با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

ظریف: آمریکا به میز مذاکره دیگری نیاز ندارد

اصلاحات نیوز؛ وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد، در نشست مؤسسه «جامعه آسیا» از سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران و برجام انتقاد کرد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد امروز چهارشنبه با حضور در نشست مؤسسه «جامعه آسیا» اظهاراتی را در خصوص برجام، تحریم‌های آمریکا، تحولات منطقه و سایر مسائل دیپلماتیک مطرح کرد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص فشارهای دولت ترامپ بر ایران به‌منظور مذاکره مجدد در مورد برجام گفت: «ما در مذاکرات که نماینده آمریکا و نمایندگان پنج کشور دیگر در آن حضور داشتند، به توافق خوبی دست یافتیم. آمریکا خود میز مذاکره [برجام] را ترک کرده است. میز مذاکره هنوز پابرجاست. آمریکا به میز مذاکره دیگری نیاز ندارد.»

 

آمریکا از ایران می‌خواهد مانند یک کشور نرمال رفتار کند اما آیا یک کشور نرمال از معاهدات بین‌المللی که خود امضایشان کرده است خارج می‌شود؟ آمریکا نه تنها از برجام بلکه از معاهدات دیگری نیز خارج شده است. کدام کشور رفتار نرمالی ندارد؟ این سؤالی ایت که آنها باید پاسخ دهند.

 

آمریکا سیاست خطرناکی را در پیش گرفته است. آنها نه‌تنها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است بلکه  از دیگران نیز می‌خواهد که این قطعنامه را نقض کنند. شورای امنیت صراحتاً در قطعنامه خود می‌گوید که هدف این قطعنامه نرمال‌سازی روابط تجاری ایران است ولی آمریکا نه‌تنها خودش این قطعنامه را رعایت نمی‌کند بلکه از سایر کشورها نیز می‌خواهد که آن را رعایت نکنند. واشنگتن حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و به کشورها می‌گوید اگر قطعنامه شورای امنیت را رعایت کنید، مجازات خواهید شد.»

 

ظریف در این خصوص افزود: «من ۴۰ سال است که با سازمان ملل متحد سر و کار دارم و تا آنجا که می‌دانم این اولین بار است که یک عضو دائم شورای امنیت آشکارا از دیگر کشورها می‌خواهد قطعنامه شورای امنیت را نقض کنند و حتی آنها را تهدید به مجازات می‌کند. من فکر می‌کنم این ایران نیست که باید تصمیمی در این خصوص بگیرد، بلکه جامعه بین‌الملل باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد اجازه دهد این روند ادامه یابد یا اینکه می‌خواهد آن را متوقف کند.»

 

تحریم‌ها بر اقتصاد ما تأثیر می‌گذارند. این تحریم‌ها در واقع مردم عادی را هدف قرار داده‌اند. بیانیه‌های دولت آمریکا مبنی بر اینکه آمریکا صلاح مردم ایران را می‌خواهد قابل‌قبول نیست زیرا آنها [با تحریم‌های خود] مردم ایران را هدف قرار می‌دهند. تحریم‌ها به ما آسیب می‌رسانند اما سیاست‌های ما را تغییر نخواهند داد؛ هرگز چنین نخواهد شد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی