با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

نماینده مجلس: ۳۰ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در نیمه نخست سال ۹۷ حیف و میل شد /

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: حدود ۳۰میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال گذشته با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بدون اولویت دهی به کالاهای اساسی توزیع شد و به فضای رانتی دامن زد.

اصلاحات نیوز؛ سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر تشکیل بازار متشکل ارزی و انتخاب اعضای هیئت مدیره آن، گفت: به هر میزان که تقاضا برای ارز به بازار متشکل ارزی هدایت شود  عمق بیشتر پیدا می کند، لکن  فعلاً امکان رقابت را فراهم کرده اند تا در  فضایی رقابتی کشف قیمت ارز را فراهم  کنند و اگر منابع درآمدی ارزی دولت به این بازار هدایت شود می تواند به کاهش توزیع رانت در کشور کمک کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از مصوبه دولت برای تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در فروردین سال گذشته، افزود: از زمان اعلام تصمیم دولت برای تخصیص  ارز ۴٢٠٠ تومانی  با آن مخالفت کردیم  انتظار این بود که روندی از سوی دولت در پیش گرفته شود که به سمت حذف رانت ها حرکت کند، اما اعلام نرخ ارز ثابت ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به فضای رانتی دامن زد.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه مجلس از ابتدا به غیرکارشناسی بودن و توزیع رانت با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تاکید کرد، اما دولت روی اجرای این تصمیم خود اصرار ورزید و چند ماهی با هدر رفت حجم بالایی از منابع ارزی به این شکل سپری شده و فرصت های زیادی از کشور سلب شد.

در حال حاضر فرصت ها از دست رفته و حجم فراوانی از منابع کشور  حیف و میل شده و  دولت در حالی به تشکیل بازار متشکل ارزی تمایل کرده که کشور با چالش جدی در بحث ارزی  مواجه است

حسینی با بیان اینکه حدود ۳۰میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال گذشته با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی بدون اولویت دهی به کالاهای اساسی توزیع شد، تاکید کرد: پس از این تاریخ دولت به دلیل اعمال فشارها از سوی مجلس به سمت تشکیل بازار ثانویه ارز حرکت کرد و پس از یک سال به سمت تشکیل بازار متشکل ارزی می کند، در حالی که اواخر سال ٩۶ و نیز فروردین ٩٧سال گذشته کمیسیون اقتصادی مجلس لزوم تشکیل این بازار را مطرح کرده بود.

 

منابع تخصیص یافته ارز برای کالاهای اساسی به دست مصرف کننده نهایی نمی رسد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در حال حاضر منابع تخصیص یافته ارز برای کالاهای اساسی به دست مصرف کننده نهایی نمی رسد، تصریح کرد:  براساس موارد فوق الذکر  ناکارآمدی زیادی در تخصیص منابع ارزی کشور وجود دارد که دولت با از دست دادن فرصت ها به فکر جبران آن افتاد.

ادامه ی خواندن
۲ نظر

1 پاسخ

 1. ناشناس

  10 ژوئن 2019 در 12:58 ب.ظ

  ۴۰سال را حیف کردید با این جناح بازی ها

 2. رضا

  28 می 2019 در 10:42 ب.ظ

  خانم حسینی ، بابا چطورن؟ اون موقع که داشت از سفره انقلاب میخورد حیف و میل نبود؟ اینها هم رفقای بابا هستن با همون دست فرمون
  علی برکت الله

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی