با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

مقاله مشترک مقامات پیشین ایرانی- سعودی: زمان گفتگوی رهبران عربستان و ایران فرارسیده است

شهروندان دو کشور باید برای ما و جهان دراولویت باشند. ایران و عربستان مشترکا جمعیتی بالغ بر ۱۱۵ میلیون نفر دارند که حدود یک سوم آن زیر ۲۵ سال است. چه بخواهیم یا نخواهیم، آینده نسل جوان ما بهم پیوسته است.

اصلاحات نیوز؛  حسین موسویان و عبدالعزیز صغر* در یادداشتی در نیویورک تایمز نوشتند:

 ما بعنوان دو شهروند و کهنه سرباز سیاست خارجی دو کشورایران و عربستان این مقاله را می‌نویسیم، دوکشوری که اکثرآمریکایی‌ها درگیر جنگ معنوی فرض میکنند. درحقیقت بعد از چند دهه تقابل نیابتی و روابط منجمد بین دو کشور، معتقدیم زمان استقرار یک صلح پایدار درمنطقه فرارسیده است.

 هیچکدام از ما آرمانگرای ساده اندیش نیستیم. ما هر دو واقع‌گرایانی هستیم که به یکدیگر اعتماد نداریم و درسطح دولت‌هایمان نیز این بی‌اعتمادی متقابل وجود دارد. درعین حال ما شاهد عواقب مخرب بحرانهای جاری در منطقه مثل سوریه، یمن، لبنان، بحرین و عراق هستیم که کشورهایمان با هم در رقابت هستند. با وجودیکه ما هردو طرف مقابل را عامل این وضعیت می دانیم، اما هردو نیز توافق داریم که بحران های جاری درمنطقه پرهزینه و موجب بی اعتمادی مردم شده ضمن اینکه باعث به هدر رفتن غیر قابل محاسبه منابع و جان باختن بیشمار انسانهایی شده که باید صرف ساختن خاورمیانه می شد و نه نابودی آن.

 لذا زمان گفتگو حالاست زیرا که وضعیت بحرانهای تاریخی منطقه به نقطه ای رسیده که نیازمند و مستعد دیپلماسی است.

۱⃣ اول در عراق، دو کشورایران و عربستان سعودی دولت جدید در بغداد را درآغوش گرفته اند، دولتی که توسط یک رئیس جمهور و یک نخست وزیر عملگرا هدایت میشود و روابط خوبی با هردوکشور ما دارد. این یک گشایش مهمی است که باید از آن استفاده کرد.

۲⃣ دوم اینکه با کاهش خشونت و شکست داعش، جنگ در سوریه به مرحله پایان نزدیک می شود.هر دو کشور ما معتقدند که تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود.ما دعوت می کنیم که به اصل عدم مداخله احترام گذاشته شود و همه بپذیرند که این حق ملت سوریه است که باید در مورد آینده خود تصمیم بگیرد.

۳⃣ سوم در مورد یمن هرچند ما دو نفر در مورد علل و ریشه بحران با هم اختلاف نظر داریم اما توافق داریم که این بحران موجب بروز یک فاجعه انسانی شده و باید ظرف چند ماه آینده درچهارچوب روند سازمان ملل به آن خاتمه داد.

۴⃣ در لبنان نیز دولت جدید روی کار آمده و این ملت لبنان است که باید در مورد مسائل کشورشان تصمیم بگیرند. و نهایتا هم درمورد بحرین ما دو نفر طرفدار حفظ حاکمیت و تمامیت و دموکراسی و ثبات براساس تصمیم و رای مردم این کشور هستیم.

 نهایت اینکه با برقراری ثبات نسبی در این پنج کشوری که سالها درگیر ستیز و بیچارگی بوده می توان استقرار صلح پایدار در منطقه را آغاز کرد. با وجودیکه هریک از ما طرف مقابل را در مورد بی ثباتی در منطقه سرزنش می کنیم، اما باتوجه به ماه ها گفتگوهای دشوار، به این نتیجه رسیده ایم که شرایط برای گفتگوی مستقیم ازطریق کانالهای باز بین دو دولت و ملت فراهم است. لازم نیست برای شروع گفتگو، در مورد همه چیز از قبل توافق کرده باشیم. دشوارترین بخش کار همان برداشتن اولین قدم برای گفتگوی مستقیم است تا بتوان در برخی از موضوعات به توافق رسید.

 شهروندان دو کشور باید برای ما و جهان دراولویت باشند. ایران و عربستان مشترکا جمعیتی بالغ بر ۱۱۵ میلیون نفر دارند که حدود یک سوم آن زیر ۲۵ سال است. چه بخواهیم یا نخواهیم، آینده نسل جوان ما بهم پیوسته است.

 صلح پایدار درمنطقه ایجاب می کند که تهران و ریاض روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای حسنه داشته باشند. ایران و عربستان اختلافات مهمی دارند اما در موارد مهمی هم منافع مشترک دارند همچون امنیت انرژی، عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی و ثبات درخاورمیانه. ما امیدواریم که بجای گسترش اختلافات، رهبران دو کشورما بنای دوستی مشترک دوملت ایران و عربستان را پایه گذاری نمایند، دوملتی که ستون های مهم جهان اسلام هستند.
_____________________
* عبدالعزیر صغر رئیس مرکزمطالعات خلیج (فارس) کشور عربستان
* سید حسین موسویان سخنگوی پیشین هسته ای ایران و متخصص امور خاورمیانه دانشگاه پرینستون و سخنگوی پیشین هسته ای ایران.

  شلیک مستقیم به آیینه، قوچانی مقصر نیست
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی