با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

محمدعلی خطیبی: آمریکا سال آینده نمی‌تواند در خصوص فروش نفت به ایران فشار بیاورد

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک، گفت: اگر وزارت نفت سیاست‌های فروش نفت خود را بر مبنای معافیت‌های نفتی برنامه‌ریزی کرده باشد، طبیعتاً با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

اصلاحات نیوز؛ محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک، درباره وضعیت صادرات نفت ایران پس از تمدید نشدن معافیت‌های نفتی آمریکا به خبرنگار اقتصادی اعتمادآنلاین گفت: «وضعیت نفتی ایران پس از عدم تمدید معافیت‌ها به این بستگی دارد که وزارت نفت سیاست‌های نفتی خود را بر چه مبنایی تنظیم کرده باشد. اگر وزارت نفت سیاست‌های فروش نفت خود را بر مبنای معافیت‌های نفتی برنامه‌ریزی کرده باشد، طبیعتاً با مشکل روبه‌رو خواهد شد.»

 

نماینده پیشین ایران در اوپک در پاسخ به این سوال که «آیا به‌ غیراز این هشت کشور مقاصد صادراتی دیگری برای نفت داریم یا خیر» افزود: «در این خصوص اطلاعاتی ندارم. در واقع دراین‌باره مسئولان وزارت نفت مطلع هستند که به‌ جز این هشت کشور آیا برای صادرات نفت به کشورهای دیگر و یا دور زدن تحریم‌ها برنامه‌ریزی شده یا خیر؟»

 

خطیبی در خصوص راهکارهای موجود برای صادرات نفت گفت: «راهکارهای فروش نفت در زمان تحریم را نمی‌توان در رسانه‌ها اعلام کرد. راهکارهایی وجود دارد که بهتر است رسانه‌ای نشود، ولی می‌شود در این شرایط هم نفت را صادر کرد و تحریم‌ها را دور زد.»

 

این کارشناس حوزه نفت در پاسخ به این سوال که «آمریکا می‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند یا خیر» گفت: «امسال سال خاصی است، به‌نحوی‌که می‌گویند سونامی غیر اوپک انجام می‌شود و صادرات غیر اوپک بیش از دو میلیون بشکه افزایش پیدا می‌کند که عمده آن برای آمریکاست. در خصوص کاهش فروش نفت ایران آمریکا بیشترین فشار را می‌تواند در سال جاری به ایران وارد کند و سال آینده قادر نخواهد بود چنین فشاری به ایران بیاورد، چرا که آمریکا تنها یک‌ بار می‌تواند برای افزایش تولید نفت خود برنامه‌ریزی کند. امسال اوپک حدود ۸۰۰ هزار بشکه تولید نفت خود را کاهش داده، بر همین اساس امکان جایگزینی وجود دارد، اما در سال آینده امکان جایگزینی خیلی بعید است.»

 

او در ادامه در مورد پیش‌بینی قیمت نفت در روزهای آینده با توجه به عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران افزود: «اگر اوپک به تعهد کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خود پایبند بماند، یعنی روسیه و دیگر کشورها ۴۰۰ هزار بشکه و اعضای اوپک ۸۰۰ هزار بشکه نفت را تا آخر سال کاهش دهند، قطعاً قیمت نفت افزایش پیدا می‌کند؛ اما درصورتی‌که کشورهای عضو اوپک بر اساس سیاست‌های آمریکا از فرصت تحریم نفتی ایران استفاده کنند و تولید را کاهش ندهند تا جایگزین نفت ایران در بازارهای جهانی شوند، قیمت‌ها افزایش زیادی نخواهد داشت.»

 

خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک، در پایان تصریح کرد: «اگر اوپک و روسیه به تعهد کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای خود عمل کنند، به نظر می‌رسد قیمت نفت تا ۹۰ دلار هم افزایش پیدا کند. در نهایت آمریکا به خواسته خود در خصوص تحریم نفتی ایران نخواهد رسید، دلیل آن‌ هم این است که به مردم خود قول داده نفت ارزان به آنها می‌دهد که این مقوله با سیاست عدم تمدید نفتی ایران همخوانی ندارد و در تناقض است.»

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی