با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

نرخ تولید اورانیوم غنی شده ایران از امروز ۴ برابر شد

در نشست سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام شد از امروز تولید مواد غنی شده ٣.۶٧ درصد ایران به ۴ برابر افزایش یافت.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ سخنگوی سازمان انرژی اتمی به نقل از مدیر سایت غنی‌سازی نطنز اعلام کرد که در پی مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی از امروز تولید مواد غنی شده ٣.۶٧ درصد ایران به ۴ برابر افزایش یافت.

 

این موضوع به معنای افزایش غنای مواد و یا افزایش تعداد ماشینهای سانتریفیوژ و یا تغییر نوع سانتریفیوژها نیست بلکه با همین وضعیت فعلی ظرفیت تولید(سرعت تولید) این مواد ٣.۶٧ چهار برابر خواهد شد. این موضوع به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام شده است.

 

کمال‌وندی همچنین در این نشست خبری تاکید کرد که دسترسی به « ۱۹۰هزار سو» برای ایران بسیار سهل و کاملا در دسترس است.

 

وی افزود: ظرفیت ۴ برابری امروز پیامی است به طرفهای مقابل. این ظرفیت با همین میزان سانتریفیوژ، قابل افزایش بیشتر هم هست. لذا دیری نخواهد بود که ما از سقف ٣� � کیلو مواد غنی شده ٣.۶٧ درصد عبور خواهیم کرد، پس بهتر است هرچه زودتر اقدامات لازم را طرفهای مقابل انجام بدهند.

 

منظور کمالوندی اقداماتی است که شورای عالی امنتی ملی ایران به طرفهای برجام اعلام کرد تا اقدامات ضدبرجامی دولت امریکا و تحریمهای ظالمانه این کشور را جبران کنند.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: ظرف چند هفته به سقف ٣� � کیلو خواهیم رسید. نیازهای فنی ما و دستورات مقامات بالا تعیین کننده خواهد بود که در گامهای بعدی چه اقداماتی خواهیم کرد. آقای صالحی قبلا گفتند که اگر بخواهیم ظرف ۴ روز ٢� درصد را تولید میکنیم، اما اینکه چه تصمیمی در ادامه گرفته شود و این ٢� درصد اینجا تولید شود یا در فردو، بستگی به تصمیمات مدیران در گام‌های بعدی دارد.

 

وی افزود: ما فعلا در چارچوب ضوابط پروتکلی و روابط پادمانی پیش می‌رویم. فعلا برنامه‌ای برای توفف اجرای پروتکل الحاقی نداریم، ممکن است در گامهای بعدی باشد و اگر در گامهای بعدی مسئولان تصمیم بگیرند که این پروتکل را اجرا نکنیم به آژانس اعلام خواهیم کرد.

 

ایران در پی اقدامات ضدبرجامی امریکا و عدم جبران خسارات ناشی از خروج امریکا از برجام توسط اروپا اعلام کرد که بخشی از تعهدات خود در برجام را با استفاده از حقوق برجامی خود در بندهای ٢۶ و ٣۶ و ٣٧ این توافقنامه کاهش میدهد.

 

عدم محدود سازی میزان ذخایر مواد غنی شده یکی از این اقدامات بود.

 

امروز جمعی از سردبیران و مدیران رسانه های ایران از مجتمع غنی سازی نطنز بازدید کرده و در جریان اخرین تحولات رخ داده در این مجتمع پس از مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی، قرار گرفتند.

/تسنیم

آگهی