با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

ایران تا ده روز آینده از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ بهروز کمالوندی سازمان انرژی اتمی که در مجتمع آب سنگین خنداب اراک حضور یافته است در نشست خبری گفت:‌ درباره بحث تصمیماتی که شورای امنیت گرفته است، دو اقدام را سازمان انرژی اتمی برعهده گرفت. درباره اینکه به مرحله دوم ورود خواهیم کرد نمی‌دانیم و بستگی به اقدام طرف مقابل دارد.

 

کمالوندی در ادامه گفت: ما تولید را در نطنز افزایش دادیم. امروز شمارش معکوس شروع شده و از امروز به مدت ۱۰ روز ما از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهیم کرد و افزایش تولید بالا خواهد رفت و سرعت افزایش اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ بالا خواهد رفت. ما در زمینه آب سنگین به مصرف کننده تبدیل شده‌ایم که در یکی از موارد تا ۵۷ نوع بیماری را می‌توان تشخیص داد. ممکن است در سنوات آینده نیازی به صادر کردن آب سنگین نباشد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: اگرچه ما نمی‌خواهیم تعهداتی را که در گذشته داشته‌ایم و بازارهایی که پیدا کرده‌ایم را کنار بگذاریم، ممکن است با یک روندی، با رفتن به ۱۳۰ به بالاتر، مزیت‌های اقتصادی را کنار نگذاریم و آن را به عنوان مواد اولیه صادر نکنیم و با ارزش افزوده آن را صادر کنیم.

 

درباره مرحله دوم منتظر تصمیم مقامات هستیم

 

وی درباره مرحله دوم اقدام ایران برای کاهش تعهدات به برجام گفت: درباره مرحله دوم ما منتظر تصمیم مقامات هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها وقت باقی است. آنها در گذشته هم فرصت داشتند که یک سال صبر استراتژیک بود و دو ماه هم فرصت دادیم. اروپایی‌ها اظهار عجز کرده‌اند، اما این موضوع به وزارت خارجه مربوط هست. اگر دو اقدامی که در مرحله اول زمانبر بود و ما داشتیم در مرحله بعدی به ویژه برای رفتن بالاتر از ۳٫۶۷ نیاز به زمانی نخواهد بود. فکر نکنند که بعد از ۶۰ روز، بار دیگر فرصت ۶۰ روزه خواهند داشت. اقدامات ایران در راستای بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام است. درباره بند دیگری که در رابطه با مرحله دوم هست، امروز در خدمت متخصصین بودیم. آنچه دستور گرفته‌اند این است که هر دو رآکتور را با هم به پیش ببرند.

 

کمالوندی همچنین افزود: ما درباره افزایش ۳٫۶۷ هم سناریوهای مختلف را در نظر گرفته‌ایم. این می‌تواند از ۳٫۶۸ باشد تا شرایط دیگری. بر اساس نیازهای فنی سناریوهای مختلف در خدمت مسئوین نظام قرار گرفته و در انتهای ۶۰ روز اول تصمیم گرفته خواهد شد. با همین روندی که رو به جلو می‌رویم، ما فکر می‌کنیم در دو ماه و نیم آینده اگر بازار جدیدی برای عرضه تولیدات جانبی آنها نداشته باشیم، این (آب سنگین) می‌ تواند از ۱۳۰ تن عبور کند. در ذهن ترامپ این است که اگر کسی از ما آب سنگین نخرد به صورت خودکار کارخانه تعطیل می‌شود، در صورتی که اینطور نیست ما هم مصرف داخلی داریم و هم بازار داریم. ما تعهدی برای مازاد ۱۳۰ تن آب سنگین داریم و فقط باید آن را عرضه کنیم. اگر کسی خرید، ما می‌فروشیم، اگر کسی نخرید، بالاتر می‌رویم. طرف مقابل می‌گوید مازاد ۱۳۰ تن را به ما بدهید، ما می‌گویم اگر خواستیم می‌دهیم و اگر نخواستیم نمی‌دهیم.

 

آخرین وضعیت تاسیسات هسته‌ای فردو و نطنز

 

وی درباره تاسیسات هسته‌ای فردو نیز گفت: فردو فعلی با فردو سابق خیلی فرق دارد. تنها چیزی که نداریم، فقط غنی سازی است. ما الان در فردو مرکز خلا هم داریم. در نطنز واحد اختلاط هست، زیرساخت‌های لازم مونتاژ را برای غنی سازی هسته‌ای هم دیدید. در شرایط بسیار خوبی قرار داریم همه امکانات برای حرکت با شتاب را داریم و اگر محدودیت‌ها برداشته شود خواهیم دید که به سرعت برای پیشرفت و تامین رفاه کشور حرکت خواهیم کرد. با شرایطی که کشور به لحاظ صنعت هسته‌ای دارد، نوید این را می‌دهم که در زمینه‌های مختلف این صنعت پیشرفت‌هایی داشته باشیم.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از طرف متخصصان صنعت هسته‌ای گفت: همه گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و نخواهد گذاشت که این صنعت صدمه ببیند.

 

وی در خصوص اینکه آیا پس از بررسی اروپا که قرار است انجام شود، ایران تصمیم جدیدی خواهد داشت یا نه؟، گفت: درباره اقدام طرف مقابل ما منتظر هستیم که اقدامی انجام دهند، جلسه و نشست کفایت نمی‌کند. به محض اینکه آنها اقدام عملی انجام دهند، این امکان هست که تعهدات به شرایط قبلی برگردد. اگر من آن موقع عرض کردم ۴ برابر، الان دو برابر آن ۴ برابر قبلی (سرعت تولید اورانیوم غنی شده درصد پایین) است و در آینده هم نمی‌توان گفت چند برابر است.

 

تعهد برگشت نکردن به راکتور قبلی را بر اساس مرحله دوم کنار می‌گذاریم

 

کمالوندی افزود: راکتور دوم و مدت زمان مورد نیاز، نیاز به جلسه و ارائه است اما بدانید که با سرعت انجام خواهد شد. ما شنیدیم که از ۶ ماه تا یک سال و نیم است. مسئله اصلی کالندریا است. چون اجزای کالندریای قبلی را داریم می‌تواند سریعتر باشد. به هر حال هم طراحی قبلی رآکتور اراک مدنظر است و هم بازطراحی آن، و تعهدی را نمی‌پذیریم. ما تعهد برگشت نکردن به راکتور قبلی را بر اساس مرحله دوم کنار می‌گذاریم.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سناریوهای این سازمان برای افزایش غنی سازی اورانیوم نیز در توضیحاتی گفت:‌ یک سناریو این است که ۳٫۶۷ را برای نیازی مانند نیروگاه بوشهر تعریف می‌کنیم که می‌شود ۵ درصد یا اگر برای نیاز راکتور تحقیقاتی تهران تعریف می‌کنیم که می‌شود ۲۰ درصد. سناریوهای مختلف دیده شده است.

 

باید بین تعهدات طرف‌ها در برجام توازن وجود داشته باشد

 

کمالوندی در پاسخ به سوال تسنیم که اگر اروپا بخشی از تعهدات را انجام دهد آیا ایران هم تعلیق برخی تعهدات را به صورت نسبی متوقف خواهد کرد یا اینکه تعلیق کاهش تعهدات در ازای انجام کامل تعهدات طرف مقابل خواهد بود؟، گفت: ما باید بدانیم ارزش اقدامات طرف مقابل چقدر است. مسئول اصلی وزارت خارجه است، ضمن آنکه محل شورای امنیت ملی است. هیات نظارت بر برجام هم هست. تا الان ایران صبر کرده تا حجت به ویژه برای خارج از کشور تمام شود. هیچکس ایران را به خاطر اینکه برجام تعلیق می‌شود، مقصر نمی‌داند. باید بین تعهدات توازن وجود داشته باشد. تشخیص توازن نیاز به اطلاعات دارد. ما در سازمان انرژی اتمی ده‌ها گزینه و انتخاب را در اختیار گذاشته‌ایم. این آزمایش مهمی برای اروپا است. اروپا اگر تعلل کند، یعنی یا نمی‌خواهد به تعهدات خود عمل کند یا اینکه نمی‌تواند انجام دهد. پس اگر نمی‌توانید ما با یک موجود کم توان مواجه هستیم. اروپا هم بخاطر منافع خودش هم که شده حتما باید اقدامی انجام دهد و اگر انجام ندهد ما حتما اقدام خواهیم کرد.

 

می‌توانیم روی ۲۷۰ هزار سو حساب کنیم

 

وی درباره نوع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت:‌ آژانس نظارت سه گانه دارد که یکی پادمانی است، یک نظارت پروتکلی است. ایران این را بر اساس تصمیم مجلس به صورت داوطلبانه پذیرفته است. یک سری هم نظارت‌های برجامی است که تعدادشان زیاد نیست، مثل نظارت بر انتقال مواد. وقتی به سراغ کار با آژانس بیاییم، باید سمت نظارت‌های برجامی و پروتکلی برویم. نظارت پادمانی اجباری است اما پروتکلی اختیاری است. بنابراین نظارت پادمانی برای کشور هسته‌ای که ان‌پی‌تی را قبول دارد اجباری است.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: اگر به این سبک ادامه یابد عملا خروج از برجام اتفاق می‌افتد. ممکن است به تدریج با عدم اجرای تعهدات از طرف اروپایی و تعلیق تعهدات از این طرف این محبت بین زوج (دو طرف) پایان یابد. ما یک برنامه‌ای داشتیم که برای ۲۷۰ هزار سو بود که حدود یک و نیم برابر آنچه مقام معظم رهبری فرمودند است. آنچه که امروز در جیبمان داریم و می‌توانیم روی آن حساب کنیم ۲۷۰ هزار است که آن هم در برجام است و می‌تواند از آن هم فراتر باشد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی