دست عامل ایجاد فضایی دوقطبی خواهد شد؛ فضایی که در حال حاضر در وضع خطرناک قرار دارد. «در حال حاضر جامعه ما جامعه‌ای نرمال نیست و من نام جامعه ملتهب را بر آن گذاشته‌ام؛ حالا در شرایط التهاب می‌بینیم عده‌ای به عناوین مختلف کارهایی می‌کنند که این التهاب چند برابر شود. آن وقت چطور می‌شود این وضع را کنترل کرد؟ شدت خشونت هر روز در حال افزایش است و باید از این وضع ترسید.»

 

به گفته سلحشوری پیش از این با گزینه‌ای به نام گشت ارشاد مواجه بودیم که هر چند درعمل نتوانست نتیجه درستی به دست بدهد اما درنهایت تعریف مشخصی داشت؛ اما در حال حاضر می‌بینیم هر کس می‌تواند آمر به معروف شود و چطور چنین چیزی ممکن است؟ «اگر پیش از این حس عمومی عده‌ای به بحث حجاب عدم علاقه بود، در حال حاضر شاهدیم که این حس در حال تبدیل‌شدن به گریز است. پیش از این در مواجهه گشت ارشاد هم دیدیم که این‌طور جواب نمی‌دهد و در عین حال هنوز جایگزین درستی برای آن تعیین نشده است.» به گفته او باید هر چه زودتر تلاش شود تا راهی برای برون‌رفت از این چالش به وجود بیاید تا شاید بتوان مقابل بی‌نظمی‌ها و خشونت‌های فعلی را گرفت. باید به این نتیجه برسیم که چنین برخوردهایی جواب نمی‌دهد و فقط باعث می‌شود حال مردم هر روز بدتر از روزهای قبل شود.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی