با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

سفر شینزو آبه را شکست خورده نپنداریم

اصلاحات نیوز؛ از ظواهر چنین بر می‌آید که سفر شینزو آبه به تهران با موفقیت توام نبوده و ایران قاطعانه هر گونه کار با دولت ترامپ از مسیر ژاپن یا هر مسیر دیگری را رد کرده است. حملاتی که ساعاتی قبل از ملاقات آبه با رهبر انقلاب علیه دو نفت‌کش در نزدیکی تنگه هرمز صورت گرفت نیز باید تصور شکست ماموریت آبه را تقویت کرده باشد. لذا، بزرگترین سوالی که اکنون با آن مواجه ایم این است آیا آبه دست خالی تهران را ترک کرده و باید ماموریت او را تماما شکست خورده و خاتمه یافته تصور کنیم.

 

 آبه و سخنگویان او نه در تهران و نه بعد از بازگشت به توکیو سخنی که حاکی از درستی چنین تصوری باشد بر زبان نیاوره اند. بلکه به عکس از آنها سخنانی عمدتا مثبت نقل شده است. سخنگوی وزارت خارجه ژاپن دیدار آبه با رهبر ایران را “گرم و صمیمی” توصیف کرده و از آبه نقل کرده که اگر چه “کاهش تنش با مشکلات فراوانی مواجه است، اما همچنان تلاشم را ادامه خواهم داد.” این سخنان را صرفنظر از اینکه تنها سخنانی دیپلماتیک به حساب بیاوریم یا خیر، لازم است که همچنان آن را مبنای کار قرار دهیم.

 

سفر آبه به تهران اگر چه تحت شرایطی متفاوت می‌توانست در تعقیب هدفی میانجیگرانه باشد، اما عملا به سفری با هدف حقیقت‌یابی تبدیل شد. او امکان یافت در ملاقات با عالی‌ترین مقامات نظام، بطور مستقیم و بی‌واسطه از نظرات و طرز تلقی آنها و آمادگی نظام سیاسی ایران برای نوعی معامله برای رفع بحران جاری مطلع شود و همزمان آنچه را که دست اول و بی‌واسطه و بدور از جنجال‌های سیاست داخلی آمریکا از ترامپ شنیده بود به اطلاع مقامات ایرانی برساند. او همچنین باید برای مخاطبان خود مشخص کرده باشد که سقف انتظارات آمریکا از ایران چیست. در چنین صورتی، تهران باید اکنون در موقعیت بسیار بهتری برای ارزیابی وضعیت و حرکت در جهت اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز قرار گرفته باشد.

 

 آبه با توجه به مذاکراتش با رهبران ایران و آمریکا باید دریافته باشد که آیا اراده لازم در طرفین برای فرصت دادن به دیپلماسی و اولویت قائل شدن برای تلاشهای معطوف به حل صلح‌آمیز مناقشه وجود دارد یا خیر. این‌ها خود دستاوردهای مهمی است که می‌تواند سنگ بنای هر اقدام احتمالی در آینده باشد. در چنین شرایطی، عمل یا بی‌عملی ژاپن در روزهای آینده مشخص خواهد کرد که آیا مقامات آن کشور برداشت مثتبی که حاکی از وجود زمینه برای ادامه تلاش باشد، یافته اند یا خیر.

 

 اگر اکنون یا در آینده مایل به کاهش تنش در منطقه باشیم و در این رابطه مساعی جمیله طرف سومی را مفید یا ضروری بیابیم، بی‌شک هیچ یک از داوطلبان میانجیگری را مناسب تر از ژاپن نخواهیم یافت. ژاپن اصالتا و واقعا خواستار جلوگیری از تنش و برخورد نظامی در خلیج فارس است. این کشور حدود ۸۰ درصد نفت خود را از این منطقه تامین می‌کند و اختلال در عرضه نفت ژاپن را بیش از هر کشور دیگری تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

آبه در جریان سفر ترامپ به توکیو خواستار “همکاری نزدیک” بین ژاپن و آمریکا برای “جلوگیری از تبدیل تنش موجود به برخورد نظامی با ایران” شده بود، در تهران بیش از هر چیز دیگر بر ضرورت کاهش تنش در منطقه و احتراز از برخوردی ناخواسته یا تصادفی تاکید کرد. ژاپن همچنین مایل نیست که بحران بزرگ دیگری که می‌تواند چندین ماه و حتی چند سال به طول انجامد، موجب به زیر کشیده شدن بحران کره شمالی از صدر دستور کار آمریکا و دیگر قدرتهای بزرگ شود. اگر چه برخی دیگر از کشورها نیز حقیقتا منافع مهمی در حفظ امنیت و ثبات منطقه دارند، اما هیچیک از آنها به اندازه آبه دارای روابط نزدیک و دوستانه با ترامپ نیستند. البته به رغم این روابط نزدیک، آبه در تهران کوشید تا تنها به عنوان یک پیام‌آور به نظر نیاید بلکه به سابقه دوستی ایران و ژاپن نیز پایبند بماند. بعلاوه، سفر آبه به تهران می‌تواند تحت شرایطی زمینه ساز سفر دیگر مقامات از دیگر کشورها به تهران و جلوگیری از هدف آمریکا که انزوای تهران است، باشد.

 

حملات به دو نفت‌کش که همزمان با حضور آبه در تهران رخ داد، عامل دیگری است که باید بیش از پیش ما را از وضعیت جاری در منطقه نگران و به ادامه مساعی جمیله ژاپن یا دیگران امیدوار نماید. اقدام عجولانه و بی‌معنی وزیر خارجه آمریکا دایر بر متهم کردن ایران در این قضیه که به نحوی بی‌پایه و بدون سند و مدرک انجام شد، و طرح موضوع در یک نشست شورای امنیت نشان داد که آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌ آن کشور تا کجا حاضر اند توطئه‌های خود علیه ایران را پی بگیرند. با توجه به عواقب چنین اتهاماتی و سوابق امر، از جمله رای مثبت روسیه و چین به قطنامه‌های تحریم ایران در شورای امنیت در گذشته، ایران بیش از پیش باید احتیاط پیشه کند.

آگهی