با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

وزیر بهداشت: ایرانی‌ها دو برابر میانگین جهان نمک مصرف می‌کنند!

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۴۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود اطلاع ندارند، گفت: مانعی برای تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو وجود ندارد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ داشته‌ایم که ۳۱۳ هزار مرگ با بیماری غیرواگیر مرتبط بوده است و ۲۵ هزار مرگ به دلیل بیماری واگیر بوده است.

 

وی گفت: وقتی از چاله بیماری واگیردار در بیاییم به چاله بیماری غیر واگیر می افتیم؛ سکته قلبی، مغزی، نارسایی کلیه با فشار خون مرتبط هستند، بررسی ما نشان داد باید کنترل فشار خون را در اولویت قرار دهیم و بسیج ملی فشار خون در این راستا با کمک اکثر سازمان‌ها و بخش خصوصی شروع شد.

 

نمکی افزود: آگاهی عمومی در خصوص فشار خون باید افزایش یابد به دلیل اینکه ۴۰ درصد افراد از بیماری خود اطلاع ندارند و زمانی که بیماری گریبان آنها را می‌گیرد به پزشک مراجعه می‌کنند.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: این اولین بار است در دنیا که در این حجم‌ برای کنترل فشار خون اقدام می‌شود و امیدواریم فشار خون ۴۰ میلیون ایرانی را کنترل کنیم.

 

نمکی گفت: ۵۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون دارو نمی‌گیرند و ناقص درمان می‌شوند.

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: فشار خون بالا اگر به درستی کنترل شود فرد می‌تواند به راحتی به زندگی خود ادامه دهد. اصلاح شیوه زندگی افراد مبتلا به فشار خون اولویت ما است و باید مصرف نمک را محدود کنیم.

 

وی ادامه داد: مصرف متوسط نمک در جهان ۵ گرم است و ما ۱۱ گرم نمک مصرف می‌کنیم.

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: قسمتی از مشکلات به اثرات طرح تحول سلامت بر افزایش هزینه‌ها باز می‌گردد که ما در حال مدیریت کردن آن هستیم.

 

وی گفت: در طول دو سال هزینه های بیمه سلامت ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و ما به دنبال تمهیداتی برای مهار کردن هزینه خیزی هستیم. قسمتی از معوقات سازمان تأمین اجتماعی در خصوص خدماتی است که دانشگاه‌های علوم پزشکی داده اند و حتی مطالبات دو سال قبل را دریافت نکرده‌اند که ما از رئیس‌جمهور خواستیم در این زمینه وارد شود.

 

نمکی گفت: رئیس جمهور دستور داد با فروش قسمتی از سهام، وجه نقدی به وزارت بهداشت تزریق شود، با اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی در مواقعی به دنبال قطع خدمت‌رسانی بودند ما این اجازه را به آنها ندادیم و تمام بیمه شدگان در حال دریافت خدمات هستند؛ تا هفته آینده قسمت قابل توجهی از این بدهی‌ها پرداخت می‌شود. فقط در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۵۴۰ میلیارد تومان از تامین اجتماعی طلب داریم.

 

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص اظهارات نمایندگان مجلس برای تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو، گفت: من موافق تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو هستم.

 

وی تأکید کرد: موضوع تحقیق و تفحص از این سازمان مربوط به سال گذشته است و این بحث در کمیسیون‌های مربوطه رأی نیاورد اما من مانعی برای این کار نمی‌بینم.

 

وزیر بهداشت افزود: دوستان من در سازمان غذا و دارو در حال تلاش برای برطرف کردن مشکلات هستند.

 

وی افزود: صنعت داروسازی داخل نباید لگد مال شود و این مسئله به شرط رعایت کیفیت های لازم است.

 

وی افزود: توزیع نیروی عادلانه در مناطق کشور در حال انجام است به طوری‌که بر مبنای آمایش سرزمینی توزیع نیروی انسانی انجام می‌شود که با فارغ التحصیلی دانشجویان بومی نیاز مناطق کم برخوردار به پزشک برطرف و کمبودها در این مناطق رفع می‌شود.

 

نمکی ادامه داد: برای ماندگاری پزشک در مناطق کم برخوردار باید ایجاد انگیزه کنیم و ضریب پرداخت پزشک در مناطق محروم با تهران تفاوت دارد که منابع آن از ردیف منابع عمومی دولت انجام می‌شود تا به مردم فشاری وارد نشود و پیش بینی می‌کنم تا دوسال آینده کمبود پزشک برطرف شود.

 

نمکی گفت: استانداردسازی برای ویزیت پزشکان در سراسر کشور انجام و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

 

جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت افزود: با کمک مجلس ۶۰۰۰ متخصص در مناطق محروم توزیع و باید این افراد ۱۲ سال در این مناطق بمانند و این اقدامات بر اساس طرخ آیین نامه عدالت آموزشی است که مجلس آنرا پیشنهاد داده است و ما یک ضریب ترجیحی ویژه مناطق محروم و کم برخوردار اعمال می‌کنیم.

 

وی افزود: ما در نانوایی ها سعی داریم میزان نمک را در تهیه نان ها کاهش دهیم.

 

ماجرای تحریم پانسمان بیماران ای‌بی

 

نمکی ادامه داد: پانسمان بیماران ای بی بیش از یک سال است که توسط شرکت سوئدی ارائه نمی‌شود و ما از واسطه این پانسمان را تهیه و تأمین می‌کنیم و پیشنهاد می‌شود از یک برند انجمن ای بی استفاده نکند‌.

 

وی بیان کرد: امسال تعرفه بخش خصوصی بالاتر از دولتی است و با شیب ملایمی افزایش داشته است و ما از همکاران خواسته‌ایم که منتظر سوددهی نباشند و امسال سالی زیان‌ده نباید برای آنها باشد تا به مردم فشاری وارد نشود.

 

نمکی با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت قبلا به طور جدی دنبال نشده بود اما من قول دادم که تا پایان بهار این پروژه انجام شود، گفت: ۲۵ خردادماه امسال این طرح به وسیله رئیس جمهور افتتاح می‌شود و مردم ایران و اتباع خارجی صاحب پرونده الکترونیک می‌شوند.همچنین به دنبال این هستیم تا با یک کد ملی پرونده افراد مشخص شود.

 

وی افزود: فشار خون مزمن علت اصلی بیماری دیالیزی است که با برگزاری کمپبن فشار خون این مشکل برطرف می شود.

 

بازنگری قیمت خدمات آموزشی

 

وزیر بهداشت افزود: بازنگری در خصوص قیمت تمام شده خدمات آموزشی انجام شده است و دانشگاه‌ها از منابع عمومی هزینه پرداخت می‌کنند؛ در خصوص هزینه پرداختی دانشجویان بین‌الملل بازنگری صورت می‌گیرد.

 

نمکی گفت: کیفیت ارائه خدمت برای ما مهم است و در خصوص بحث زمان ارائه خدمات در مطب‌ها ورود نمی‌کنیم. در خصوص تبلیغات زیبایی ورود کرده‌ایم و به شکل مثلث بین وزارت بهداشت، انجمن علمی و نظام پزشکی دنبال می‌کنیم.

 

در ادامه حریرچی معاون وزیر بهداشت گفت: کنترل تبلیغات به سازمان نظام پزشکی داده شده است و هرگونه تبلیع دارو و خدمات پزشکی در فضای مجازی ممنوع است.

 

بیمارستان‌ها اجازه خرید کالای بی‌کیفیت ندارند

 

نمکی در ادامه با بیان اینکه تجهیزات پزشکی ما تقلبی نیست تاکید کرد: بیمارستان‌های ما اجازه خرید کالای غیر استاندارد را ندارند و اگر فروش و عرضه تجهیزات غیر استاندارد در مراکز درمانی اتفاق افتاده را به ما اعلام شود.

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: ما ادعا نداریم که وزارت بهداشت مدینه فاضله است و هیچ خطایی از چشم ما دور نمی‌ماند.

 

ماجرای بیماران قلبی در بیمارستان قلب تهران

 

وی در خصوص حادثه رخ داده در بیمارستان قلب تهران گفت: در بیمارستان قلب تهران چهار بیمار جراحی شده ما به هوش نیامدند و ما بلافاصله وارد عمل شدیم ک چهار مورد در ۴ عمل جراحی اتفاق افتاده است و وزارت بهداشت داروهای بیهوشی را به آزمایشگاه ارسال و داروها مشکلی نداشته‌اند.

 

وزیر بهداشت گفت: در این حادثه هیچ خطای پزشکی و انسانی اتفاق نیفتاده است.

 

نمکی افزود: در دولت تدبیر و امید سه درصد سهم سلامت از جی دی پی افزایش یافته و ما باید به دنبال کیفیت خدمات باشیم؛ بودجه دریافتی ما مشخص است و مشخص نیست چند درصد از بودجه محقق خواهد شد، قول می‌دهیم پرداخت از جیب بیمار افزایش پیدا نکند و داروهای بیماران خاص مشکلی نداشته باشند.

 

وزیر بهداشت گفت: داروها قبل از وارد بازار شدن تست‌ها را سپری می‌کنند و اگر کیفیت نداشته باشند وارد بازار نخواهند شد؛ از پزشکانی که بیماران را به دریافت داروی خارجی ترغیب می‌کنند گلایه داریم.

 

ارائه خدمات توانبخشی به بیماران اسکلتی

 

در ادامه جلسه قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیماران خاص تحت پوشش طرح تحول هستند و داروهای موثر بیماران در داخل کشور تولید می شود و نسل سوم داروها در ایران نیز تولید می‌شود.

 

وی افزود: داروی بیماران انعقاد خون و ام اس در داخل تولید می‌شود.

 

جان بابایی گفت: ما بیماران اسکلتی را شناسایی و بسته توانبخشی تدوین کرده‌ایم که این بسته در شورای عالی به تصویب می‌رسد.

 

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی