با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

فولادگر: ابهام در وصول درآمدهای دولت از اصفهان/ مقایسه ظرفیت زاینده‌رود و آبی که به دریا ریخت

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق گزارش معاونت نظارت مجلس بر اساس جداول بودجه‌ای دولت، بیش از ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای استان اصفهان درامد پیش بنی شده است و در سال جدید با رشد ۱۸ درصدی روبرو است که با شرایط روبرو وصول آن سخت خواهد بود.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ حمیدرضا فولادگر صبح امروز در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: طبق گزارش معاونت نظارت مجلس بر اساس جداول بودجه‌ای دولت، بیش از ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای استان اصفهان درامد پیش‌بینی شده است که این رقم در سال ۹۷ حدود ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و در سال جدید با رشد ۱۸ درصدی روبرو است که با شرایط روبرو وصول آن سخت خواهد بود.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: درامد اختصاصی در نظر گرفته شده استان اصفهان در سال ۹۸ میزان ۱۸۰ میلیارد تومان بوده که این میزان در سال ۹۷ رقم ۱۳۵ میلیارد تومان و به معنای ۳۶ درصد افزایش درآمد اختصاصی در سال جدید است.

 

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ تصریح کرد: طبق آمار دیوان محاسبات استان اصفهان جزو استان‌هایی است که در هشت ماه اول سال ۹۷ میزان وصولی درآمد آن کمتر از میانگین کل کشور بوده است بنابراین پیش‌بینی افزایش ۱۸ درصدی آمار درامد برای اصفهان وصول درآمد در سال جدید سخت خواهد بود.

 

وی تأکید کرد: در بخش اعتبارات هزینه‌ای برای اصفهان در بودجه سال ۹۷ در حدود ۸۰۰ میلیارد هزینه عمومی و درامد اختصاصی پیش‌بینی شده و این عدد در سال ۹۷ حدود ۶۲۴ میلیارد بوده، به این معنا که در سال جدید ۲۷ درصد پیش‌بینی افزایش هزینه‌ها شده است، لازم به ذکر است که بودجه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش ملی است و جزو اعتبارت هزینه‌ای نیست.

 

فولادگر با اشاره به تملک‌های دارایی و سرمایه‌ای اضافه کرد: در بخش عمرانی رقم ۳۸۶ میلیارد در سال ۹۸ پیش‌بینی شده که در سال ۹۷ این عدد ۳۸۳ میلیارد بوده و کمتر از ۱ درصد افزایش داشته است.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشی از محل مناطق محروم موجود در اصفهان سهمی به اعتبارات بخش عمرانی اضافه می‌شود، بخشی هم به عنوان تقاضا منطقه‌ای با نظر نمایندگان مجلس توزیع شد که به ازای هر نماینده مجلس ۱۰ میلیارد تومان است، جمع اعتبارت عمرانی که مستقیماً در بودجه هست، بودجه مناطق محروم و توازن منطقه‌ای و بودجه نمایندگان مجلس جمعاً مبلغی در حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است.

 

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ خاطرنشان کرد: در ۸ ماهه سال گذشته میزان تخصیص‌هایی که به استان اصفهان داده شده از اعتبارت استانی ۴۶ درصد استانی و ۵۵ درصد ملی محقق شده است، درآمد سرانه استانی اصفهان با ۱٫۵۸ میلیون تومان به ازای هر نفر در رتبه چهارم کشور قرار دارد، پیش از اصفهان هم استان تهران در کشور دارای رتبه اول با عدد ۴٫۴، بوشهر با ۲٫۲۲ عدد میلیون دوم و هرمزگان با عدد ۱٫۷ سوم است، با این حال اعتبارت استانی که به اصفهان داده می‌شود در بخش سرانه هزینه‌ای و جاری استان بیست و هشتم و در بخش عمرانی استان بیست و نهم است.

 

اصفهان برای توسعه نباید به اعتبارت دولتی متکی باشد

 

وی افزود: رتبه اصفهان در ضریب بازگشت درامدهای یک استان به خود استان رتبه ۳۰ در کشور است با این استدلال که اصفهان دارای درآمدهای ملی است، نتیجه این است که اصفهان برای توسعه استان نباید به اعتبارت دولتی متکی باشد به‌هرحال مدل و روش سازمان برنامه و بودجه بر اساس شاخص‌های موجود همین است.

 

فولادگر در خصوص طرح در دست اقدام مجلس برای کمک به مناطق سیل‌زده از منابع مختلف، تصریح کرد: با تدبیر مقام معظم رهبری پس از طی مراحل استفاده از ۵ درصد منابع بحران بودجه‌ای، سپس از طریق جابه‌جایی اعتبارات، استفاده از بودجه بیمه و بعد تسهیلات بانکی برای کمک به مناطق سیل‌زده، برای رفع کمبودها از صندوق توسعه ملی استفاده خواهد شد.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همچنین کاهش اعتبارت بودجه‌ای دستگاه‌ها حتی تا ۳۰ درصد برای استفاده از منابع بودجه‌ای دستگاه‌هایی که در جداول بودجه‌ای دیده‌شده، استفاده از اوراق مشارکت، جابه‌جایی اعتبارات، استفاده از محل صرفه‌جویی شرکت‌های دولتی و بانک‌ها تا ۱ درصد فروش اموال و تملیکی دولتی و… برای کمک به مناطق سیل‌زده پیش‌بینی و در قالب طرحی در مجلس آماده شده و منتظر دریافت مجوز رئیس‌جمهور از مقام معظم رهبری بود.

 

اگر پیش‌بینی می‌کردیم، سیل را می‌شد مهار کرد

 

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ با بیان اینکه بارش باران یک نعمت الهی و تفضل خداوند بود، گفت: نعمت‌های الهی قطعاً خیر هستند و شر آن‌ها به عملکرد انسان‌ها برمی‌گردد، در جریان وقع سیل در کشور اگر از قبل منابع طبیعی حفظ شده، حاشیه رودخانه‌ها از بین نرفته بود، پیش‌بینی طرح‌های آبخیزداری، آبخوان‌داری و زهکشی‌ها و سیل بندها صورت گرفته بود بسیاری از این بارش‌ها قابل مهار شدن بود.

 

وی در ادامه یادآور شد: با بیداری و تدبیر و عملکرد می‌توان خسارت‌های ناشی از سیل را کاهش داد، با پیش‌گیری‌ها، پیش‌بینی طرح‌های مربوطه، مدیریت حوادث غیرمترقبه و حضور به موقع در صحنه باعث کاهش تلفات انسانی سیل می‌شود که البته تلفات سیل در ایران نسبت به حجم عظیم سیل بی‌سابقه در ۵۰ سال اخیر در ایران آمار بالایی نبود اما می‌توانست از این هم کمتر باشد.

 

فولادگر اذعان داشت: از طرفی باید تهدید سیل به فرصت تبدیل شود، مثل مدیریت در فرصت بازسازی‌ها که عجولانه نباشد و از آن برای اشتغال‌زایی استفاده کرد و بازسازی زیرساخت‌ها، مسکن‌های مناطق سیل‌زده را فرصت رونق تولید دانست، حتی پیشنهاد شد که به جای پرداخت خسارت نقدی برای تهیه لوازم منزل تسهیلاتی برای تهیه کالا از صنایع داخلی داده شود، بنابراین مدیریت صحیح سیل منجر به حمایت از تولید ملی و صنایع و در بازسازی شهرک صنعتی و مسکن اشتغال آور خواهد شد و در عین حال برای آینده پیش‌بینی‌های لازم بعدی انجام می‌شود.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: در بحث آب استان اصفهان اگر منابع و مصارف به خوبی مدیریت شده بود، اگر طرح‌های انتقال آب که مطالعات کافی و لازم بر رویان انجام شده و بسیاری از مجوزهای لازم آن گرفته شده بود و به موقع اجرا می‌شد، مجبور به رها کردن آب نمی‌شدیم.

 

مقایسه ظرفیت زاینده‌رود و آبی که به دریا ریخت

 

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ اظهار کرد: فقط در دو هفته اول نوروز میزان آب رها شده سیل حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب بود، سد زاینده‌رود اگر پر باشد تمام ظرفیت آن یک میلیارد و ۴۰۰ است و این میزان آب رها شده به این معنا که با اندازه ۱۰ سال پر بودن تمام ظرفیت سد زاینده‌رود فقط در دو هفته اول نوروز آب رها شد.

 

وی افزود: در زمان بارندگی‌ها حدود ۲۳ میلیارد مترمکعب آب وارد حوضه‌های آبریز شد، پیش از این گفته می‌شد حداقل آب سرشاخه‌های زاگرس در زمان کم‌آبی ۲۰ میلیارد است و اگر بارندگی‌ها زیاد شود در زمان پرآبی حداکثر به ۴۰ میلیارد مترمکعب می‌رسد، از طرفی ظرفیت انتقال آب کل کانال‌های یک و دو ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، اگر تونل سوم هم با ظرفیت انتقال آب ۲۵۰ میلیون مترمکعب اضافه و بهشت‌آباد اجرا می‌شد و سهم آب اصفهان را می‌دادند کل این عدد به یک میلیارد هم نمی‌رسید.

/فارس

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی