با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

آقای وزیر: لطفا یک وعده غذای همکارانتان را کم کنید

اصلاحات نیوز؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو اخیرا گفته‌اند: ” علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.”

 

خوب است برایتان خاطره شب مناظره ۱۴ اردیبهشت را بیان کنم. در آن شب کولرهای استودیو خراب بود و دوستان شما همه از گرما کلافه شده بودند. اتفاقا تنها کسانی که به گرمای سالن اعتراض نداشتند من و همکارم آقای معتق بودیم. دلیل آن خیلی سخت نبود. فقط کافی بود نگاهی به اندام دوستان سد ساز و ما دو معلم محقق می‌انداختید تا متوجه شوید که احتمالا وعده‌های غذای ما یکسان نیست و در نتیجه آنها حتی توان تحمل شبی بهاری بدون کولر را نداشتند.

 

 بدون آنکه قصد جسارت داشته باشم، اگر نگویم طول، حداقل عرض بسیاری از مدیران و کارشناسان بلند پایه وزارت مطبوع شما تفاوت فاحشی با نُرم معمول جامعه دارد. به نظر من ریشه این تفاوت در تبعیض در دادن بودجه است. وقتی بودجه‌های نجومی ایران را در صدر سومین کشور سد ساز دنیا می نشاند، دیگر پولی برای سایر بخش‌ها مانند سلامت، آموزش، بهداست، محیط زیست، رفاه همگانی، حمل و نقل عمومی، ورزش، بیمه همگانی و تامین اجتماعی نمی‌ماند و در نتیجه همکاران شما از این منابع بهره بیشتری می‌برند.

 

 این همه سدی که شما ساختید فقط باعث شد که مردم شهرنشین ما مصرف گراتر شوند. شما با ساخت این سدها حق نسل‌های آینده را پایمال کردید تا الگوی مصرفی آمریکایی و ثروت اندوزی بخش‌های خاصی از جامعه را تقویت کنید. وقتی شرکت‌های سدساز آنقدر بزرگ می‌شوند که یک بانک خصوصی بزرگ راه می‌اندازند، چگونه می‌توان به صداقت همکارانتان در خدمت با سد سازی به مردم اعتماد کرد؟

 

 آیا کشوری که بخش عمده بودجه عمرانی خود را صرف سد سازی می‌کند تا با آب دزدی از حوضه های دیگر، آب و برق به شهرهای بزرگ برساند تا بازار زمین خواران و بساز بفروش‌ها گرم باشد، چگونه وزیر نیرویش می‌تواند مردم را به قناعت توصیه کند؟ شما چند درصد بودجه وزارت نیرو را صرف فرهنگ سازی، آموزش در مصرف بهینه و یا ایجاد زیر ساخت‌های صرفه جویی آب و برق کردید؟ بخش عمده هدف گذاری وزارتخانه تحت امر شما، تشویق مردم به مصرف گرایی است تا توجیهی بر ساخت سازه‌های عظیم سد و انتقال آب داشته باشید.

 

 جناب اردکانیان: امسال که سیل آمد، شما و دوستانتان خیلی خوشحال بودید، چون بهانه‌ای پیدا کردید تا بعد از سال‌ها شرمندگی از ویرانی شبکه هیدرولوژیک کشور، سیل را فرصتی برای توجیه سد سازی‌های بیشتر کنید. شما رودخانه‌ها را خشک می‌کنید، روستاها را خراب می‌کنید، قنات‌ها، زمین‌های کشاورزی و جنگل‌ها را نابود می‌کنید. وقتی مردم بومی کلنگ احداث سد لالی را از شما می‌گیرند، شما بر اجرای دکان-پروژه جدید در بیخ گوش رسواترین پروژه تاریخ سد سازی جهان، یعنی گتوند، اصرار می‌ورزید. سپس این راه را در لاسک ادامه میدهید تا سدی که زمانی قبل از انقلاب توسط خارجی‌ها پیشنهاد شده بود را حتما بسازید.

 

نتیجه فرمانفرمایی شما بر منابع آبی، ویرانی ساختار پایدار زیست در کشور، تغییر الگوی رفتار مردم شهر نشین و حاشیه نشین کردن مردمی است که شما حقابه آنها را در پشت سدها ذخیره میکنید تا آب آن یا تبخیر شود و یا محلی برای کسب درآمد برای وزارتخانه شما شود.

 

 شما کاری به دهها تا صدها هزار انسانی که در طول تاریخ از آب یک رودخانه به طور طبیعی و پایدار استفاده می کردند، ندارید. برای شما گرفتن بودجه بیشتر برای ساخت سد بیشتر اولویت دارد. شما دارید برای ساخت سدی مانند شفا رود ملت ایران را به خارجی‌ها مقروض می‌کنید. آیا می دانید اگر من به عنوان یک شهروند راضی به چنین کاری نباشم، شما باید در مقابل تاریخ و عدالت پاسخگو باشید؟

 

 یک نگاهی به همکارانتان بیاندازید و اگر توانستید یک وعده غذای آنها را کم کنید بعد بیایید برای مردم نسخه بپیچید. اگر توانستید بر اشتهای سد سازی غلبه کنید، آنوقت مردم شما را باور می‌کنند و از وعده‌های غذایشان می‌کاهند. لطفا شعار ندهید چون سیاست‌های توسعه‌ای شما در پیروی از الگوی توسعه آمریکایی نیمه اول قرن بیستم به نام سازندگی نتیجه‌ای جز مصرف گرایی، حیف و میل منابع، فساد و رانت گسترده و اختلاف طبقاتی ندارد. 

آگهی