با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

یک درخواست ام ار ای

به گزارش اصلاحات نیوز؛ دکتر بابک زمانی نوشت:

 

آقای “گیج”سرکارگر شاغل دریک کارگاه صنعتی یک روز عصر در أواسط قرن نوزدهم در یک انفجار در کارگاه از ناحیه سر تحت اصابت یک میله قرار گرفت میله از یکطرف پیشانی وارد و از سوی دیگر خارج شد اقای” گیج” تنها روی زانو افتاد .اما بلافاصله بلند شد .هوشیار بود و مشکلی إبراز نمیکرد .ضربه تنها اخلاق و رفتار او را تغییر داده بود “گیج دیگر گیج نبود ” ان سرکار گر مذهبی و متعصب تبدیل به یک ادم لاابالی شده بود!

از ان پس دنیا فهمید؛

لوب فرونتال (پیشانی ) جلویی ترین قسمت مغز، پشت استخوان پیشانی ، تنها مرکز اخلاق و رفتار و اراده است. اگر صدمه ببیند مثلا توموری در ان رشد کند یا بطور شایع تر لوب فرونتال بی دلیل شروع به تحلیل رفتن و کوچک شدن بکند ، مثل دمانس فرونتو تامپورال FTD که مهم ترین دمانس پس از الزایمر میباشد و در دهه ششم و هفتم بروز میکند ، بیمار ابتدا فلج یا حتی فراموشکار نمیشود تنها خلق و خوی او تغییر میکند . مثلا اداب اجتماعی را رعایت نمیکند ،تمایلات جنسی و غذائی در او رشد میکند .رفتار و اداب غذائی و جنسی رعایت نمیشوند و مهم تر از همه اینکه توان کنترل هیجانات و خواسته های خود را از دست میدهد . ملاحظه دیگران را نمیکند .عشق پیری ممکن است تظاهر ضایعه ای در لوب فرونتال باشد. عشقی که تنها یک ارزوست و یک رفتار بیمار گونه و در صورت توفیق هم چون توان کام گرفتن نیست و رفتار را نمیتوان کنترل کرد معمولا منجر به مشکلات جدیدی میشود .

 

ادمی آرام و اخلاقی ممکن است پرخاشجو و خشونت گرا بشود . انکه کنار اسانسور میماند تا همسر اول عبور کند شاید همسر دوم را به بهانه ای تا شکستن انگشت مضروب کند .
بعلاوه لوب فرونتال محل تعادل حرکات هم هست ممکن است بیمار حتی مهارت های فراگرفته خود در حرکات ظریف را هم فراموش کند که به ان اپراکسی میگویند . بطور خلاصه ممکن است خشونت بی سابقه او را به سمت اسلحه ببرد. ترمز بریده لوب فرونتال مانع از شلیک نشود . دوران سکوت قبل از هر حرکت به حداقل خود برسد و مهارت پایین امده شلیک ها را به سمت در و پیکر حواله کند ! و یکی از انها خواسته و ناخواسته به قلب بخورد .

 

بیماران مبتلا به ضایعات لوب فرونتال نسبت به وقایع بی تفاوت میشوند . درک و اراده لازم نه تنها برای ترس بلکه برای احساس ترحم و همدلی با دیگران به حداقل خود میرسد . ممکن است بعد از قتل ان هم قتل کسی که زمانی عزیز ش بوده احساس تألم چندانی نکند و به ارامی چای بنوشد یا در معرض بازداشت در اداره اگاهی هم که همه را از ترس به لرز می اندازد و میخکوب میکند طوری رفتار کند که گویی برای بازدید مدرسه ای امده است .

 

ممکن است اینها همه حدس و گمان کسی باشد که همه چیز را از زاویه طب میبیند . اما شواهد انقدر هست که این نسخه نویس مغز واعصاب را به این نتیجه برساند که در خواست کند در کنار تمام تحلیل ها و برداشت هایی که چون اقیانوس در جریان هستند (وممکن است نهایتایکی از انها صحیح هم باشد ) یک نفر لطف کند به جهات انسانی یک ام ار ای مغز برای دکتر نجفی درخواست کند و ان ام ار ای و خود ایشان را هم طبیبی که بیماران لوب فرونتال را به خوبی میشناسد معاینه کند . البته ممکن است تشخیص و چالش بسیار سختی باشد .

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی